Ticaret Bakanı Muş’tan “dış satım payı” açıklaması: 20 yılda 4 kattan çok arttı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Hizmet İhracatçıları Birliği’nce Sakarya’nın Sapanca ilçesindeki otelde düzenlenen Bakım İhracatı ve İşbirliği Çalıştayı’na katıldı. Çalıştayda göz temsilcileri ile bire bir araya mevrut Bakan Muş, Türkiye’nin dış alım ve ihracat rakamlarıyla ilgilendiren bilgiler verdi. Kamu ve özel sektör girişimleriyle ticareti elan üstelik güçlendirmeyi hedeflediklerini anlatan “Muş, Ülkemiz, servet ihracatında olduğu gibi bakım ihracatında dahi arsıulusal camiada adını duyurmuş bire bir devlet konumundadır. Harbiden küresel ihracattan aldığımız pay, serencam 20 yılda 4 kattan fazla artmış. Cumhuriyet tarihinde yepyeni seviyelere isabet bulunuyoruz. Ülkemizin küresel hazırlık zincirlerindeki yüce konumunun yanında bulunmaz ihracatçılarımız ve birliğimizin ortaya koyduğu özveren çalışmaların katkıları üstelik haddinden fazla fazladır. Zahir; bu muvaffakiyet, hepimizin eseridir.

“HUSUSI SEKTÖRÜMÜZDE YENİ BAŞARILAR HEDEFLİYORUZ”

Hepimiz farkındayız kim Cumhurbaşkanı’mız öncülüğünde Yeni Türkiye Ekonomi Modeli doğrultusunda belirlenen hedeflerimizin gerçekleşmesi noktasında, amme ve hususi sektörümüzün bilcümle aktörlerinin beraberinde savaş vermesi, kaçınılmaz tıpkı ihtiyaçtır. Bu nedenle elan ilk beraber başardığımız üzere önümüzdeki süreçte dahi amme namına desteklediğimiz hususi sektörümüzle yeni başarılar elde etmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda burada yapılan çalıştayı ve sonuçlarını haddinden fazla önemsiyorum diye niteleyerek konuştu.

“HİZMET İHRACATI, PANDEMİNİN ETKİLERİNİ GERİDE BIRAKTI”

Koronavirüs salgınının dünya ekonomisinde yarattığı olumsuzluğu Türkiye’nin geride bıraktığını anlatan Icra Vekili Muş, Salgının etkilerinin azalmasıyla toptan ekonomideki toparlanmada meydana gelen ivme akabinde, maatteessüf Rusya- Ukrayna Savaşı ile esasen bir durgunluk kendisini hissettirmektedir. Fakat bu şartlara karşın Tecim Bakanlığı yerine elimizdeki tamam imkan ve desteklerimizi sanayimiz, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız üzere kullanmaktayız. Nazik ayrımsız kıvançla şunu inandırmak isterim kim; tamlık sağlam koşullara rağmen, sizlerin birlikte desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve kazançlı büyümede etkili performansımızı sürdürmeye bitmeme ediyoruz. İlk çeyrekte yüzdelik 7,3 nema kaydeden ekonomimizin, 2022 yılında da diri nema trendini sürdürmesini bekliyoruz. Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış. 2021 yılında benzeri esbak yıla bakarak, yüzde 62 artarak 57,5 milyar dolar yerine gerçekleşmiştir. Ayrımsız aktarılma hizmetler dengesi ise 26,7 milyar dolar seviyesine çıkmıştır dedi.

“İHRACATÇILARIMIZA 1,9 MİLYAR LİRA BINDI SAĞLADIK”

Tecim Bakanlığı kendisine seçkin tip yatırımı desteklediklerini aktaran Vekil Muş, “2022 Aile-Haziran dönemi bakım ihracatımız ise tıpkısı geçmiş yılın bir dönemine göre, tahminî yüzdelik 70 oranında artarak, 33 milyar dolar yerine gerçekleşmiştir. Aut ticaretimize müteveccih sonuncu hedefimiz; bu oranı yükselterek, cari berrak konusunu ekonomimizin gündeminden sürekli adına çıkmasını sağlamaktır. 2012 yılından bugüne kadar ihracatçılarımıza, vekâlet yerine 1,9 milyar liralık bindi sağladık. Eskimemiş kararlarımızla elan zinde bir şekilde destek sağlamaya bile bitmeme edeceğiz. Eminim ki arsıulusal rakiplik gücümüzü artıracak, günümüz şartlarına akıllıca bu yeni kararlar, hizmet sektöründeki gücümüze korkulu katıp, firmalarımıza uluslararası piyasalarda elan çok hareket kabiliyeti sağlayacaktır.

“HİZMET SEKTÖRÜ CARİ AÇIĞIN KAPANMASINDA KİLİT OYNAYACAK”

Bununla bu arada bakanlığımız, ihracat gelirlerimizin birlik ölçülebilmesini realizasyon edip, hizmet ticareti istatistiklerinin iyileştirilmesi çalışmalarında öncü bire bir görkem oynamaktadır. Bu kapsamda özellikle sağlık hizmeti ihracatı istatistikleri tutmak için sayımlama çalışmalarında kebir benzeri aşamaya gelinmiş bulunmaktadır. Umum bu çalışmaların sonucunda bakım ihracatımızda bakir bire bir rekora imza atarak, 2022 yıl sonu hedefimizi; daha geçmiş belirlediğimizin konusunda çıkacağını birliğimizden bekliyoruz. Böylelikle hizmet sektörümüz, ülkemiz hizmet ihracatını rekor rakamlara ulaştırarak, akan açığın kapanmasında kilit tıpkısı rol üstlenecektir” ifadelerini kullandı.Share: