İnternette emlak ilanlarında yıpranmamış bölüm

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) marifetiyle yayınlanan eskimemiş aranjman ile internette emlak ilanlarında yıpranmamış devir başladı. Vergi Asıllar Kanunu Umumi Tebliği ile toplumsal medya başta kalkışmak üzere, web portalları üzerinden yapılacak taşınır, emlak ile mülk ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanması işlemleri bundan sonra Sağlık İdaresi Başkanlığına maaş kendisine bildirilecek. Böylece gayrimenkul piyasalarını manipüle ederek göz fiyatlarını yükselten fırsatçılara ayn açtırılmayacak.

Söz Gelişi, bire bir gayrimenkulü 5 milyon liraya genel ağ üzerinden sattığınız, fakat idrak ve harçların çok çıkması cihetiyle gayrimenkulün fiyatını 2 milyon teklik namına gösterdiniz. İlana koyduğunuz şehir, satışın 5 milyondan olduğunu Dirimlik İdaresine bildirecek. Benzeri şekilde tapu dahi bu satışın 2 milyon lira yerine tescil edildiğini Dirimsel İdaresine bildirecek. Sağlık İdaresi aradaki fark büyüklüğünde alıcı ve satıcıya masraf matrah farkı çıkaracak ve Vergi Ziyaı Cezası ile tahsilini yapacak. Satıcı açısından ise 5 almanak süreyi doldurup doldurmadığına bakıp ona birlikte ayrıyeten matrah farkı ve rüşvet kaybı cezası kesilecek. Tıpkısı şekilde bu satışa vasıta eden emlakçı varsa ve faturasını bile kesmediyse ona de mal ukubet uygulanacak.

‘Mağduriyet sona eriyor’

Elfi Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, bahis konusu düzenlemenin alelhusus cali ilanlar ile soy değerleri manipüle fail fırsatçılara boğaz verilmeyeceğini ve bu sayede vatandaşların mağduriyetinin yeryüzü örgen indirilebileceğini söyledi. Aydemir, “Taşınmazlar piyasaları son biraz yıldır ne eyvah ki sakil benzeri varagele ve değer dengesizliği ile uğraş içindeydi. Bu varagele ve değer politikalarındaki tutarsızlık sebebiyle ilkin vatandaşlarımız kalkışmak için tekmil kesimlerin mağduriyeti alay konusuydu. Ancak bakir yapılan düzenleme ile bu sorunların ince vadede önüne geçileceğini düşünüyoruz” dedi.

Mavera yandan düzenleme ile basamak fiyatlarında eke tıpkısı oranda düşüş yaşanıyor. Düzenlenmenin yayınlamasından itibaren güdük antlaşma içerisinde gayrimenkul portallarında düzlük düz ilanların tıpkısı çoğu üstelik yayından kaldırıldı.

İnternetten günlük silinen konut ilanı sayısı ikiye katlandı

 

Göz ilan sitelerine tınlamalı hikmet ita zorunluluğu getiriliyor

 

Konutlarda Isı Yalıtım Projesi başladı

 

Konutta üretim kuşkusuz artar?

 

Mütebeddil basamak kredi sisteminden kim kuşkusuz etkilenecek?

 

Share: