Vekil Kirişci “Sözleşmeli Besicilik Projesi” tanıtımında konuştu: (1)

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Sözleşmeli Besicilik Projesi’nin alelade ve orta ölçekli yetiştiriciler ile aile işletmelerini kapsayacağını belirterek, seçme yıl yenilenecek projelerin 5 sene bitmeme edeceğini söyledi.

Vekil Kirişci, Atatürk Üniversitesi Nene Karı Hars Merkezi’nde düzenlenen “Ten ve Benzin Kurumu Umumi Müdürlüğü Kontratlı Besicilik Projesi” lansman toplantısına katıldı.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Erzurum’un bölgedeki avangart konumu dolayısıyla projenin tanıtımını bu şehirde yapma kararı aldıklarını anlattı.

Kontratlı besicilik ile tarımda “evcil ve milli üretim” hamlesinde bakir tıpkısı adım kaydettiklerini aktaran Kirişci, “Bu proje ile ‘alım garantisi’ ile maliyete bakarak denk politikasıyla üreticimize bağımsız karlılık sunuyoruz. Üreticimizin evvelce yaşadığı endişeler ve karamsarlıklar ortadan kalkmış olacak. Öncelikle, bu alanda uzmanlardan oluşan aynı maliyet komisyonu kurulacak. İşletmelerin çap durumu ile bölgesel girdi fiyatlarına bakarak maaş maliyetler belirlenecek ve bu rakamlar gelgel web sitesinde yayınlanacak.” dedi.

Nazır Kirişci, projeyle besicilikte küşayiş aktörlerin olmayacağını dile getirdi.

Projeyle almaç ile satıcının direkt muhatap olacağını ifade eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Burada gaye kitlemiz hasis ve orta ölçekli üreticilerimizdir. Tabii şişman işletmelerin de destekçisiyiz amma Türkiye’de işletmelerin yüzdelik 90’ı karı işletmeleridir. Asgari 5, azami 200 kafa için inikat yapılacak. Sözleşmeler yıllık olacak, rastgele yıl yenilenecek ve 5 yıl bitmeme edecek. Besicimize teşvik primi vereceğiz. Sözleşmeli besicilik uygulamamızın muhteşem yanlarından biri bile verime dayalı namına vereceğimiz isteklendirme primleridir. 200 kilogram karkasın üstüne isteklendirme primi veriyoruz. 201-250 kilo arası her kilo üzere 2,5 lira, 251-300 kilogram arası değme kilogram amacıyla 3,5 lira. 301-350 ve üst rastgele kilogram arası amacıyla 5 lira artma primi verilecek. Böylece hem beherglas hayvandan yer ideal parametrelerde vücut üretimini hedefliyoruz hem da emeğinizin karşılığını almanızı sağlıyoruz.”

Kirişci, verimliliği çoğaltmak aracılığıyla yer arzu dengesine muhteşem katkı sunacaklarını vurguladı.

Söz konusu motivasyon priminin uygulanma şekli karşı bilgi veren Kirişci, “Türkiye şartlarında besiye alınmış karkasların ortalama ağırlığını 320 kilogram adına akseptans edersek, 300 kilogramın üzerinde isteklendirme primimiz 5 liralık olduğuna bakarak, 100 başlık tıpkısı işletmede, işletme sahibine 7-8 maaş aynı besi sonrası 100x320x5=160 bin teklik isteklendirme verilecektir. Kilo başına 5 teklik da kar kendisine hesaplarsak yaklaşık 320 bin liralık kabilinden 7-8 aylık tıpkısı dirimlik söz konusudur. Bu üstelik ülkemiz şartlarında gür bir dirimsel kendisine kabul edilebilir.” ifadelerini kullandı.

“Uzmanlarımız ihtiyaca bakarak mahallinde yetişek hizmeti verecek”

Icra Vekili Kirişci, bahis konusu çalışmayla hayvancılık eden çiftçilerin kazanmalarını ve emeklerinin karşılığını almalarını istediklerini anlattı.

Herhangi Bir ant “Siz üretin yeter” dediklerini anımsatan Kirişci, şunları kaydetti:

“Siz gücünüzü, cebin terinizi, düşünce terinizi, üretime, henüz eli nimetli, daha nitelikli üretime yöneltin. Emeğinizin karşılığını almanız üzere işlemek dahi bizden. Gerek Bakanlığımızın bürokratları ve gerekse akademisyen arkadaşlarımla şeb-güneş sizin emeğinizi henüz ongun değerlendirecek, ülkemize katkı sağlayacak projeler üstünde çalışıyoruz. Temas devir sizin yanınızdayız. Üretirken da satarken de sizin yanınızda olacağız. Bu projeyle kom yönetimine de destek olacağız. Projemizin dalavere kademesindeki uzmanlarımız, besi periyodu süresince arz bir iki bir defa çiftliği görüşme edecek ve tıpkısı gözlem raporu hazırlayacak. Uzmanlarımız ihtiyaca bakarak mahallinde yetişek hizmeti da verecek.”

Kirişci, projeyle üreticilerin planlı ve öngörülebilir biçimde hayvanlarını yetiştirmelerini sağlayacaklarını aktardı.

Besicilerin isterse Cilt ve Benzen Kurumunun belirlediği fiyatlara etini satmayabileceğinin altını çizen Kirişci, şunları kaydetti:

“Bu sözleşmelerle hiç kimseyi yetiştirdiği hayvanları bizim fiyatlarımıza tutkun bırakmıyoruz. Üreticilerimiz, besi sonunda çalım fiyatlarını piyasanın altında görmesi halinde sözleşmeden vazgeçme hakkına cemaat olacak. Yani on paralık kimesne yetiştirdiği hayvanını istemediği fiyata bey zorunluluğu içinde bulunmayacak. Ancak sözleşmeden cayan üreticiler, motivasyon primi alamayacak. Kesime andıran tarihlerde üreticinin ihtiyacı yerinde, alım imkanları dahilinde avans bile verilebilecek.”

(Sürecek)

Share: