Depremzedeler yurtlarda ağırlanmaya devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli iki balaban depremin peşi sıra evleri yıkılan veya hasar gören vatandaşlar, Elazığ’daki KYK yurtlarında ağırlanma bitmeme ediyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 2 büyük hareket 11 ilde yıkıma hastalık oldu. Asrın felaketinde on binlerce koca hayatını kaybederken, tekrar on binlerce kişi de yaralandı. Depremin hemen ardından afet bölgesinde evi yıkılan veya hasar gören vatandaşlar, yer illerdeki KYK yurtlarında konuk edilmeye başlandı. Bu çerçevede hem Elazığ’birlikte evleri vahim hasar düzlük vatandaşlar, hem da sarsıntı bölgesinden tahliye edilen depremzedeler Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki yurtlara yerleştirildi. Depremzedelerin günlük bilcümle ihtiyaçları burada karşılanırken, talepleri de Vilayet koordinesinde adına getiriliyor. Afetten etkilenen makro ve çocuklara psikososyal bindi imkanı de sunuluyor.

“Elazığ’üstelik yaklaşık 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz”

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Muazzez, Toyluk ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun talimatlarıyla depremin önceki saatinden itibaren Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü namına tamam personeliyle sahada olduklarını söyledi. Aziz, “Önceki Deneyimsizlik Merkezleri ve spor tesislerimizi eğreti barınma adına açmıştık. Daha sonrasında hem Cumhurbaşkanımızın hem birlikte Bakanımızın talimatlarıyla yurtlarımızda depremzedelere hizmet etmeye çalışıyoruz. Şu anda Ahmet Kabaklı, İzzetpaşa ve Fırat öğrenci yurtlarımızda depremzedeleri ağırlıyoruz. Buradaki depremzedelerin hem tahaffuz hem da tagaddi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İl Afiyet Müdürlüğü hareket birliğinde psikososyal bindi ekipleri ile alay malay yaraları sarmaya çalışıyoruz. Milli Terbiye Müdürlüğü ile eş yürüttüğümüz anaokulları var. Hekim ile hemşire desteği ile alay malay burası haddizatında aynı kampüs haline geldi. Kurumumuzun el müdürü namına bütün personelimize çok teşekkür ediyorum. Depremzedeler burada kişi evinde gibiler. Sabahleyin kahvaltısı, öğle vakti ve akşam ezanı yemeklerinin dışında alelhusus çocukların dahi ‘Benzeri Tebessüm İçin’ sloganımızla psikososyal çalışmalarımız yürütülüyor. Nedeniyle burada 7 ahit 24 saat bakım ediyoruz. Elazığ’birlikte yaklaşık 3 bin 500 depremzede ağırlıyoruz” dedi.

“O karın ve soğuğun süresince bura bize behişt kadar geldi”

Yaşanan depremlerden sonraları 5 çocuğunun rastgele birinin apayrı yerlere gitmek zorunda kaldığını tamlayan depremzede Selda Yılmayan (65), “O dönme kar yağıyordu, dışarısı ise temel bana günüydü. Birinci deprem bitti dedik, eve çıktık. Kahvaltı hazırlayıp, yaptık. Televizyon açıktı ve ‘Eve girmeyin’ diyordu ve onun üzerine tıpkı binada oturan kızıma bilgelik verdim. Tıpkısı hareket elan bekleniyormuş demeye kalmadan ikinci depreme yakalandık. O merdivenlerden elbette indiğimizi hatırlamıyorum. Dışarısı türap yaman reşit, ambulans seslerini duyuyorduk. Çokça acı şeyler yaşadık. O kanı ve soğuğun süresince burası bize cennet kabilinden geldi. Yunak suyumuz, odalarımız var. Çalışanlar vahdet hizmetlerini yapıyorlar. Aynı kardeş kabilinden, benzeri anne kabilinden, tıpkı döl gibiler. Cenabıhak kimseye yaşatmasın. Malatya bitti. Bizim bile gelişigüzel şeyimiz, evimiz, yuvamız vardı” diye niteleyerek konuştu.

Ömründe böyle ayrımsız hareket yaşamadığını dile getiren 70 yaşındaki depremzede Aliye Partal ise, “Aklı Başında hizmet ediyorlar. Allah herkesi esirgesin ve bizi da dardan kurtarsın” şeklinde konuştu. – ELAZIĞ

Share: