Bingöl Ovası’nda işsiz araziler silajlık darı üretimiyle canlandı

Bingöl’birlikte benzeri benzin ürünleri firması eliyle entegre tesisinin kurulmasının ardından üretimi yaygınlaşan silajlık darı, fehamet desteğiyle çiftçilerin balaban gelir kaynağı oldu.

Coğrafi yapısıyla verimli ekincilik arazilerine sahip Bingöl Ovası’nda aylak durumda olan araziler silajlık darı üretimiyle canlandı.

Özellikle “Maşrık- Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri” kurulmasıyla anif yemleme ihtiyacının karşılanması üzere çiftçiler silajlık mısır üretiyor.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Belgit Bahadır, AA muhabirine, hayvancılık işlemlerinin en oylumlu kalemlerinden birinin kaba yemleme olduğunu söyledi.

Kaba yem maliyetlerini yer aza indirgemek üzere değişik projeler ürettiklerini dile getiren Bahadır, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında çiftçilere yüzde 50 hibeyle dağıtılmak amacıyla 1500 torba mısır tohumu desteği verildiğini aktardı.

Toplam 7 bin 500 dönümü desteklediklerini belirten Bahadır, şöyle konuştu:

“Bingöl’da haddinden fazla büyük tıpkısı benzen bütünleşmiş tesisinin faaliyete geçmesiyle sözleşmeli üretim üstelik bu merkezde yaygınlaşmaya başladı. Bingöl, Muş ve Elazığ’de şu anda silajlık darı üretimi üzere sözleşmeli istihsal modeliyle entegre yapılış tarafından alımlar yapılmaktadır. İlimizde 2017’birlikte 3 bin 140 dekar olan silajlık üretim alanı, 2022 yılında 16 bin dekara bundan sonra. Üretilen mısır de 17 bin tondan 100 bin tona ulaştı. Burada yüzdelik 500’lük tıpkı büyüme katedildi.”

“Ati yıllarda elan açık alanlarda üretimimizi artırmayı hedefliyoruz”

Bingöl Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliğine 2020 yılında DAP Kalkınma İdaresi silajlık mısır paketleme tesisi üretimi için müracaatta bulunduklarını kaydeden Batur, tesisi da hayata geçirdiklerini, zaman birliğin çiftçilerle sözleşmeli istihsal yaparak silajlık mısır alımını gerçekleştirdiğini bildirdi.

Üretilen mısırın ilk kez 2020’birlikte çevre illere satışının gerçekleştiğini aktaran Keleş, Diyarbakır, Elazığ, Rize ve Artvin’e kadar ulaşıldığını kaydetti.

Bahadır, “Hayvancılığın dahi kırıcı olduğu ilimizde alelhusus benzin bütünleşmiş tesisi günce 1063 tonluk istihsal kapasitesine ulaştığı takdirde bu tutar siftinlik kalacaktır. Gelecek yıllarda elan açık alanlarda yemleme nebat üretimimizi artırmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ekincilik arazileri etkisiz durumdaydı”

Ziraat Odası Başkanı Mustafa Karaaslan dahi mukaddema çiftçiler üzere dirimlik elde edilecek mahsulat olmadığını anlatarak, “Kentte tarımsal üretim anlamında elan evvel buradaki ekincilik arazileri etkisiz durumdaydı. Çiftçilere kazandıran aynı molekül yoktu. Şu dakika çiftçilerimiz üretimden çok kıvançlı. Iri bir himmet içerisindedirler.” diyerek konuştu.Share: