İmar affının önünü açacak düzenleme

AKP, arz bağan zor maaşını 3 bin liraya çıkaran, Cesaret Güvence Fonu’na (KGF) aktarılacak kaynağı 50 bilyon liradan 100 milyar liraya yükselten ve memurlara 3600 eklenmiş koku verilmesini sağlayan yasa teklifini TBMM’ye sundu.

Dünya’dan Canan Sakarya ve Hüseyin Gökçe’nin aktardığına bakarak yapılacak düzenleme göre, 2022 öncesi yapılarda müsaade şartı aranmayacak. Yer düşük zor maaşı 3 bin liraya çıkarken, fiş-fatura vermemenin cezası 4 katına çıkacak.

31 Mesafe 2021’den evvel mamul inşaatlar amacıyla makbul

Teklif ile bayındırlık affını mail aranjman dahi geliyor. 31 Ara 2021’den önce işlenmiş inşaatlarda, cıvıltı ve su aboneliği amacıyla icazet kabul etme ve ruhsata göre etme şartı kaldırılıyor. Bütün 57 maddeden oluşan teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girmeden kanunlaşması bekleniyor.

İmar Kanunu’nda fark

Yasa teklifinin 37. maddesi ile 3194 basit İmar Kanunu’nda mübayenet yapılıyor. Yön gerekçesinde yazdığı şekliyle; gizliden gizliye kullanımın azaltılması amacıyla inşaat ruhsatı almış fakat kullanma izni verilmeyen yapılara arızi yerine zindelik ve su aboneliği verilmesiyle ilgili müddet uzatılıyor.

Akarsu aboneliği alabilmek üzere yapı ruhsatı almış olma şartı kalktı

Yani 1 Orak Ayı 2022’ye büyüklüğünde bu kapsamda olan yapılara abonelik verilebilecek. Madde ile getirilen esas şanlı düzenleme ise hayatiyet ve akarsu aboneliği verilebilmesi için çatı (yapım) ruhsatı alınmış ve buna bakarak yapılmış olma şartı 31 Mabeyin 2021’e kadar mamul binalar için aranmayacak. Kısacası, cümbüş ve su aboneliği alabilmek amacıyla yapı ruhsatı almış olma şartı kaldırılarak, bu durumdaki binalara tıpkısı nev af getirilmiş oluyor.

İmar affının önünü açacak

Uzmanlar, bunun direkt ayrımsız imar affı olmadığını, ancak ümran affının önünü açabilecek ayrımsız uygulama olduğunu belirttiler.

Düzenlemenin motamot kanunlaşması durumunda, yaptıkları konutlar için iskan almamış müteahhitlerin daha yalınç as yapmasının önünün açıldığını belirten kaynaklar, “Günümüzde müteahhitler konutu satıyorlar ancak iskan olmadığı amacıyla neşelilik ve su aboneliği şantiyeden kullanılıyordu. Eş alanlar dahi daim müteahhidi sıkıştırıyorlardı. çıktı imar başvuruları üstelik düşebilir” açıklamasını yaptı.

Küresel çaptaki gayrimenkul balonu zahir sönecek?

Bodrum’birlikte emlak dolandırıcılığı

Kaçan Ruslar Türkiye’den gayrimenkul alıyor

Konutta üretim nasıl artar?

Değişen basamak itimat sisteminden ki şüphesiz etkilenecek?

BDDK’dan basamak kredilerine ilişik yeni karar

Share: