Cumhuriyet’in 100’üncü yılına hazırlanan Şehitler Abidesi, 10 Mart’ta ziyarete açılıyor

Cumhuriyet’in 100’üncü yılına hazırlanan Şehitler Abidesi, 10 Mart’ta ziyarete açılıyor

ÇANAKKALE – Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şüheda Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için bitmeme fail madun ve üst yapı düzenlenmelerinde sona gelindi. Şehitler Abidesi’nin 10 Mart’ta ziyarete açılması planlanıyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığınca, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Abidesi Cumhuriyet’in 100’üncü yılına hazırlanıyor. Bölgede madun ve peş çatı düzenlenmesinin yapıldığı Şehitler Abidesi devam eden çalışmalar sebebiyle ziyaretçilere ilişkin. Şehitler Abidesi’ndeki çalışmalar çerçevesinde, ruh altyapı hatları, mekanik altyapı hatları (sulama, içmece suyu, hararet hatları), bitkisel peyzaj alanları, alanın ziyaretçi yönetimi anlamında henüz fonksiyonel arkaç getirilebilmesi için sert istinatgâh akslarında revizyonlar, kent mobilyaları ve bilgilendirme, yönlendirme elemanlarının yenilenmesi, Abide altında kayran düz bodrum mekana yönelik su canlılık sisteminin yenilenmesi, Anıt B methal kısmına park yeri düzenlemesi yapılıyor. Abide merasim alanında saha düz ‘Vatan ve Milli Savaşım Yontu Rölyefi’ ile ait restorasyon çalışmaları bile proje çerçevesinde devam ettiriliyor.

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için alt ve arka çatı düzenlenmelerinde sona gelindi. Şüheda Abidesi’nin 10 Mart’ta ziyarete açılması planlanıyor.

Share: