Vekil Gurur: 1 milyon 760 bin binada tetkik yapıldı

MEKÂN, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Gurur, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar tayin çalışmalarının yapıldığını tabir ederek, “Hasar belirleme çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin müstakil bölümden oluşan hasar belirleme çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik işlenmiş durumda. İçerisinde 820 bin 302 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 279 bin binanın viran, ivedi yıkılacak yavaş hasarlı ve ılımlı hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller arasında yer düzlük Diyarbakır’a mevrut Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Hava, kentte bulunan Hak Bakanı Bekir Bozdağ ile Asayiş ve Müstacel Ahval Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) yorum toplantısı düzenledi. Planlı toplantının ardından önceki açıklamayı özne Icra Vekili Bozdağ, toplantıda eke kararların alındığını ifade ederek, “Bugün Sayın Bakanımız Gaye Çekicilik ile alay malay Diyarbakır’dahi şu ana büyüklüğünde yapılan çalışmaları inceledik. Ivedi yıkılması, pahal ve ölçülü hasarlı binaların ve Diyarbakır’ımıza bu kapsamda yapılacak binalarla ilgilendiren Bakanımız ve ekibinin burada yaptıkları sunumlar heyetimiz aracılığıyla da değerlendirildi. Makro kararlar da burada makbuz. Hem depremin yaşandığı sair yerlerde hem birlikte Diyarbakır’ımız de Sayın Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna taahhüt ettiği amacıyla vatandaşlarımızın, yaşam şartları henüz gür olan ve depreme mukavim konutlar oluşturmada iri bire bir seferberliği Bakanlığımız ve ilişik birimler tarafından, yürütüldüğünü Diyarbakır’üstelik de tıpkısı öğün henüz tanık olduk. Depremden aceleten sonra 20 bin konutun inşasının başladığını görüyoruz. Bu iri bire bir başarıdır. Bu proses içerisinde dahi artan konutları hızlıca teyit edeceğiz” dedi.

‘DİYARBAKIR’I BÜTÜN BİRLİKTE YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ’Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Gelgel, Diyarbakır’daki çalışmalarla kentin baştan ayağa kaldırılacağını rapor ederek, “Buradaki toplantıda haddinden fazla makro istişareleri hep birlikte yapmış olduk. Depremle sarsılan Diyarbakır’ımızla alay malay 10 ilimizde 85 milyon vatandaşımız seferber oldu. Bilcümle birlikte yaraları çekmek için bire bir uğraş ortaya koyduk. Diyarbakır’ımız takkadak kendisi değil yer sarsıntısı gören özge illerimizi üstelik düşündü. Oralara da arkalama ellerini uzattı. Buraya mevrut yardımların ve ekipleri oraya göndererek müzaheret elini fırlatmak amacıyla şişman tıpkı mücadele verdi. Diyarbakırlı kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Diyarbakır’birlikte kontrol-istirdat çalışmaları tamamlandı. Arızi otağ kentler kuruldu. Konteyner kentin alt çatı çalışmaları tamamlanıyor. Hasar tespit çalışmaları birlikte senkronik namına yürütülüyor. İnşallah buradaki çalışmaların gayretiyle Diyarbakır’ı bilcümle birlikte baştan ayağa kaldıracağız. Aynı diğer 10 ilimizde olduğu kabilinden mihman konutlara ilgilendiren dahi yapılması müstelzim kamu çalışmaları depremin ilk anından nasıl seferber olduysa benzeri tatlılıkla yürüteceğiz. Buradaki üniversitemizdeki hocalarımızın fikirleri önerileri doğrultusunda akıntı edeceğiz” dedi.’1 MİLYON 760 BİN BİNADA İNCELEME YAPILDI’Depremden etkilenen Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te 1 milyon 760 bin binada hasar belirleme çalışmalarının yapıldığını kaydeden Vekil Gelgel, “Hasar tespit çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin özgür bölümden oluşan hasar tespit çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada tetkik mamul durumda. İçerisinde 820 bin 302 müstakil bölümden oluşan 279 bin binanın harap, acil yıkılacak tehlikeli hasarlı ve orta hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Diyarbakır’ımızda 25 bin 97 bağımsız milletvekili bölümden oluşan 6 bin 652 binanın yıkkın, müstacel yıkılacak, ağır ve mutedil hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Sair illerimizde de hasar belirleme çalışmaların yüzde 90’nını tamamladık. Önümüzdeki biraz devir içerisinde hasar tespit çalışmalarımızı tamamlayıp süreci uyanık olacağız. Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme balaban kıran göz seferberliğini de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde 11 ilimizde eş anlı yerine yürütüyor olacağız” diyerek konuştu.  ’27 BİN 253 KONUTUN YAPIMI FİİLEN BAŞLADI’Diyarbakır’üstelik 21 bin konutun yapımının planlandığını tamlayan Vekil Çekicilik, şöyle konuştu:

“Dar bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda imal sürecini başlattık. Diyarbakır’birlikte 18 bin hane ve 3 bin karye konutu kalkışmak üzere toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri konuşma ettik. Eksper ekipler TOKİ ile birlikte bir master tasrif çerçevesi süresince Diyarbakır’ın hars ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada fiilen yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş zamanlı kendisine yürüyecek bu süreç. Diyarbakır’üstelik şehrin geleceğine ilgilendiren mecmu esnaf amacıyla eskimemiş sanayi sitelerinin yerlerini belirleyeceğiz. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların restorasyon süreci kaldığı yerden devam edecek. Tarihi camiler, hanlar, hamamlar kötülük gören ne var ise aslına akıllıca bire bir şekilde ayağa kaldıracağız. Sur’üstelik yaptığımız idrak ile beis gören tamlık alanları benzeri anlayış ile ayağa kaldıracağız.”

Share: