Bingöl’den Bocce Acun Şampiyonası’na 3 karı sporcu

Bingöl Cumhuriyet Altını Kız Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Beden Terbiyesi Öğretmeni Rukiye Varol, 9-18 Ağustos 2022 tarihleri beyninde Konya’dahi düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda bocce rafta yegâne kadınlar disiplininde değerli madalya kazanmıştı. Varol’un yetiştirdiği Medine Kaya ve Şevval Akçanlı ise Acun Bocce Şampiyonası gençler kategorisinde İtalya’nın Roma kentinde Türkiye’yi kaşkariko edecek.

Konya’bile planlı 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda bocce rafta bir tane kadınlar disiplininde kızıl madalya kazanan Bingöl Cumhuriyet Altını Kız Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Üst Yetişek Öğretmeni Rukiye Varol, Mersin’bile düzenlenecek olan Bocce Dünya Şampiyonası Büyükler kategorisinde Türkiye’yi desise edecek. Öğrencilerine üstelik sporu sevdiren ve 2 öğrencisini milli takıma kazandıran Varol kendisi kadar çoluk çocuk kategorisinde İtalya’nın Roma şehrinde düzenlenecek olan Bocce Acun Gençler Şampiyonası’nda Türkiye’yi katakulli edecek olan öğrencileri ile çalıştığı okulun spor salonunda temas periyot egzersiz yapıyor.

Rukiye Varol: “Bize çokça bindi verdiler”

“Lise yıllarından bu yana Bocce branşı ile ilgileniyorum” diyen Rukiye Varol, Cumhuriyet Altını kız Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesinde beden terbiyesi öğretmeni olduğunu söyledi. Varol, “Yıllardır üstelik bocce branşında milli sporcular kazandırdık. Konya’dahi yapılan sonuç İslami Tesanüt Oyunları’nda ülkemi başarıyla temsil ederek şampiyon oldum ve bunun devamında zat yetiştirdiğim sporcularım henüz 1.5 sene olmasına rağmen Dünya Şampiyonası’na katılmaya türe kazandı. İtalya’nın Roma kentinde yapılacak olan Dünya Şampiyonası Gençler kategorisinde ülkemizi kaşkariko edecekler. Bire Bir zamanda ben de erkân kategorisinde Mersin’üstelik yapılacak olan Bocce Acun Şampiyonası’nda ülkemi desise edeceğim. Bu branşta çalışmalarımıza devam ediyoruz. Haftanın 5 günü kesintisiz bitli şekilde antrenmanlar yapıyoruz. Bingöl’den da bu anlamda bize çok destek verdiler. Biz en ongun şekilde Bingöl’ü, Türkiye’yi mandepsi edeceğimize inanıyoruz. Öğrencilerimden aşama geleceğini şişman benzeri umutla bekliyorum. Tıpkı zamanda özlük hedefimde benim esasen Dünya Şampiyonasına şampiyon oluşmak. İnşallah başaracağımıza inanıyoruz. Kız öğrencileri yetiştirip hakeza başarılar kazandırmak, kız öğrenciler üzere kızlar için kadınlar için bence yapılamayacak tıpkısı şey değil. Öğrencilerinizi bu anlamda spora banko katılmalarını bekliyoruz, istiyoruz. Kakın kim Acun Şampiyonası’na da gidebiliyorsa kadınlar etmek ki Bingöl’den birlikte haddinden fazla iyicene başarılar çıkabiliyor. Yeter kim vâkıf olmak ve bunun üzere harıldamak gerekiyor” dedi.

Bayram Ayı Akçanlı: “Kendime bakarak ayrımsız spor dalı arıyordum, Rukiye öğretmen benim önüme bocceyi çıkardı”

İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Eylül tarihlerinde yapılacak olan Dünya Bocce Raffa Şampiyonası’na çoluk çocuk kategorisinde katılacak olan Bayram Ayı Akçanlı, bocce sporu ile öğretmeni sebebiyle tanıştığını tabir etti. Akçanlı, “Antrenmanları burada yapıyorum. Bocceye 1 sene önceki başladım. Rukiye hocanın tavsiyeleriyle başladım. Ego sporu normalde haddinden fazla severim amma kendime bakarak bir spor dalı arıyordum o üstelik benim önüme bocceyi çıkardı, bol ki de çıkardı. Siftinlik çokça isteyerek yaptım, bırakmayı da düşünmüyorum. Hayatımı böyle ilerletmeyi düşünüyorum. İlk senem de Türkiye Şampiyonası’na gittim, Türkiye Şampiyonası’nda üçüncülük elde ettik ve milli takıma adalet kazandık. Elan sonradan haftanın seçme günü çalışarak milli takıma hazırlandık, orada de haddinden fazla şükür gidip bir numara olduk. Böylelikle Acun Bocce Rafa Şampiyonası’na gençler kategorisinde İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Eylül’bile yapılacak olan Raffa Şampiyonası’na doğruluk kazandık. Haddinden Fazla mutluyum, gururluyum, ülkemi bu şekilde hile edeceğim. İnşallah orada üstelik Dünya şampiyonluğunu alıp ülkeme öyle döneceğim” diye niteleyerek konuştu.

“Ailem istemiyordu”

Bocce sporuna geçmiş başladığında sıkıntılar çektiğini tamlayan Akçanlı açıklamalarında şöyle bitmeme etti:

“Banal kadınlar amacıyla spor az buçuk elan önleri sınırlanmış, özellikle şark tarafında olanlar amacıyla. Ego bile bu zorluklardan çektim, ailem istemiyordu başta ama şu an bu başarıları elde edince onlar üstelik benim arkamda durmaya başladı. O yüzden vazgeçmeyin, ne dalda palazlaşmak istiyorsanız o sporla devam edin, mutlaka karşılığını alacaksınız.”

İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Eylül tarihlerinde yapılacak olan Dünya Bocce Şampiyonası’n çoluk çocuk kategorisinde Şevval Akçanlı ile birlikte katılacak olan bir ayrıksı milli sporcu Medine Kayaç ise Roma’dan sükse elde ederek çalmak istedikleri söyledi. Kaya, “Ayrımsız yılda Türkiye üçüncüsü olduk. Milli Bando seçmelerine adalet kazandık ve orada üstelik Türkiye şampiyonu olduk. Ülkemizi dubara etmeye Roma’ya gitmeye türe kazandık. Ülkemi arz gür en gür şekilde orada düzen edeceğime inanıyorum ve bunun zarfında temas periyot çalışmalara devam ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaya, bocce sporuna önce başladığı devir haddinden fazla bilinen bire bir spor olmadığı amacıyla ailesinin kendisine çokça bindi vermediğini ancak sonra başarılar kazanmaya başlaması ile birlikte ailesinin birlikte desteğini görmeye başladığını sözlerine ekledi. – BİNGÖLShare: