Aile Dişçilik modeli Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak

Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de pilot uygulaması yapılan “Sülale Dişçilik” modeli, enfrastrüktür çalışmalarının tamamlanmasının arkası sıra 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek.

AA muhabirinin, 21-27 Teşrinisani Sosyete Uç ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla Afiyet Bakanlığından edindiği bilgiye göre, diş ve dişeti hastalıkları önlenebilir keyif sorunları ortada yer alıyor.

Kenar ve diş sağlığı üzerine toplumun bilinçlendirilmesiyle bireylerin haddinden fazla epey yaşlardan itibaren dudak ve diş bakımını alışkınlık haline getirmesini nail olmak, mıhlı bir cemiyet oluşturabilmek amacıyla atılacak bildirme şanlı kadem adına gösteriliyor.

Yardımcı ağız ve diş sağlığı uygulamaları, uç sağlığının korunmasının temelini oluşturuyor. Bu şekilde, ağız ve diş sağlığı sorunlarının er canlandırma edilmesi, ilerlemesinin önlenmesi yahut er aşamada otama şansı yakalanabiliyor.

Türkiye’de 2002 sonrası gerçekleştirilen Sağlıkta Transformasyon Programı ile hele munsap ve diş sağlığı alanında nazik yatırımlar yapılarak, bu alanda tedavi edici hizmetlere erişilebilirlik artırıldı. Havari munsap ve diş sağlığı hizmetleri üzerine birlikte hayata geçirilen güçlü çok proje ile diş sağlığı konusunda farkındalık oluşturuldu.

“Apotr gaga ve diş sağlığı çalışmaları bulunan sisteme bütünleşmiş”

Bakanlıkça ölçülü icraat kapsamında, okullarda mektepli, hoca ve velilere yönelik farkındalık eğitimleri, kenar diş muayeneleri, yılda iki sefer florürlü vernik uygulaması ve öğrencilere diş macunu-diş fırçası dağıtımının yapıldığı Havari Uç ve Diş Sağlığı Programı (KADS) devam ediyor.

2022 yılında Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de uçucu uygulaması başlatılan Ev Dişçilik modeli ise özellikle 0-12 gözyaşı grubu çocukların gaga ve diş sağlığı durumlarının taşıt altına alındığı, vacip değerlendirmeler yapılarak havari tedavilerin uygulandığı, düzenli takip ve kontrolünün sağlandığı aynı tümce olarak sürdürülüyor.

Yeni modelle birlikte devam fail tedavi edici dudak ve diş sağlığı hizmetlerinin birlikte hele torunlar için ehemmiyet taşıyan “havari dudak ve diş sağlığı” çalışmaları mevcut sisteme entegre edildi. Bu kapsamda, bu konudaki hizmetlere erişimin kolaylaştırılması ve 0-12 gözyaşı aralığındaki birlik çocukların ahenkli diş kontrollerinin yapılması gibi ağıl getirildi.

“Randevular, MHRS üzerinden alınabilecek”

Ocak Dişçilik modeli, icap otama kapsamı, icap sevk zincirinin sağlanmış olması ve kurumlar arası koordinasyonu, gerekse vukuf sistemleri altyapısı ve taharri mekanizmaları ile dünyadaki benzer uygulamalara benzer oluşum ediyor.

Sosyal heybet politikasını pekiştiren koskocaman bir hamle olan Aile Dişçilik modelinin, 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

Modelin, Türkiye genelinde yaygınlaştırılması üzere altyapı çalışmalarının tamamlanması sonrasında, randevular Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) üzerinden alınabilecek.

Sistemle antrparantez ebeveynler, 0-12 gözyaşı arası çocuklarının mecmu kavşak ve diş sağlığı tarama sonuçları ve takip randevularını e-Bilek Damarı üzerinden görüntüleyebilecek. Bu sayede çocuklarda oluşabilecek diş problemleri erken dönemde tedavi edilebilecek.

Share: