İzmir haberleri: Bronz Soyer: İzmir’in Gıda ve Tarım Politikası Avrupa’nın Gündemine Giriyor

İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Avrupa Birliği kentlerinin siyaset ve uygulamalarına alnaç verecek 20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası kapsamında gittiği Brüksel’bile üst dozaj oturumda konuştu. Komutan Soyer, İzmir’deki gıda stratejilerini anlattığı konuşmasında, “Natür ve insanlar amacıyla sağlıklı, adil ve emin aynı evcil azık döngüsü oluşturuyoruz. İzmir, besin üretim kalıplarını tebdil uğrunda kararlı ayrımsız adım attı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi, Içtimai Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanı ve Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) Küresel Dümen Komitesi Üyesi Bronz Soyer, Brüksel’de Avrupa Birliği kentlerinin gıda uygulamalarına alnaç verecek politika ve uygulamaların belirleneceği 20. Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası’nda üst dozaj oturumda konuştu. Komutan Soyer, “Mukavim Bölgeler İçin Tarladan Sofraya Gıda Tedariki” antetli oturumda, ‘İzmir’dahi Apayrı Ayrımsız Ekincilik Mümkün’ vizyonuyla oluşturulan azık stratejilerini anlattı.

“Ayrıntılar İçin Bölgeye Saf Besin Eğitimi ile Kentsel-Kırsal Besin Stratejilerinin Uygulanması” başlığıyla sunum fail Başkan Soyer, İzmir namına Sürdürülebilir Kentler Birliği’nin (ICLEI) School Food 4 Change projesine katılmayı taahhüt ettiklerini belirterek, “Tabiat ve insanlar amacıyla metin, adaletli ve tehlikesiz bire bir evcil besin döngüsü oluşturuyoruz. İzmir, azık istihsal kalıplarını değiştirme önünde azimli aynı girişim attı. Gıda tedarikinde inhina fotoğraflamak amacıyla işe okullarla başlamanın öneminin farkındayız” dedi.

DOĞAYLA AHENK VURGUSU

İnsanlığın enerjiden gıdaya, iklimden savaşa pek haddinden fazla krizle karşı karşıya olduğunu belirterek sözlerine başlayan Komutan Soyer, bu krizlerin insan ve ekosistem üzerindeki tahripkâr etkilerini budamak üzere yereldeki çözümlerin önemine değindi. Yerel yönetimlerin değişimin katalizörü olma fırsatına erbap olduklarına değinen Soyer, şöyle konuştu:

“2021 yılında İzmir’bile yapılan UCLG Hars Zirvesi’nde öne çıkardığımız döngüsel hars kavramı, günümüz kentlerindeki sorunlar amacıyla total bir formül öneriyor. Döngüsel kültür, dört basamak üstünde yükseliyor; doğayla ahenk, birbirimizle ahenk, geçmişle neva ve değişimle uzlaşma. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu unsurları ayrımsız şehir tasarlamanın temelleri adına benimseyerek ‘uyumlu aynı yaşamı’ bina etmek için çalışıyor. İzmir’i dirençli bir kent haline getirmek için yürüttüğümüz çalışmalarla aynı yandan kentin ekosistemini korurken ayrıksı yandan yerel ekonomiyi büyütüyoruz.”

“İZMİR, KARARLI BİR ADIM ATTI”

İzmir’de ‘Bambaşka Benzeri Tarım Mümkün’ vizyonunu döngüsel hars kavramı kapsamında geliştirdiklerini tamlayan Başkan Tunç Soyer, şunları söyledi:

“Gıda ve ekincilik politikamızla yetersizlik ve kuraklıkla tıpkı anda uğraş ediyoruz. Kesim düzeyinde tarımsal planlamayı güçlendiriyoruz ve bu şekilde domestik müstahsil kooperatifleri eliyle desteklenen azık güvenliğini sağlıyoruz. Mıntıka düzeyinde tarımsal planlama üzerine uzmanlaşmış benzeri enstitü olarak İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’ni kurduk. Zirai planlamada Türkiye’bile aynı sıfır tıpkısı yaklaşım namına ‘Otlak İzmir’ programını uyguluyoruz. Ekibimiz, kırsaldaki seçkin köye her an 4 bin 658 çoban tayin etti. Projemiz, İzmir meralarının envanterini çıkarmanın ötesine geçiyor. Ekolojik kriterlerimize akla yatkın yerel üreticilerden, piyasanın iki katının üstünde bedelle benzin alıyoruz. Bu programa katılabilecek çobanlar, hayvanlarını, yerli olarak üretilen, kuraklığa dayanıklı, elan beş altı su müstelzim ürünlerle korumak zorunda. Antrparantez istihsal döngüsü, düşük karbon kadem izine ve efdal biyoçeşitlilik himaye değerine topluluk olmalı. Aldığımız sütlerle cemi İzmirlilerin ulaşabileceği benzen ürünleri üretiyoruz. Antrparantez, ürünlerimizi daha görünür etmek için projede birçok adlı şefle iş birliği yapıyoruz. Ezcümle huy ve insanlar için sağlıklı, adil ve emin kullanılmamış tıpkısı evcil besin döngüsü oluşturuyoruz. İzmir, bu proje ile domestik azık istihsal kalıplarını tahrifat amacında kararlı tıpkısı etap attı.”

İZMİR, SCHOLL FOOD 4 CHANGE PROJESİ’NDE

Yakın zamanda Sürdürülebilir Kentler Birliği’nin (ICLEI) School Food 4 Change projesine katılan şehirlerden biri olmayı üstenme ettiklerini tamlayan Başkan Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu projenin aynı parçası olmaktan haysiyet duyuyorum ve ortaklığımızı henüz birlikte büyütmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Bu program, okullar için gıda tedarikine yönelik bütünleşmiş aynı yaklaşımla projelerimizi zenginleştirmemizi sağlıyor. Çalışmalarımızı anaokullarına döşemek ve okulları destekleyerek azık anlayışını evirmek amacıyla çabalıyoruz. Mera İzmir projemizle ürettiğimiz ürünleri anaokulumuzun mutfaklarına entegre ediyoruz. Canlı Parklarımızı üstelik İzmirli kollar için ‘huy okuryazarlığı’ öğrenme alanı namına kullanmayı planlıyoruz. Belediyemiz, sivil sosyete kuruluşları ile iş birliği zarfında gençlerin bariz havada öğrenme fırsatı bulması üzere yetişek ve kamp etkinlikleri düzenliyor. Bu sayede dallar, çabucak besleyici gıdalara erişmekle kalmıyor, aynı zamanda bahçecilik, kemirmek pişirme ve hayvancılık için daha fazla bilgelik edinme şansına sahip oluyor. Dikici kooperatifleri ve önder dernekleri ile ortaklığımızı büyütüyoruz. Besin tedarikinde bükülme yaratmak amacıyla işe okullarla başlamanın öneminin farkındayız.”

KİMLER KONUŞTU

Başkan Soyer’in katıldığı üst düzem oturumun açış konuşmasını Avrupa Bölgeler Komitesi Saf Kaynaklar Komisyonu Ünite Başkanı Serafino Nardi yaptı. Oturumda, Başkan Soyer ile Avrupa Parlamenteri, Çiftlikten Sofraya Stratejisi ve SU Okul Azık Programı Raportörü Sarah Wiener ile Avrupa Bölgeler Komitesi Üyesi, İtalya Güney Tirol Bölgesi Başkanı Arno Kompatscher de konuşma yaptı.

TEMASLAR SÜRÜYOR

Komutan Soyer, Brüksel’birlikte peş düzem temaslarda bulunmayı sürdürüyor. Soyer, bu kapsamda Avrupa Bölgeler Komitesi Sosyalist Kadro Türkiye Mücahede Grubu Başkanı ve Bremen Hükümet Parlamentosu Başkan Yardımcısı Antje Grotheer, Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı & Avrupa- Akdeniz Bölgesel ve Yerli Meclisi (ARLEM) Âdem Başkanı Vasco Alves Cordeiro, Avrupa Bölgeler Komitesi Toplumcu Kadro Başkanı ve Fransa Coulaines Belediye Reisi Christophe Rouillon, Avrupa Parlamenteri, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başbuğ Yardımcısı Eero Heinäluoma ile dahi görüştü.

“ÇEVREYİ DESTEK OLMAK: DOMESTIK TOPLULUKLAR HAREKETE GEÇİYOR”

Avrupa Bölgeler ve Şehirler Haftası, Sınır Dışı ve Lehçe İşbirliği kapsamında Avrupa Komisyonu ile Avrupa Bölgeler Komitesi vasıtasıyla temas sene Brüksel’bile düzenleniyor. Etkinlik, yerli ve kentsel aksiyon projelerinin uygulanması, abuhava krizi, Covid-19 üzere global problemlere çözümler bulunması, AKARSU işbirliği olanaklarından yararlanılması üzere konularda aykırı deneyimlerin aktarıldığı bire bir kucak görevi görüyor.

2021’dahi 590’dan aşkın ortak ve 18 bin domestik tutumlu ve katılımcının bulunduğu etkinlik, bu yıl 10-13 Ekim arasında “Çevreyi Destek Olmak: Evcil Topluluklar Harekete Geçiyor” ana başlığı altında yapılıyor. Etkinliğin zir temaları ise “Yeşil Dönüşüm”, “Lehçe Külliyet”, “Sayısal Inkılap” ve “Gençliğin Güçlendirilmesi” kendisine belirlendi.

Share: