Ünlü şirketlerin yatırım yarışı Türkiye’deki yapım maliyetlerini artırıyor

Netflix’in 7 milyon kişiyle Türkiye’de arz çok abonesi kâin ortam olduğunu tamlayan ABD’nin önde mevrut beyaz perde ve coşku olgun sitelerinden Variety, bu yaz Türkiye’ye gelecek olan Disney Plus ve ülkeye yeni methal özne HBO Max’in yapım yarışında olduğunu aktardı.

Amazon Prime’ın de 2023 yılı itibarıyla otantik Türk yapımlarına başlayacağını belirten dergiye mütekellim yapım şirketi Inter Medya’nın başında mevcut Ahmet Ziyalar, “Disney Plus Türkiye’ye erte yokmuş kadar envestisman yapıyor” dedi.

Ziyalar, Disney Plus’ın yazarlara, yönetmenlere ve oyunculara çok faziletkâr meblağlar ödediğini dahi ekledi.

Online videoteyp takip şirketlerinin bu yarışının hem düşük maaşlara çalışacak kabiliyet hem üstelik teknik eleman bulmayı zorlaştırdığı belirtildi.

Disney Plus, Türkiye’deki operasyonlarıyla ilişkin derginin sorunlarına yanıt vermedi.

Küçük Ay ayında ise WarnerMedia bir vakitler Kamer Imal ve Geçek D’dahi idarecilik eden Nermin Eroğlu’nu Türkiye’deki orijinal yapımlardan sorumlu güç namına atadıklarını duyurmuştu.

Rekabetin hızlanmasının yapım maliyetlerini Türkiye’de vadi düzlük bilcümle şirketler için fevk çektiği vurgulanırken aynı yandan bu durumun piyasayı hareketlendirdiği belirtildi.

ABD’li şirketler dışında BluTV üzere yerel platformların birlikte kendi yapımlarını ürettiği aktarıldı.

Türkiye’birlikte yapımı gerçekleştirilen Kulüp, Fatma, Tıpkı Başkadır kabil otantik yapımların başında olan Netflix’ten Akpelin Diştaş, insanların hayatlarının yaptıkları hikayelerde yansıtıldığını amaçladıklarını, yerel ve uluslararası izleyicinin bu hikayelerle palas rabıt kurabildiğini dile getirdi.

Netflix natür belgeselinin sunucusu Barrack Obama oldu!

 

TikTok ve Netflix, Rusya’daki hizmetlerini askıya aldı

 

Google ve Netflix’e para cezası

 

Share: