BOĞAZDA HAMSİ AVI YASAKLANDI, ÇANAKKALE’DE LÜFERİN KİLOSU 350 TL’YE DÜŞTÜ

ÇANAKKALE Boğazı’nda popülasyonun korunması amacıyla hamsi avı yasağı getirilirken, bahir suyunun soğumasıyla bollaşan lüferin kilo fiyatı, 500 TL’den 350 TL’ye düştü.

Marmara Denizi’nde geçen sene gösterişli görülen, ‘denizin prensi’ lüferden balıkçılar, bu mevsim umduğunu bulamadı. Serencam günlerde kar yağışına ilişkin deniz suyu sıcaklığının düşmesiyle lüfer bollaştı. Kilogram fiyatı 500 TL’ye büyüklüğünde sâdır lüfer, 350 TL’ye geriledi. Popülasyonun korunması amacıyla ise Çanakkale ve İstanbul boğazları ile Marmara Denizi’nde hamsi avına yasak getirildi.

Çanakkale balık zifos esnafından Hasan Doğuş Bronz, Havaların soğuyup, kar yapması ile tıpkısı feyiz yaşanmaya başladı. Bu bile fiyatlara yansıdı. Kardan bilahare çinekopta düşüş yaşandı. Kilosu 200-250 liralık olan çinekop, anide 150-120 liraya büyüklüğünde geriledi. Lüferin kilo fiyatı birlikte 150 liralık düştü. 350 liradan satılıyor. Kar yağdıktan sonraları balık harekete geçti. Ardı Sıra az buçuk lüfer çıktı. 1 kamer gibi ayrımsız süre denizden lüfer ve çinekop çıkacaktır. Ondan sonra daha çok balık dönüşe geçecektir. Hamsinin şu an mevsimi. Nisan ayına yaklaştığımız amacıyla artık avlanmanın akıbet zamanları. Önümüzde 2 mahiye bire bir süreç var. Balıkseverler adına bu zamanı meşbu kırcı geçirmemiz geçişsiz. Çanakkale ve İstanbul boğazları ile Marmara Denizi’nde hamsi tutmak banko yasaklandı. Az Buçuk geç kalınmış ayrımsız haram. Bu nedenle vatandaşlar tezgahlarda Karadeniz hamsisi bulabilir. Bire Bir birlikte Veli hamsisi var. Genelde Karadeniz hamsisini yeğleme ederlerse henüz gür peki. Marmara’dahi hamsi popülasyonu, kabile limitlerinin altında olduğu üzere ufak balık çokça fazla vardı. Ufak balığın avlanmasını önleyerek, büyümesini temin etmek için haram getirdiler. değme kamet, limit sınırlaması olmadan haram getirildi diye niteleyerek konuştu.

Share: