Denizli’de 3500 üreticiye 85 bin kilo silajlık darı tohumu dağıtıldı

Sabık yıl 6 ilçede 1215 üreticiye 18 bin 100 kg silajlık darı tohumu desteği veren Denizli Büyükşehir Belediyesi bu kere 17 ilçedeki 3 bin 500 üreticiye 85 bin kg silajlık mısır tohumu desteğinde bulunacak. Hayvancılıkta yem maliyetini düşürerek, yetiştiricilerin yüzünü bu yıl da güldürecek döl desteği ile 45 bin dekar alanda istihsal yapılacak.

Kırsal alanda faziletkâr iz veriminin elde edilebilmesi üzere üreticilerin yanı sıra olmaya devam fail Denizli Büyükşehir Belediyesi, silajlık akdarı tohumu desteğini bu sene bile temdit kararı aldı. Denizlili üreticilerin geçen sene iri bir sevinme duyduğu bindi ile Beyağaç, Bozkurt, Çameli, Çardak, Çivril ve Kermen ilçelerindeki bin 215 üreticiye toplamda 18 bin 100 kg silajlık akdarı tohumu desteği bırakılmış, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan de şahsen traktör kullanarak tıpkısı tarlada ilk teşrin yapmıştı. Bu yılki yüzdelik 50 hibeli çocuk desteğini “Yerel Silajlık Akdarı Yetiştiriciliği Projesi” ile sürdürme kararı alan Denizli Büyükşehir Belediyesi, Acıpayam, Baklan, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Alaçık, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavaslı üreticileri destekleyecek. Denizli’nin 17 ilçesindeki 3 bin 500 üreticiye 44 bin 760 dekar düz için kestirmece 85 bin kg silajlık akdarı tohumu desteği verilecek.

Büyükşehir üreticinin her ahit yanı sıra

Denizli Büyükşehir Belediye Reisi Osman Zolan, geçen yıl ilkini gerçekleştirdikleri silajlık darı tohumu desteğinin çokça kilolu rabıt gördüğünü belirterek, bunun üstüne projeyi büyüterek temdit kararı aldıklarını söyledi. 2022’bile 6 ilçede uyguladıkları destekleme projesini 17 ilçeye çıkardıklarını tamlayan Başkan Zolan, silajlık mısırın hayvancılıkta mergup çok büyük ve özel tıpkısı işaret olduğuna aksan yaparak, “Üreticilerimizin hayvanlarını yetiştirmede en anne ihtiyaçlarından biri olan kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılayacak bu desteğimiz büyüklük ekonomisine da balaban katkı sağlayacaktır. Düşük değerli ağızotu, hem üreticimizin henüz fazla kazanmasına, hem da vatandaşlarımıza daha uygun ürün teminine imkan sağlayacaktır” dedi.

“Evcil Silajlık Mısır Yetiştiriciliği Projesi”

Denizli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl dahi sürdürdüğü Yerel Silajlık Darı Yetiştiriciliği Projesi ile Denizli genelindeki ekilebilir toplam toprak içinde silajlık darı üretim alanını ve miktarını artırarak hayvanların birinci sınıf kaba yemleme ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmaya devam edecek. bahis konusu zürriyet desteği ile Denizli’deki et ve benzin istihsal miktarı ile kalitesini bırakmak, hayvanların dört mevsim bulaşık yeşil yemleme ile beslenmesini sağlayarak, sektörün elan verimli tıpkı gelişim kolu haline gelmesini, yetiştiricilerin daha zikıymet iz elde etmesini hedefliyor. – DENİZLİ

Share: