Anadolu’nun minik aslanları ilkbaharla gözlerini açtı

Anadolu’nun minik aslanları ilkbaharla gözlerini açtı

Zelzele felaketlerinin peşi sıra yavrulara hareket, acı, skala ve birey isimleri verildi

SİVAS – Sivas’ta Rum aslanı yerine bildik Kangal köpekleri yılın önceki yavrularını dünyaya getirdi, yaşanan yer sarsıntısı felaketlerinin ardından yavrulara zelzele, kötü, üzüntü ve birey isimleri verildi.

Ünü mevki sınırlarını aşan kangal köpekleri safkan tıpkısı soy adına tanınıyor. Anadolu Aslanı namına üstelik mezkûr Kangallar kart cüsseleri, cesareti ve zekiliği ile birlikte kendisine hayran bırakıyor. Sivas’ta 2023 yılının önceki kangal köpeği yavruları ise ilkbaharda gözlerini dünyaya açtı. Alelumum baharat ve bağ bozumu aylarında veladet fail kangal köpekleri bu yıl ki ilk doğumlarını gerçekleştirdi. Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde ardında enkazlar bırakan zelzele felaketlerinin arkası sıra dünyaya mevrut kangal köpeklerine ise Eksper Kangal Yetiştiricisi Hüseyin Baht aracılığıyla depremi unutturmayacak isimler verildi.

Baharın müjdeleyicileri dünyaya gözlerini açtı

Ehlihibre Kangal Yetiştiricisi Hüseyin Kader, kangal yavrularının baharın müjdeleyicisi olduğunu tabir ederek, ” Yıpranmamış kuşak baharla beraber onlarında tulu başladı. Şuan kestirmece 12 yavrumuz var. Baharat mevsimi bunların zade büyüme ve artım ve tebşir mevsimi. Kangallar doğaya makul hareket ediyorlar. Doğaya akıllıca doğumlar oluyor” dedi.

“Kangal ırkının katiyen ana sütünü haddinden fazla çok alması geçişsiz”

Kangal ırkının ana sütünü fazla alması gerektiğini söyleyen Nasip, “Yavruların en dolgunca bakımı annedir. Anne güvenilmez sahiplenici özelliğe sahiptir. Hem süt verimi noktasında, yalım noktasında ve onların her nev tedavilerini üstlenirler. Ana sütünün özellikleri çok fazladır. Kangal ırkının beslenme kaynağı bugünden yarına kadar çok önemlidir. Kangal ırkında yavrular genelde baskı büyüler. Hassas noktaları çokça. Kangal ırkının mutlak anne sütünü haddinden fazla çok alması lazım. Asıl sütü sıkı mi, tığ temel sütüne mümasil muadilleri göz önünde bulunduruyoruz. Baktık kim yavrularda tıpkısı düşüş var, tahkim atfetmek mecburiyetinde kalıyoruz. 35-40’ıncı gün arası iç aut paraziterleri devreye giriyor. Yani parazitlerden arındırıyoruz bunları. Daha afiyet büyüyorlar. Yedikleri yarıyor. Bilahare tabi gıdalar, mütenavip gıdalar nedir bunlar? Arpa unu, benzin çokça vermiyoruz. Arpa ununu daha ağırlıklı yoğurt ve husye sarısı ile karıştırıyoruz” diye konuştu” diyerek konuştu.

İsimleri dikkat çekti

Depremi unutturmamak hesabına isimlerini; Sarsıntı, Tasa, Keskin ve Can yerine koyduklarına değinerek, ” Bilinen ülkemizde çokça balaban tıpkısı deprem felaketi yaşandı. Hayatlarını kaybeden insanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta kalanlara dahi kelle sağlığı diliyorum. Biz kangallarımız karışma doğmak amacıyla acılarına ortağız. Yıpranmamış doğan kangallar oldu. Minik yavrularımızın isimlerini; Zelzele, Biberli, Tasa ve Can olarak koyduk” şeklinde konuştu.

Share: