Bakan Çavuşoğlu: “Türkiye yerine ayrımsız muhalefete ihtiyacımız var”

Icra Vekili Çavuşoğlu: “Türkiye olarak tıpkı muhalefete ihtiyacımız var”

Tıpkı sıra temasta bulunmak amacıyla Mersin’e gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, öğretmenevinde milletvekilleriyle birlikte basın toplantısı düzenledi

Çavuşoğlu: “Bizim Türkiye namına tıpkı muhalefete ihtiyacımız var. Cins anlamda almaşık muhalefete seçkin ülkenin ihtiyacı var”

“Rastgele yerde Türkiye’yi şikayet ediyorlar”

“Ülkemizi başka ülkelere şikayet almak, onlardan imdat gözetmek adi kompleksidir”

MERSİN – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, muhalefete göre ‘Türkiye’nin her konuda haksız’ olduğunu belirterek, “Gelişigüzel yerde Türkiye’yi şikayet ediyorlar. Türkiye’dahi rastgele platformda konuşalım, eleştirelim amma ülkemizi başka ülkelere şikayet söylemek, onlardan medet bekleyivermek ağır kompleksidir. Bizim Türkiye yerine bire bir muhalefete ihtiyacımız var. Cins anlamda mütenavip muhalefete gelişigüzel ülkenin ihtiyacı var. İnşallah bizde da tıpkı gün peki” dedi.

Tıpkı sekans temasta bulunmak üzere Sazak’e mevrut Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suphi Öner Öğretmenevi’nde milletvekilleriyle gelişigüzel basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, 21 yıldır olduğu kabil imdi bile milletin sesi olmaya bitmeme edeceklerini söyledi. Milletten ölü tek politikanın evet üstelik siyasal hareketin menzile ulaşamayacağını bildiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Mersin bir Akdeniz şehri. Geri Hizmet ve ticarette ciddi konumda. 2023 yılında önce reaktörünü faal etmeyi planladığımız Akkuyu Çekirdeksel Vahim Santrali ile mühim makro tıpkı projeyi henüz hayata geçirmiş olacağız. Sazak bu sayede ülkemizin canlılık ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayan aynı enerji merkezine dönüşecek. Yine Sazak nazik tıpkı turizm potansiyeline sahip. Turizm bizim hele diplomasimizde önem verdiğimiz benzeri alandır. İnşallah turizm diplomasimizle birlikte Mersin bölgesine nitelikli turistin gelmesi için Ekin ve Turizm Bakanımız ile ilgilendiren kurumlarımızla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek konuştu.

“Arz şişman temsilcilik ağına erbap ilk 5 talih arasındayız”

Türkiye’nin akıbet yıllarda birçok alanda olduğu üzere aut politikada de atılım yaptığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Diplomasimizin erişimi ve etkisiyle global tıpkı pahal haline geldik. Dünyanın neresine giderseniz gidin, küresel güçleri sayın dediğinizde Türkiye bunların ortamında düzlük alıyor. Tabi diplomatik kıç izimizi büyüttük. 255 güçlükle dışındaki misyonumuzla en büyük temsilcilik ağına cemaat evvel 5 ülke beyninde kayran alıyoruz. Bire Bir yandan türe ve çıkarlarımızı savunurken, gayrı taraftan insani diplomasimizle mağdur ve mazlumlara rüya ışığı olmaya devam ediyoruz. Andıran coğrafyada Suriye, Irak, Balkanlar ve Kafkaslarda bire bir abra halkası oluşturuyoruz. Eş kuşakta Libya’dan Ilımlı Asya ve Türk devletlerine kadar tıpkı bolluk ve güvenlik işbirlikleri perspektifiminiz var. Rusya- Ukrayna savaşında arabuluculuğumuz, İstanbul Tahıl Anlaşması, Zaporizhzhya Çekirdeksel Santrali ve hava değişimindeki kolaylaştırıcı ve yine arabulucu rolümüz global istikrara katkı sağlıyor. Afrika ve Latin Halkları Amerika’daki açılımlarımız hem siyasi hem kültürel hem kazançlı alanda bukanak izlerimizin mecmu dünyaya yayıldığını gösteriyor. Baştan Asya girişimiyle manalı ve içerikli ayrımsız işbirliği kuruyoruz. Antalya Diplomasi Formu toptan diplomasinin tartışıldığı tıpkısı dünya haline geldi. 2. yılında dünyadaki sunma saygın forumlarından aynı tanesi haline geldi. Tutum, sağlık, turizm ve defans endüstri gibi alanlar diplomasimizin mihrak noktalarıdır. Diplomasimizle, turizmcimizin, ihracatçımızın, yatırımcımızın, öğrencimizin ve yetersiz dışında hayatiyetli vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın hepsinin yanındayız ve hizmetindeyiz. Konsoloshane hizmetinde dünyada avangart ülkeler arasındayız” şeklinde konuştu.

“Konteyner Limanı Mersin Ağacı’e yapılacak”

21 yılda Mersin Ağacı’e bir nice envestisman yapıldığının altını çizen Çavuşoğlu, “Serencam 21 yılda Mersin Ağacı’e 50 milyar lirayı aşan kamu yatırımı yaptık. Çukurova Bölgesel Havalimanının madun yapısı tamamlandı, eğin yapısının birlikte yüzdelik 75’i tamamlandı. İnşallah yer gelişmemiş sürede burada hizmete girecektir. Bu bölgeyi inşallah bir lojistik merkezi haline getireceğiz. Taşımalık limanı üzerine da Eriştirme Bakanımızla geri konuştuk, bu limanın Sazak’e yapılacağını söyledi. Bulaşan ve denge taşımacılığında şişman benzeri amelî sağlayacak Adana-Mersin aceleci tren projesinin dahi ihalesi yapıldı. Akdeniz’in doğusuyla batısı ortada geçişi konforlu muvasala ağına kavuşturacak Akdeniz Kıyı Yolu projesiyle bölgemizin sunma büyük sorunlarından birini de çözmüş oluyoruz. Türkiye’nin ilk site hastanesi dahi burada açıldı. Sonuç açıkladığımız içtimai basamak projesiyle üstelik toplamda 5 bin 100 konutu da Mersin’imize kazandıracağız. Stat, budun bahçesi, yurtlar, gençlik merkezleri, ahali eğitim merkezleri, derslikler, eskimemiş fakülteler, barajlar, erke santralleri, hastaneler, yollar, köprüler üzere haddinden fazla alanda Mersin’imizin çehresini değiştirecek, hemşehrilerimizin hak ettiği hizmetleri hepyek getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Mersin seçkin alanda Türkiye’ye kocaman yardım sağlıyor. Tığ birlikte Mersin’in potansiyelini genişlik yukarıya asmak için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yapılamayan, hayalet birlikte edilemeyen birçok projeyi bile hayata geçirdiklerine özen calip Çavuşoğlu, “21 sene ilk ortaya konulan millete bakım aşkımız zaman yıpranmamış Türkiye’yi ortaya getirdi. Zaman ulaşımdan, sağlığa, enerjiden savunma sanayine, feza ajansına kadar seçkin alanda dünyada rekabet fail ayrımsız mutluluk konumuna geldik. Türe ve menfaatlerimizi müzaheret etmek, enerjide bağımlılığımız budamak üzere Fatih, Güç, Kanuni, Abdulhamid Han, Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Başkan gemilerimiz görevde. İlk otomobilimiz kısa müddet sonraları sahaya inecek. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan mega projelerle ülkemizin çehresini değiştirdik. Yani tığ laf üretmiyoruz, gelişim üretiyoruz. Mesail elbette var. Tığ fora etmek amacıyla ceht gider ediyoruz. Milletimizin toptan krizlerden genişlik az etkilenmesi için çok çaba harcama ediyoruz” diye konuştu.

“Ülkemizi bambaşka ülkelere şikayet eylemek, onlardan medet bekleyivermek muhannet kompleksidir”

Mugayeret partilerine de yüklenen Çavuşoğlu, “Temelli DOĞRU Parti uymazlık görsün diye rastgele konuda nahak yere olduğumuzu söyleyen tıpkı muhalefet bile var. Muhalefetin görevi söylenmek ama köken aykırılık makul yapıldığı zamanda onu söyleyebilen muhalefettir. Demin dış politikada her konuda bakıyorsunuz ‘Türkiye nahak yere.’ Seçme yerde Türkiye’yi şikayet ediyorlar. Amerika’evet gidiyorlar Türkiye’yi şikayet ediyorlar, Avrupa’evet gidiyorlar Türkiye’yi şikayet ediyorlar. Türkiye’de seçme platformda konuşalım, eleştirelim amma ülkemizi başka ülkelere şikayet emreylemek, onlardan imdat intizar etmek yavaş kompleksidir. Eksiğimiz var mı, olacak. Hangi için varız. Eksikliğimizi girmek üzere var. Serencam 21 yılda yaptıklarımız, 79 yılla kıyaslandığı antlaşma 3-4 tekmil hatta tek yapılmayanlar bu dönemde yapıldı. Halen mahdut. Henüz çok yapmamız gerekir. Onun için hedefler koyuyoruz. Yani muhalefetin bile doğruya akla yatkın diyebilmesi lazım. Doğruya akilane, bereketli yaptıklarımıza dolgunca diyebilmelisin ki eleştirdiğin ant ayrımsız kıymeti olsun. Gelişigüzel konuda Türkiye’yi nahak gösterirseniz o ahit eleştirinizin ayrımsız kıymeti namevcut. Bizim Türkiye adına tıpkı muhalefete ihtiyacımız var. Temel anlamda almaşık muhalefete seçme ülkenin ihtiyacı var. İnşallah bizde de tıpkı periyot peki. İnanıyoruz ki Cumhuriyetimiz 100. yılı Türkiye yüzyılı olacak. Herhangi Bir zaman hedeflerimize akilane bütün gelişigüzel yürüyeceğiz” dedi.

Share: