Bolu’da tırsmak yaratan zehirlenme vakası! Asıl ve oğlu hastaneye yatırıldı

Kındıra köyünde hayvancılık özne aynı karı ve oğlu kanlı ishal, kusma ve incitici bellek ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

BENZER BULGULAR TESPİT EDİLDİ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik nişane (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda eke tıpkısı bulguya rastlanmadı. Temel hazırlık gayeli tedavisi olmak amacıyla Ankara’ya irsal edilirken, oğlunun tedavisine Bolu’dahi bitmeme ediliyor.

SU VE YEMEKLERDEN NUMUNE ALINDI

Köyde tafsilatlı süredir yaylada etkili karı ve oğlunun dışında kimsede eş şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Antrparantez, Bolu İl Esenlik Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Kındıra köyüne anbean akarsu ve yemeklerden camekân aldı.

YUVA KÖYÜNDE NE OLMUŞTU?

Yuva köyünde orak ayı ayında içmece suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların de bulunduğu 148 hayat hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin arkası sıra taburcu edilmişti. Aynı kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’üstelik türlü hastanelere nakledilen gâh hastalara, hunriz ishalle ortaya sâdır, anemi ve akut böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.Share: