Siirt’te yer sarsıntısı değerlendirme toplantısı yapıldı

Siirt Vali Vekili Abdulhamit Mutlu başkanlığında ilişik kamu kurum ve yapılış temsilcilerinin katılımı ile “Kıyamet Eş Güdüm Istimara Toplantısı” yapıldı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen ve Siirt’te misafir edilen afetzedelerin barınma, afiyet, terbiye gibi ihtiyaçlarının tespiti ve önlemlerin alınması konuları ve ilişkin gelgel müdürleri marifetiyle yapılan çalışmalar bugüne büyüklüğünde yapılan yardımlar, bölgeye giden personel ve ekipmanlar üzerine bilgilendirmeler yapıldı. Antrparantez önümüzdeki süreçte yapılması planlanan icraat değerlendirildi.

Konuşmasına depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan yağmur, yaralılara ivedi şifalar dileyerek başlayan Mutlu, 11 ili etkileyen depremler sonrasında mevki genelinde şişman tıpkısı arkalama seferberliğinin başladığını ve devam ettiğini söyledi.

Bugün itibariyle Siirt genelinde misafir edilen 6 bin 313 depremzede için devletin kamu imkan ve kabiliyetlerinin seferber edildiğini kaydeden Bahtiyar, evini kaybeden vatandaşlara öz evlerine kavuşana kadar sıcak yuvalar dayamak için AFAD aracılığıyla başlatılan “Evim Yuvan Olsun” kampanyası başlatıldığını, kampanya çerçevesinde kullanmadığı evi olan vatandaşların icap bedelsiz tahsis ederek, gerek tenzilatlı fiyatla kiraya vererek depremzede ailelere bindi olabileceklerini rapor etti.

Siirt genelinde depremzede kardeşlerimizin yaralarını iletilmek amacıyla bunaltıcı bire bir çabalama harcadıklarını kaydeden Bahtiyar; tahaffuz, yetişek, esenlik ve toplumsal yardımların yanı sıra ailelerimize ve çocuklara yönelik psikososyal destek çalışmalarının üstelik devam ettiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, meydana gelen sarsıntı afeti zımnında şehirde mihman edilen afetzede vatandaşların; geçici tahaffuz, giysi, aşındırmak, terbiye, keyif ve değme kalem sorun ve taleplerini Siirt Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bizzat veya 0545 588 44 45 ve 0535 616 68 18 telefon numaralarını arayarak taleplerini iletebilecekleri bildirildi.

Toplantıya, Tillo Kaymakamı Ilbay Yardımcısı Vekili Muhammed Sait Baytok, İl Jandarma Komutanı Liva Emrullah Büyük, İl Itimat Müdürü Melik Yıldırımoğlu, Şehremaneti Başbuğ V. Bedel Talih, Siirt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğurlu Delimsirek ve ait Kurum Müdürleri katıldı.

Toplantı, düşünüm ve önerilerin sunulmasının arkası sıra güruh sona erdi. – SİİRT

Share: