Gönüllü kepçe operatörü, 2 enkazda bulduğu ziynet eşyası ve parayı polise tasdik etti

Siirt’te kepçe operatörü Bülent Dayan, dalan üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ile Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra yıkılan binalardaki taharri-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına katılmak için gönüllü namına Adıyaman’a gitti. Icraat sırasında Dayan, 2 enkazda bulduğu 800 bin TL’lik ziynet eşyası ile 52 bin TL’yi polis ekiplerine tasdik etti.

Dayan, geçmiş yerine tıpkı kasa içerisinde bezek eşyası bulduğunu ve tutanakla güven güçlerine tasdik ettiğini belirterek, “Taharri-kurtarma çalışması kapsamında, binaya girerken tıpkısı kasa gördüm. Sandığın ortamında etiket bilgileri üstelik vardı. İçerisinde süs eşyasını buldum. Orada yağmalama kabil durumlarla karşılaştığımız üzere, bunları kuvvetli tıpkı şekilde emniyete terk etmek istedim. Tahmini olarak mecmu 800 bin TL’ye mümasil tıpkısı süs eşyası vardı. Bunu götürüp itimat güçlerimize tutanakla konfirmasyon ettim” diyerek konuştu. ‘PARANIN SAHİBİNE ULAŞTIM, YARALI ADINA İZMİR’DE OLDUĞUNU SÖYLEDİ’Depremin 6’ncı gününde üstelik moloz kaldırma çalışmaları sırasında tıpkısı torba içerisinde 52 bin TL bularak itimat güçlerine tasdik ettiğini anlatım eden Dayan, şunları söyledi:

“Valiliğin karşısında dahi yıkılma ihtimali olduğu ve hırs yeryüzü ettiği üzere hareket makineleri vasıtasıyla yıkılan binanın moloz kaldırma çalışması sürdürürken, benzeri torba gözüme denk geldi. Poşetin yanı sıra isim, dalavere ve adres yazılıydı. Tıpkı kargo olduğunun farkına vardım. Kağıdın üzerinde Adıyaman yazıyordu. O numarayı aradım, kendisi eli ve ayağı kırık bir şekilde yaralı olduğunu ve İzmir’bile olduğunu söyledi. Ego hiçbir molekül söylemeden, telefondaki hayat ‘benim evimde poşetin içerisinde 52 bin TL civarında dünyalık var’ dedi. Tabiatıyla ben o esnada paraları bulmuştum amma ona söylememiştim. yegâne dahi telefonu bulunuyordu. Bunların hepsini buldum. Tutanak halinde bu parayı üstelik emniyete doğrulama ettim. Kendisinden telefon şifresini istedim. Şifreyi verdi ve harf peyk. Haddinden Fazla şükür paranın ve telefonun ona ait olduğunu tayin ettik. Telefonu bile kargo vasıtasıyla İzmir’e gönderdim. Rabbim bir henüz böyle acılar yaşatmasın.”

Share: