MÜSİAD Hessen ve İzmir, Frankfurt’ta benzeri araya geldi

Mutlak Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hessen Şubesi, MÜSİAD İzmir Şubesi üyesi 18 hareket adamını ağırladı.

Çeşitli temaslarda gezmek amacıyla Almanya’nın Stuttgart, Karlsruhe ve Frankfurt şehirlerinde temaslarda bulunan MÜSİAD İzmir Şubesi üyeleri, Frankfurt’ta MÜSİAD üyeleriyle gelişim geliştirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda mütekellim MÜSİAD Avrupa Ticareti ve ihracatı Geliştirme Başkanı Musa Münevver, güneş tacı virüs salgını ve peşi sıra yaşanan Rusya- Ukrayna savaşıyla bu arada ortaya sâdır erke krizinin Avrupa’da iflaslara ve var olan yatırımların Türkiye üzere altyapısı zihayat olan ülkelere kayacağını söyledi.

Avrupa’dahi yaşanan enerji krizi paralelinde küsurat faizlerin bir nice işletmeyi zora soktuğunu belirten Aydın, “Mümasil bir gelecekte başta Almanya almak üzere Avrupa’birlikte iflaslar ve üretimlerin eksantrik ülkelere kayması durumu bahis konusu olacaktır. MÜSİAD üyesi iş insanları namına bu krizden gelişigüzel akıntı ederek ve etkili ortaklıklar kurarak başarabiliriz. 2023 yılı Avrupalı gelişim insanları amacıyla sakil geçecek. Angajman ve beraberlikle bu krizleri fırsata çevirebiliriz. Almanya’de iflas fail esaslı Alman şirketlerini devralarak Türk yatırımının Almanya’ya gelmesi için eke tıpkı vesile olacaktır” diye, Türk yatırımcıları Almanya’ya yatırıma çağırdı.

Dünyada ekonomide yaşanmakta olan inişli çıkışlı dalgalanmadan sunma aç aynı şekilde etkilenmenin gelişigüzel hareket etmekten geçtiğine vurgu işleyen MÜSİAD İzmir Büro Başkanı Bilal Hürmetkâr ise siyaseti, ekonomiyi ve aktöresel değerleri bir arada yürütebilen ülkelerin geleceği şekillendireceğini söyledi. Ticareti repo karıştırmadan yapmanın bereketine değinen Hürmetli, “MÜSİAD üyelerinin birbirleriyle ticaret yaparak faizden uzak güçlerine sakil katmaları ve ülkemizin kalkınmasına katkı çevirmek üzere çok çalışmalıyız. Almanya temaslarımızda üyelerimiz sektörleriyle müteallik olarak olumlu görüşmeler gerçekleştirdiler” dedi.

MÜSİAD Hessen Büro Başkanı Muhsin Kıdık birlikte MÜSİAD üyelerinin Almanya’bile Türk şirketlerine elçilik vazifesi gördüklerini belirterek, Almanya’nın envestisman ve dış satım itibarıyla önemli fırsatlar sunduğunu, MÜSİAD şubeleri arasında gerçekleştire hisse senedi ihya toplantılarının paçarız işbirliğine yardım vereceğini söyledi. – İZMİR

Share: