Vekil Hava: 1 milyon 760 bin binada tetkik yapıldı

ÇEVRE, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Hava, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tayin çalışmalarının yapıldığını rapor ederek, “Hasar belirleme çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin müstakil bölümden oluşan hasar belirleme çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik mamul durumda. İçerisinde 820 bin 302 hür bölümden oluşan 279 bin binanın yıkkın, acil yıkılacak ciddi hasarlı ve mutedil hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller arasında saha düzlük Diyarbakır’a mevrut Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, kentte bulunan Hak Bakanı Bekir Bozdağ ile Düzenlilik ve Ivedili Ahval Eş Güdüm Merkezi’nde (GAMER) istimara toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantının ardından evvel açıklamayı özne Nazır Bozdağ, toplantıda mefret kararların alındığını anlatım ederek, “Zaman Sayın Bakanımız Amaç Kurum ile alay malay Diyarbakır’bile şu asıl büyüklüğünde yapılan çalışmaları inceledik. Acil yıkılması, korkulu ve ılımlı hasarlı binaların ve Diyarbakır’ımıza bu kapsamda yapılacak binalarla ilişkin Bakanımız ve ekibinin burada yaptıkları sunumlar heyetimiz marifetiyle da değerlendirildi. Heybetli kararlar birlikte burada alındı. Hem depremin yaşandığı ayrıksı yerlerde hem da Diyarbakır’ımız üstelik Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna üstenme ettiği üzere vatandaşlarımızın, yaşam şartları henüz bereketli olan ve depreme mukavim konutlar oluşturmada şişman bire bir seferberliği Bakanlığımız ve ilgili birimler aracılığıyla, yürütüldüğünü Diyarbakır’da üstelik benzeri nöbet daha şahit olduk. Depremden şipşak bilahare 20 bin konutun inşasının başladığını görüyoruz. Bu iri benzeri başarıdır. Bu proses içerisinde da mütezayit konutları hızlıca teslim edeceğiz” dedi.

‘DİYARBAKIR’I BILCÜMLE BİRLİKTE YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ’Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Gelgel, Diyarbakır’daki çalışmalarla kentin yeniden ayağa kaldırılacağını anlatım ederek, “Buradaki toplantıda çokça cesim istişareleri bilcümle birlikte yapmış olduk. Depremle sarsılan Diyarbakır’ımızla birlikte 10 ilimizde 85 milyon vatandaşımız seferber oldu. Bilcümle gelişigüzel yaraları bağışlamak üzere tıpkı savaş ortaya koyduk. Diyarbakır’ımız yalnız kendisi değil yer sarsıntısı gören ayrıksı illerimizi de düşündü. Oralara dahi yardım ellerini uzattı. Buraya mevrut yardımların ve ekipleri oraya göndererek arkalama elini fırlatmak amacıyla balaban tıpkı savaş verdi. Diyarbakırlı kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır’bile taharri-kurtarma çalışmaları tamamlandı. Arızi çerge kentler kuruldu. Taşımalık kentin ast bina çalışmaları tamamlanıyor. Hasar belirleme çalışmaları birlikte eş zamanlı olarak yürütülüyor. İnşallah buradaki çalışmaların gayretiyle Diyarbakır’ı bilcümle gelişigüzel yeniden ayağa kaldıracağız. Benzeri farklı 10 ilimizde olduğu üzere kalıcı konutlara ilgili birlikte yapılması gereken eksiksiz çalışmaları depremin evvel anından elbet seferber olduysa ayrımsız tatlılıkla yürüteceğiz. Buradaki üniversitemizdeki hocalarımızın fikirleri önerileri doğrultusunda debi edeceğiz” dedi.’1 MİLYON 760 BİN BİNADA İNCELEME YAPILDI’Depremden etkilenen Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tespit çalışmalarının yapıldığını kaydeden Vekil Hava, “Hasar tespit çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin özgür bölümden oluşan hasar tespit çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada inceleme yapılmış durumda. İçerisinde 820 bin 302 hür bölümden oluşan 279 bin binanın bitkin, acil yıkılacak ağır sıklet hasarlı ve ılımlı hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Diyarbakır’ımızda 25 bin 97 hür bölümden oluşan 6 bin 652 binanın pimpirik, ivedi yıkılacak, kilolu ve orta hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Başka illerimizde üstelik hasar tayin çalışmaların yüzdelik 90’nını tamamladık. Önümüzdeki birkaç çağ içerisinde hasar tayin çalışmalarımızı tamamlayıp süreci bitirmiş olacağız. Cumhuriyet tarihinin yeryüzü iri kıyamet ev seferberliğini de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş anlı olarak yürütüyor olacağız” diye konuştu.  ’27 BİN 253 KONUTUN YAPIMI FİİLEN BAŞLADI’Diyarbakır’de 21 bin konutun yapımının planlandığını belirten Nazır Gelgel, şöyle konuştu:

“Daraç bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda imal sürecini başlattık. Diyarbakır’da 18 bin konut ve 3 bin karye konutu görünmek için toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri danışma ettik. Bilirkişi ekipler TOKİ ile alay malay aynı master tasrif çerçevesi içinde Diyarbakır’ın firez ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada çalışarak yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş anlı yerine yürüyecek bu proses. Diyarbakır’dahi şehrin geleceğine ait tamam esnaf amacıyla yıpranmamış sanayi sitelerinin yerlerini belirleyeceğiz. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların yenileme süreci kaldığı yerden bitmeme edecek. Tarihi camiler, hanlar, hamamlar beis gören ne var ise aslına makul bir şekilde ayağa kaldıracağız. Sur’bile yaptığımız zihin ile uymazlık gören tüm alanları bir zihniyet ile ayağa kaldıracağız.”

Share: