PKK/KCK’nın sabotajcısı oldukları öne sürülen 6 sanığın yargılanmasına devam edildi

Erzincan’dahi 2 askeri araca bombalı akın ve bir şimendifer rayına bomba yerleştirilmesi olayına karıştıkları kanıt edilen yıldırı örgütü PKK/KCK’nın sabotajcılarından “turuncu” kategorideki Ahmet Herdem’in birlikte aralarında bulunduğu 2’si vakfedilmiş 6 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Erzincan 2. Pahal Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Yunanistan’a bakmak istediği sırada yakalanan vakfedilmiş maznun “Rezzan Erzingan” kod ünlü Gürkan Vadi ile maznun avukatları ve yakınları katıldı.

PKK’nın sabotajcısı olan ve turuncu kategoride arananlar arasında mevcut tutuklu sanık “Baver-Çektar” harf ünlü Ahmet Herdem ise duruşmaya Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Tutuksuz sanıklar E.T, C.Y. Ü.T. ve T.B. ise duruşmaya katılmadı.

Dava dosyasına giren bakir delilleri okuyan mahkeme heyeti, cumhuriyet altını savcısına mütalaasını sordu.

Cumhuriyet Altını savcısı ise sorun dosyasına giren delilere ve alınan ifadeler kapsamında ana karşı mütalaasını vereceğini söyledi.

Dava dosyasına toplanan delil ile kriminal raporların incelemelerinde ve sanıkların yaptıkları savunmalarda suçlarının sabit olduğunu belirten savcı, “devletin birliğini ve mutluluk bütünlüğünü becermek”, “kişiyi namına getirdiği amme görevi nedeniyle tasarlayarak bomba almak kanalıyla öldürmeye teşebbüs etmek” ve “vahim maddeleri izinsiz yerine bulundurmak yahut umum tahavvül etmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapsin yanı sıra 22’şer yıldan 44’er yıla büyüklüğünde değişen hapishane cezalarına çarptırılmalarını istedi.

Tutuklu sanıklar Herdem ve Saha, suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini murat etti.

Sanık avukatlarının da savunmalarını dinleyen murafaa heyeti, vakfedilmiş sanıkların kâin durumunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Share: