Vekil Kurum: “Ev arsalarının yüzde 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Hava, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında ev arsalarının yüzde 40’ını kent merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Çekicilik, toplumsal iletişim araçları hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon konut arsası ve 10 bin iş yeri amacıyla başvuru detaylarını anlattığı video mütalaa paylaştı.

Vekil Hava, 85 milyon yurttaş için Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük toplumsal bölük projesini başlatan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet tarafından iri bir haz ve ilgiye mazhar olan 250 bin sosyal ev kampanyasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yer kampanyasıyla ilgili müjdeyi kabine toplantısından sonraları milletin evinden paylaştığını nâkil Gurur, “Şu anne çatışma e-oran üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız içtimai konuta başvurdu. Zaruri evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın üstelik başvuru süreçlerini tamamladık. Göz gayeli arsalarımıza üstelik üzerinden elan 24 saat üstelik geçmemesine karşın milletimiz haddinden fazla nazik aynı haz gösteriyor. Milletimiz basamak başvurularında olduğu kabilinden yer başvurularında dahi bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini tıpkı kere daha gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Gurur, 1 milyon bölük gayeli arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız hep 1 milyon bölük gayeli arsamızın bazen illerdeki dağılımını da paylaşmak isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’da, 25 bin İzmir’da, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’dahi, 30 bin Diyarbakır’üstelik, 28 bin Eskişehir’dahi, 26 bin 700 Van’üstelik, 23 bin Antalya’üstelik başlamak amacıyla 81 ilimizde 1 milyon basamak amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Bildirme geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz ayrımsız şekilde, çakılı ve akıllıca ifa koşullarıyla altyapısı doğru, bayındırlık planı müstahzar arsalarda mensur edebileceklerini vurgulayan Gelgel, lazım maharet ve hukuki destekleri, Bakanlık ve Şişko Ev İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ayrıcasız temas vatandaşa sunacağını kaydetti.

Alım, “Vatandaşımız hem konuta hem dahi göz gayeli arsaya müracaat yapabilir. Rastgele ikisinin bile kurasına katılabilir. Şayet ikisi aniden çıkarsa birini tercih ederek familya sahibi cins.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını anlatım eden Bakan Meram Alım, şöyle bitmeme etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta müşterek parseller bulunuyor. Yeniden müşterek parsellerde türe sahiplerinin ekseriyet sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları yapma hususunda bile temas tip proje desteğini verecek. Bu parsellerde düz yazı edilecek binalar dayanç zait 4-5 cellat geçmeyecek.

Müstakil parsellerde ise adalet sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini mensur edebilecekler. İnşallah yeryüzü geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Boşluk kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah teyit edeceğiz. Hür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Yanında parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 yıl vadeyle faizsiz ve sabit ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’üstelik 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’da atılacağını hatırlatan Vekil Gurur, sosyal konutların önce temellerini Ankara’üstelik, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Gelgel, “Bu anlamda 25 Ekim’üstelik, Ankara, Afyon, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak kalkmak için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin gelişim yeri amacıyla ise geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni aksiyon yerinin hizmete sunulacağını aktaran Gelgel, “Bu iş yerlerimizi de 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vadeyle sanayicimize, zihayat girişimcilerimize sunacağız. İnşallah endüstri hareket yerlerimizin birlikte temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu hisse senedi yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yıpranmamış mülhak istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur, 2003 başından itibaren üretilen içtimai bölük sayısının 2 milyona, diğer projelerle gelişigüzel cesamet olarak üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının dahi 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurguladı.

Kurum, “Yatırım miktarı 900 bilyon liralık olan toplumsal hane hamlemizin, sair sektörlerimizi üstelik tetikleyerek 2 trilyon liradan çok hesaplı hareketliliğe anahtar olacağına içten inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Sosyal Hane Hamlemizin’ beherglas doğruluk sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz amacıyla dobra, uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerine kayran verdi.

Share: