Cumhur Reisi Erdoğan, 30 Ağustos Utku Bayramı dolayısıyla Devlet Mezarlığı’nı ülfet etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Dahili ve harici bedhahların hiç biri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine ve global sistemde türe ettiği yeri almasına mani olamayacaktır” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan beraberinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Iri Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Esmer Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Çekicilik Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile 30 Ağustos Yengi Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle Büyüklük Mezarlığı’nı musahabe etti. Tören kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan Azamet Mezarlığı’nda Milli Mücadele’de görev almış komutanların isimlerinin kayıtlı olduğu Anıtsal Duvar’a, üstünde “Türk Bayrağı” düz kayran karanfillerden oluşan çelenk bıraktı. Sonrasında Çap Mezarlığı Hatırat Defterini imzalayan Reisicumhur Erdoğan, şunları kaydetti:

“İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ermiş silah arkadaşları, Milli Mücademizin kahramanları, ülkemize hizmetleri ile gönüllerde kayran edinmiş altın çap yöneticileri; zaman milletimiz ile birlikte Balaban Taarruz’un ve 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü yıldönümünün coşkusunu yaşıyoruz. Bu tarihi günde bizlere emanetiniz olan eşsiz ocak efradınız ile alay malay manevi huzurunuzda bulunmaktan balaban bahtiyarlık duyuyorum. Ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birliği, devletimizin bekası uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi kaçınmak ile bilinmeyen ediyorum. Sizlerin yazdığı destanın rehberliğinde bu toprakları ebedi vatanımız olarak saye etme mücadelemizi mütemadi sürdürüyoruz. Her karışında bir yiğidin yattığı bu fena hâlde ülkeyi, angajman, kardeşlik, beraberlik ve dayanışma içinde 2023’e ulaştırmakta, 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte kararlıyız. Dahili ve harici bedhahların hiç biri Türkiye’nin yükselişine, güçlenmesine ve toptan sistemde hak ettiği yeri almasına mani olamayacaktır. Ruhunuz çalgılı çağanaklı mekanınız behişt olsun.”

Mavera yandan, bu sene ilk kez, Nazik Saldırı’a katılan komutanların ocak efratları birlikte törende yer aldı. Büyük Saldırı ve 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yıldönümü programları aktarılma boyu devam edecek. – ANKARA

Share: