Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Düzenledikleri yat rallisiyle Karadeniz’i dünyaya tanıtıyorlar

Yat tutkunlukları mola verdikleri Kastamonu’ya hayran kaldı

KASTAMONU – Yat tutkunları, düzenledikleri Yat Rallisi ile Karadeniz’, dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kastamonu’nun Cide ilçesinde koyuverme veren yat tutkunları, gezdikleri saf güzellikler karşısında hayran kaldıklarını söyledi.

Denizlerdeyiz Mektep Çocuğu Denizciler Derneği üyeleri vasıtasıyla düzenlenen Karadeniz Yat Rallisine katılan yat tutkunları, Kastamonu’nun Cide ilçesindeki limanına yanaşarak mola verdi. Karadeniz’i turizme vermek ve dünyaya öncelemek amacı ile düzenlenen organizasyon çerçevesinde 1 Temmuz tarihinde yelkenli yatlarla İstanbul’dan çipo düz cemiyet üyeleri, mola verdikleri Kastamonu’daki çavlan, düzlük ve kanyonları gezdi. İlçede kıvrak vatandaşların kendilerini çok adamakıllı benzeri şekilde karşıladığını belirten toplum örgütü üyeleri, ilçeyi çok sevdiklerini belirtti. Ralli planlayıcısı ve komodoru olan emekli Bahir Miralay İsmail Tümer, Karadeniz’in arz bir iki Veli ve Akdeniz kadar iyice olduğunu ve başvurmak, yelken fayrap etmek üzere bayındır olduğunu belirtti.

“Karadeniz’e insanlar gelmeye korkuyor”

2017 yılından itibaren bu tuhaf gezileri düzenlediklerini ve Karadeniz’deki değme limana uğrayarak şehirleri gezdiklerini belirten Tümer, “1 Temmuz’üstelik İstanbul’dan başladığımız ralliyi, Ilkgüz ayının ortalarına akilane İstanbul’de sonlandıracağız. Cide, esasen çok sevdiğimiz destinasyonlardan tıpkı tanesi oluyor. Bir misil bura çokça yunak hunriz, insanların kalbi iyice. Bizleri burada çok iyicene ağırladılar. Domuzuna bir karı sahipliği yaptılar” dedi.

“Karadeniz dünyanın neresine giderseniz gidin kıyaslanamayacak kadar güzeldir” ifadelerine meydan veren Tümer, “İnsanlarımızı buraya çekmemiz gerekiyor, insanlar Karadeniz’e gelmeye korkuyorlar. Karadeniz, damarı bozuk benzeri denizdir. Karadeniz, Boşluk ayının ortasından April ayının ortasına büyüklüğünde biraz menfi oluyor, ancak ondan bilahare çokça henüz bayındır, çokça henüz keyifli tıpkı bahir. İnsanlardaki bu düşünceyi incitmek üzere birlikte buralara getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden turlar düzenliyoruz. Karadeniz’e ilk kez sâdır arkadaşlarımızda şaşkınlıklarını tabir ediyorlar. Gökçe ve yeşilin ortamında, daha dahi önemlisi Karadeniz insanının sıcaklığı ve candanlığıyla çokça elan iri tıpkı keyifle bu geziyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“Karadeniz turizminin gelişmesine bindi olacak”

Yapılan gezinin dünyaya duyurulacağını anlatım eden Tümer, “Aramızda bulunan ağyar bu Karadeniz gezisini Avrupa’nın büyük yat dergilerinde, gerekse dünya çapındaki iri web sitelerinde paylaşacaklar. Bu da Karadeniz turizminin gelişmesine bindi olacak. Biz yeterince Karadeniz’i yurtdışında tanıtamamışız. Karadeniz Bölgesini tanıtamıyoruz, çünkü bağlanmış materyaller bulunmayan. İnsanlar arıyor amma kayıtlı bilgi bulamıyorlar. İnternette yeterince vukuf namevcut. Bu yüzden bile buraları birilerinin tanıtması gerekiyor. Sunma başta devletin buraları tanıtması lazım. Sivil cemiyet kuruluşlarının Karadeniz’i tanıtması geçişsiz, bizlerde şu anda bu maksatla buralara geldik ve tanıtıma yardım sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Cide ilçesinin tarihi, kültürel ve turistik yerlerini de gezdiklerini belirten Tümer, “Rıfat Ilgaz Firez Evi, Gideros Dip, Efken Şelalesi, Malyas Çayı, Loç Vadisi, Valla Kanyonu kabilinden bölgeleri gezdik. Cide’yi çokça beğendik, çok sevdik, inşallah yer güdük sürede tekrar bu ilçeye gelmeyi istiyoruz. Demincek yolculuğumuz Bartın’a doğru gene başlayacak” ifadelerini kullandı.Share: