HDP’li Sürücü’den pamuk üreticileri için düzenleme çağrısı

HDP Şanlıurfa Mebus Ayşe Sürücü, “İktidara çağrıda bulunuyoruz; pamuk üreticisinin emeğinin karşılığını alabilmesi amacıyla tarım politikalarında lazım aranjman ve adımların atılması gerekmektedir.” dedi.

Sürücü, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de üretilen pamuğun yüzdelik 60’ını, Şanlıurfa’nın bir tane başına karşıladığını fakat kâin hesaplı proses ve göstermelik desteklemeler zımnında çiftçilerin çıktı ekincilik yapamaz arkaç geldiğini encam sürdü.

Pamuğun kilo maliyetinin 15 teklik olmasına karşın 21 teklik olarak açıklayan iğ gurur fiyatının oldukça ev olduğunu savunan Güdücü, “Ekincilik Bakanlığının durumdan öğüt çıkartıp düzeltmeler yapması üzere anında tıpkı adım atması gerekmektedir.” diye konuştu.

Güdücü, iktidarın daraç destekleri ve tutumsuz politikaları zımnında önünü göremeyen çiftçilerin ekim yapmaktan çekindiğini kanıt ederek şunları kaydetti:

“Da dünyayı muntazır azık krizine rağmen genişlik hakeza. Bu nedenle tarımsal üretim noktasında zaruri politikalar hemen geliştirilmelidir. Zirai üretimin düşmesinin ekonomik sonuçları ne efsus kim raflara, sofraya yansımakta, zinde ve tartılı beslenmek giderek zorlaşmaktadır. Dengeli olmayan para şişkinliği oranına rağmen pamuğun kilo maliyeti 15 lira yerine hesaplanmışken gelgel fiyatının 30 teklik ve üzeri olması gerekmektedir. Çiftçiye çalım garantisi verilerek üretime heveslendirme edilmelidir. İktidara çağrıda bulunuyoruz; iğ üreticisinin emeğinin karşılığını, yani doğruluk ettiğini alabilmesi için tarım politikalarında muktezi düzenleme ve adımların atılması gerekmektedir.”

Share: