Elazığ depremini dallı güllü toplum bilimci ve ekibi, Kahramanmaraş’ta afetzede çocukların yüzünü güldürüyor

Elazığ Belediyesi Hars ve Toplumsal İşler Müdürlüğünde görevli toplum bilimci Ayşe Yara, 3 yıl ilk kentlerinde meydana mevrut 6,8’lik depremi hareketli takım üyesi arkadaşlarıyla fahri namına geldikleri Kahramanmaraş’ta, çerge kentte mütezayit çocuklara psikososyal destek sağlıyor.

Elazığ Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü ekipleri, dönüşümlü olarak geldikleri deprem bölgesinde çocukların minik kalplerinden depremin izini silmeye çalışıyor.

Bölgede mevcut ekibin lideri Ayşe Zehir, AA muhabirine, Elazığ’da 2020 yılında 6,8 büyüklüğündeki depremi yaşadıklarını ve Elazığ ile Malatya’da 41 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kendi şehirlerinde da benzer şekilde keçe kentler kurulduğunu hatırlatan Zehir, “Bu ortamı 3 yıl geçmiş yaşayarak deneyimledik. Buradaki insanları anlayabilen geçmiş kent Elazığ oldu. Elazığ bölgesi bu anlamda haddinden fazla pir tıpkısı duyarlılık gösterdi. Elazığ Belediyesi Ekin ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde müesses olan 40 şahsiyet kadro yerine dönüşümlü kendisine buradaki insanlara psikososyal destek yöneltmek üzere geliyoruz.” dedi.

“Mukavim süreci hafifletmeye çalışıyoruz”

Ayşe Ateş, çocukların beraberinde annelere müteveccih birlikte muhtelif etkinlikler yaptıklarını anlatım etti.

Afetzedelerin yaşadıkları dayanabilen süreci hafifletmeye çalıştıklarını dile getiren Kırıcı, “Buradaki insanlar çıktı yavaş yavaş normale dönmenin adımlarını atmaya başlamış. Çadırımızın kapısını çalıp özlük çadırlarında pişirmiş oldukları yemekten getirip izaz etmeleri benim amacıyla haddinden fazla anlamlıydı. Elhak burada bu şoku ve travmayı atlatabilmenin arz cesim yollarından tıpkı tanesi birlikte birbirimizi anlayabilmek, elimizi uzatabilmek. Birbirimize pişirdiğimiz aştan bu koşullar altında ikram edebildiğimiz sürece birbirimizin yaralarını hızlıca sarabileceğimizi düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: