İzmir haberi! İzmir’de Tıpkısı Butonla Hararet İhbarı Yapılabilecek

İzmir’de 30 Ilk Teşrin Depremi’nin peşi sıra Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği “Müstacel İzmir” atak uygulaması eklenen bakir özellikleriyle kapsamını genişletti. Uygulamayı kullananlar artık yangın ihbarlarını birlikte hoppadak bire bir butona basarak çok daha hızlı yapabilecek.

İzmir depremi sonrası muhtemel afetlerde el durumda kalanlarla iletişim sağlayarak onlara duyulmak amacıyla “Müstacel İzmir” mobilize uygulamasını geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, uygulamanın kapsadığı facia türleri arasına yangınları de ekledi. Daha Çok uygulamada “Yangına Tanık Oldum” ve “Yangına Maruz Kaldım” butonları bulunuyor. Yangına Tanık Oldum butonu aracığıyla yangın bölgesinin fotoğrafı ve konumu İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile paylaşılabiliyor. “Yangına Maruz Kaldım” butonuna basıldığında ise basan kişinin konumu tabiatıyla namına itfaiye ile paylaşılıyor ve birden yangına engelleme ediliyor.

ACİL İZMİR NASIL ÇALIŞIYOR?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mart 2021’de hizmete aldığı Müstacel İzmir oynak uygulaması, fikirli telefonlar eliyle kullanılabiliyor.

Aplikasyon akil telefonların App Store ve Play Store platformlarından ücretsiz indirilebiliyor.Deprem sonrası yurttaşların telefona ulaşamadıkları durumlarda de alarga seslenerek “Beni Bul” komutuyla ya dahi “Enkaz altındayım” butonu ile kendi kendine olarak müzaheret çağrılarını ve konumlarını İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye yetkilileriyle paylaşabilmesini sağlıyor.Uygulama kriz altındaki yurttaşın “bluetooth” yayını açılıyor ve çevir sinyali gücü, mütezayit pil seviyesi üzere bilgileri arama kurtarma ekiplerine iletiyor.17 Mhz patırtılı yayını başlatılarak kurtarma ekiplerinin çökme iş faaliyetlerinde, depremzedenin yerini tespit etmesi kolaylaşıyor. Gerileme altında bulunan yurttaşlara sesli talimat ile “Konumun ekiplere gönderildi. Korku, seni bulmamıza çokça birkaç kaldı” mesajı gönderiliyor.Çağrı işleyen emanet, beraberinde mevcut birey sayısını birlikte kontrol istirdat ekiplerine, yankılanım dinleme yönteminde yerini bellemek amacı ile uygulama üzerinden siren sesiyle ulaştırabiliyorYurttaşlar “Güvendeyim” butonuyla henüz önce oluşturdukları çekinmezlik odalarında bulunan yakınlarına ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Birimi yetkililerine hâlet bilgilerini gönderebiliyor, güvende oldukları bilgisini mesajla paylaşabiliyor.

Share: