Icra Vekili Ersoy stardı verdi, festival başladı

– Bakan Ersoy stardı verdi, festival başladı

Diyarbakır terörle değil, curcuna ile anılmaya başladı

DİYARBAKIR – Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Diyarbakır Uğur Kültür Yolu Festivali startı verilerek, çıkmaz çıkmaz curcuna etkinlikleri başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sur Ekin Yolu Festivalinin stardını verdi. Foto maraton etkinliğinde mütekellim Icra Vekili Ersoy, festivalin 5 ilde gerçekleştiğini açıkladı. Vekil Ersoy, “Bu ekin yolu festivalleri, Beyoğlu Firez Yolu Festivali’yle başladı. Sonrasında vekâlet olarak bunu Anadolu’ya yayma kararı aldık. 5 ilimize çıkarttık sayıyı. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, Başkent Firez Yolu Festivali’yle devam etmişti. Bu sene Çanakkale’yle başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Enstrüman Festivali izledi. Şipşak 1 Ekim’dahi Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Ekin Yolu Festivalleri başladı. Ama demin Doğu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Sur Hars Yolu Festivali’yle beraberiz. Bunun startını de bugün bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5, amma önümüzdeki yıl il sayısını 10’a çıkarıyoruz. 5 şerha henüz arttırma şehrimiz geliyor. Şu esas kadar 3 tanesi kesinleşti. Önümüzdeki nisan ayında Adana Karnavalının portakal çiçeği karnavalını festivalimize alıyoruz. İzmir’dahi Efes Firez Yolu Festivali’ne yine april ayında yapıyoruz. Orada biliyorsunuz Alsancak inhisar fabrikası var, o fabrikanın restorasyon ve renovasyon çalışmaları mart sonuna büyüklüğünde tamamlıyoruz. Aktiflik alanlarımızı oluşturmuş oluyoruz. Gine ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu ekin yolu festivali halinde himayemize alıyoruz. Gaziantep Firez Yolu Festivali yerine eylül ayında onu bile katmış oluyoruz. 2 pasaj elan şehrimizi katacağız. Aynı tanesi belli Akdeniz Bölgesi, aynı tanesi Trabzon olacak. Çünkü önceliğimiz nedir, 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında büyükşehirlerimize yansıtmak ve anca yavaş yavaş Anadolu’ya aksettirmek. Bu yıl 5 çıktık. Önümüzdeki sene on ile çıkacağız. Seçkin sene bu sayıyı arttırarak hep illere ulaşmış olacağız. Demin ego bu festivallerin en ateşli bölümlerinden birini sizin işık maratonu uyguluyorum. Zira foto maraton, hem kendisi haddinden fazla domuzuna fotoğraflar üretip sosyal medya üzerinden yayılmasını sağlıyor. Hem de kendileri çokça güzelce fotoğraflar veriyorlar. Haricen bile civar halkı sizi çok pir fotoğraflıyor. Yani esasta şehrin süsleri oluyorsunuz. Etken süsleri oluyorsunuz. O açıdan dahi biz çok ehemmiyet veriyoruz fotoğraf maratona” dedi.

Vekil Ersoy festivalin önceki günü Siyah Beyaz Zehir Diyarbakır Işık Sergisi, Diyarbakır Kazı İzleri Işporta, İç Kermen Kazı Bilimi Müzesi, Türkiye Jokey Kulübü Gösterici Sergisi, İç Kale Saint George Kilisesi, Arkadaş Anadol Uyanış Dreams Dijital Enstalasyon, İç Kermen Saint George Kilisesi, Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Eserler Sergisi, İç Kale İslami Eserler ve Tematik Ekspozisyon Binası, FotoMaraton Diyarbakır Açılışı, İç Kermen Meydanı küçümseme yürüyüşü Inhina Erbil Teknikler ve Renkler Sergisi, Aksi Burcu Sema Devir Gözlemleri Etkinliği, Aksi Burcu Terası, esnaf ziyareti, Türkiye Yemeni Eserler Kurumu Diyarbakır Uleması ve Eserleri Sergisi, Ulu Cami-Mesudiye Medresesi Fatih Çıtlak ile Kıraat Dersleri -Devran Gösterisi, 4 Ayaklı Minare’ye ziyaretlerde bulundu. Vekil Ersoy’un curcuna dahilinde akşam ezanı saatlerinde düzenlenecek konsere katılması bekleniyor.

Share: