Hak Bakanı Bekir Bozdağ’dan duruşma heyetine sert ifadeler kullanan CHP’lilere reaksiyon: Bu haddini bilmezliktir

Yalova Belediyesi’ndeki 20 milyon 739 bin 664 teklik zimmet soruşturması çerçevesinde açılan davanın 9’uncu celsesi 2. Yavaş Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanıklar arasında İçişleri Bakanlığı marifetiyle görevden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın dahi vadi aldığı davaya, CHP’den 30 mebus katıldı.

MAHKEME TALEBİ REDDETTİ

Celsede meze düz Vefa Salman avukatı Bahir Baykal, müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini encam sürdü. Eksper raporlarında Salman’ın suçsuz olduğunun belirtildiğini hatırlatan Baykal, dosyaların birleşmesi zımnında ülkü sürecinin uzayacağını ve mahkeme heyetinin Vefa Salman’ın yargılamasıyla ilgilendiren kararını açıklamasını istek etti. Murafaa heyeti talebi her iki dosyanın birbiriyle birlik taşıdığı, sanıklar karşı verilecek kararın sair sanıkları dahi etkileyeceğinden belde reddetti.

CHP’LİLERDEN KABA TEPKİ

Murafaa heyetinin kararına reaksiyon gösteren CHP’li milletvekilleri salonu ayrılma ederken duruşma heyetine sert tepkiler gösterdi. Mersin Saylav Yüksek Idareci Başarır, yıldız bilimi başkanına, “Yazıklar olsun. Sen tetikçisin” diyerek bağırdı. Diğer milletvekilleri de duruşma heyetine tepkilerini bağırarak gösterdi.

BAKAN BOZDAĞ: CHP’LİLERİ KINIYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaşanan olaya tepki gösterdi. Toplumsal medyadan paylaşım yapan Bozdağ, “İçinde kimi milletvekillerinin dahi olduğu kâh CHP’liler; yargılama sırasında Yalova’birlikte Pahal Ukubet Mahkemesi heyetine hürmetsizlik ediyorlar, hakaret yapıyorlar, tehdit savuruyorlar, bağırıyorlar, kabalığın alasını gösteriyorlar. Bu haddini ve kendini bilmez CHP’lileri kınıyorum. Kanun uğrunda bütün eşittir. Mebus yahut siyasal ayrımsız yabanlık kalkmak, tek kimseye mahkemeye, bilge ve savcıya hürmetsizlik, hakaretve zılgıt ika hakkı vermez. Taşıdığı unvanı ya de sıfatı sömürmek veri değil, payan haddini ve kendini bilmemezliktir.” dedi.

“HİÇ KİMSE HAKİM VE SAVCILARA EMİR VEREMEZ”

Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahkemeler; adaletin naz ettiği, hak ve hakikatin tayin edildiği, herkese hakkının ve hakettiğinin verildiği yerlerdir. Mahkemelerde ülfet tanımazlığa katiyen izin verilmez. Yargılama düzenini bozanın, düzen kuran usul kurallarının uygulanmasından şikayet hakkı yoktur. Türkiye, hususiyet devletidir. Hiç kimse bilge ve savcılarımıza buyruk ve buyruk veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Tek kimesne bilge ve savcılarımıza hakaret edemez. On Paralık kimse, hakim ve savcılarımızı gözdağı edemez.

“HADDİNİ BİLMEZLİKTİR”

CHP’lilerin yaptığı; hukuk tanımamazlıktır, haddini bilmemezliktir, etki görevini yapanı ve adaletli yargılamayı etkilemeye teşebbüstür, karar görevi yapanları tehdittir, etki görevi yapanlara saygısızlıktır hakarettir. Bu ilkelliği reddediyoruz. İşte CHP’nin hususiyet devleti anlayışı.”

Share: