Yeşilay’ın “3. Tendürüst Savunuculuk Forumu” devre içi yapıldı

Yeşilay tarafından çevrim içi yapılan “3. Güre Savunuculuk Forumu”na, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Mağrip Pasifik ve Güney Şark Asya bölgelerinden 18-30 yaş arası toplam 50 tendürüst panelist olarak katıldı.

Yeşilay’dan yapılan açıklamaya bakarak, forum bağımlılıkları göğüslemek, dimdik yaşamı haydi, gençlerin eleştirisel hatır ve savunuculuk becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlendi.

Afrika, Amerika, Asya, Avrupa, Garp Pasifik ve Cenup Doğu Asya bölgelerindeki tahminî 60 ülkeden 200’den aşkın başvuru arasından seçilen 18-30 gözyaşı arası 50 gencin panelist adına katıldığı, gençlerin istimara ve sorularla interaktif katıldığı forumda, tabiiyet konusunda ehlivukuf konuşmacılar, ayrımlı bağımlılık türlerinin insanlar ve kasaba açısından yıkıcı etkilerini ele aldı.

Açılışta mütekellim Yeşilay Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Erol, fiziksel ve psikoloji sağlığın sürdürülmesi için bağımlılıkların önlenmesinin öneminden bahsetti.

Erol, tedavi ve rehabilitasyon politikaları ile programların yanında yasaklayıcı çalışmalara de balaban ehemmiyet verdiklerini, bu aşamaların birbirine bütünleşmiş edilmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Kötü, etanol, metal bap ve davranışsal bağımlılıklarla gece gündüz sürdürdükleri mücadelede gençlerin de bilinçlenmeleri ve mücadelede güçlük üstlenmelerinin büyük ehemmiyet taşıdığına dikkati calip Erol, “Bağımlılıkların engellemesinde ve el sağlığı konularında taze nesiller, üstünlük alarak önleme çalışmalarında aktif namına caka almalı. Bu göz açısıyla bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz Tüvana Savunuculuk Forumu’nu gerçekleştirmekten ve dünyanın farklı yerlerinden gençleri alanında uzman isimlerle aynı araya getirmekten şişman bahtiyarlık duyuyoruz. Bağımlılıklarla mücadeleyi seçkin açıdan ele alarak tasarladığımız bu forumun, zaman aramızda olan gelecekteki topluluk liderlerine değer biçilmez katkılar sunacağını biliyoruz.” dedi.

Birleşmiş Uluslar (BM) Maden ve Yanlışlık Ofisi Önleme ve Iyileştirme Bölümü Şefi Giovanna Campello, esrar madde üretiminin etkisinin evcil topluluklarda ortaya çıktığını belirtti.

Campello, eroin üretimi sırasında oluşan atıkların toprağa, suya, havaya, organizmaya, hayvanlara ve nevale zincirine bilvasıta namına ters gravite ettiğini vurgulayarak, “Kırılgan ekosistemler ve milli parklar üzere korunması müstelzim yerlerde ormansızlaşma kadar problemlerde katalizör görevi görüyor.” ifadesini kullandı.

Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) Bulaşıcı Olmayan Emraz Ofisi Ahali Sağlığı Uzmanı Dr. Eric Carlin, alkole ilişkin kanser risklerini ahali ve kâh tıp uzmanları eliyle haddinden fazla yoğun bilinmediğini söyledi.

Alkolün 7 kabil kansere neden olduğuna dikkati çeken Carlin, “His hastalığı, ağır etanol kullanan kişilerde yüce ayrımsız ölüm nedenidir. Laf afiyet olduğunda alkolün emin bire bir tüketim yolu yoktur. Aslında alkolün verdiği zararlar çok düşük seviyelerde başlayabilmektedir. Dolayısıyla seçme düzeyde etil alkol tüketimi amansız hastalık riski taşır.” değerlendirmesini yaptı.

“Esrar her sene 8 milyondan fazla insanı öldürüyor”

Güney Afrika Etil Alkol Politikaları Topluluğu Genel Sekreteri Aadielah Maker Diedericks, reklamın gençlerin içre yaşadıkları sosyal çevreyi, ne tükettiklerini ve ne seçimleri yaptıklarını etkilediğini belirterek, gençlerin maruz kalacağı etil alkol reklamlarını azaltmanın faydalı olacağının altını çizdi.

African Tobacco Control Alliance Genel Sekreteri Sessou Leonce Dieudonne ise tütünün değme yıl 8 milyondan fazla insanı öldürdüğünü, bu ölümlerin 7 milyonunun aracısız esrar kullanımından, tahminî 1,2 milyonunun ise sigara içmeyenlerin dumanına maruz kalınmasından kaynaklandığını tabir etti.

Malta Üniversitesi Klinik Danışmanı Dr. Anna Maria Vella üstelik günümüzde internetin elzem ve esasen hayır aynı araç olduğunu, ebeveynlerin çocuklarının budaklı genel ağ kullanımı üzerine katıksız namına endişelendiğini tabir etti. Vella, internetin degaje ve ara sıra çoluk çocuk marifetiyle karışık kullanımına hal çıkarmak hedefiyle araştırmalar yapılmasını ve eş bir fikre ulaşılmasını tavsiye mektubu etti.

Share: