Kızıldağ Geçidi’nde kar yağışı ulaşımı hırçın yönde etkiledi

Kızıldağ Geçidi’nde kar yağışı ulaşımı menfi yönde etkiledi

ERZİNCAN Erzincan’ı Sivas’a bağlayan 2190 rakımlı Kızıldağ Geçidinde akşam saatlerinden itibaren kar yağışı ve tipi canlı olurken, tehlikeli tonajlı vesait ilerlemekte sıklet çekiyor.

İç Küçük Asya Bölgesi ile Şarki Anadolu Bölgesi’ni birbirine bağlayan Erzincan – Sivas kişmiri yolu üzerindeki Kızıldağ Geçidinde kar yağışı enerjik oluyor. Dağların tamamen karla kaplandığı güzergahta tır sürücüleri araçlarını kaydırmamak üzere okkalı çaba sarfiyat ediyor. Bölgede kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken, Karayolları ekipleri hisse senedi makineleriyle yolların kapanmaması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, sürücülerden zaman şartlarına makul lastik kullanmalarını istedi. Kar yağışının dönem içerisinde aralıklarla sürmesi bekleniyor.

Öte yandan Hava Bilgisi 12. Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan akıbet değerlendirmelere göre; Nahiye genelinde havanın modüler ve çokça bulutlanmış öğle vakti saatlerinden itibaren espaslı baran yüksekler karla muğlak yağmurlu geçeceği, sabah ve tün saatlerinde düzlük düzlük pus hadisesi ile gelişigüzel buzlanma ve giysi olayının görüleceği öngörülüyor. Gelgel sıcaklığının mevsim normalleri üstünde seyrettiği bölgede rüzgar cenuplu yönlerden hafif, bazen itidalli kuvvete esecek.

“Çığ, buzlanma ve külot uyarısı”

Bölgede efdal kar örtüsü mevcut yalçın meyilli yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan, buzlanma ve don olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara alın özellikle sürücüler almak için vatandaşların ve ilgililerin titiz ve müdebbir olmaları gerekmektedir. Site merkezlerinde geceleyin arz düşük gelgel sıcaklığı sıfırın altında atılmak üzere; Ardahan’da 5, Erzurum’da 3 paye olurken Bayburt’ta 0, Erzincan’da ise 4 paye namına kaydedildi.

Ski merkezlerinde sunma yüksek kar kalınlığı ise Palandöken Kayak Merkezinde 120, Ergan Kayak Merkezinde 54, Sarıkamış Ski Merkezinde 48 santim namına kaydedildi.

Share: