Yatağa bağımlı sökel depremde yıkılan binadan siktirici sıyrıklarla vareste

MEHMET SIDDIK KAYA – Diyarbakır’birlikte canlı yatağa tabi Kadri Buldu, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremde oturdukları yapı çöktüğü sırasında üçüncü kattan kanı çöküntü altında kalmaktan kurtuldu.

Yüzde 92 özürlü 34 yaşındaki Kadri Buldu, ablası Suzan Buldu ile şekil Bağlar ilçesindeki Tesisler Kavşağı’nda Serin-2 Apartmanı’nda yaşadıkları evde Kahramanmaraş merkezli depreme yakalandı.

Yatağı içki kenarında mevcut Buldu, binanın çökmesiyle üçüncü kattan düştü. Binanın enkazı altında kalmaktan düşmesi sonucu kurtulan Buldu, belli belirsiz yaralandı. Hususi benzeri hastaneye kaldırılan Buldu, tedavinin ardından taburcu edildi.

Buldu’nun göçük altında küsurat ablasının cenazesi ise 6’ncı dönme çıkarıldı.

Ablası ve eniştesi bakımını üstlendi

Enkaz altında sandıkları Buldu’nun hastanede olduğunu öğrenen ablası Raşan ile eniştesi Mehmet Ulu Asan, Buldu’nun bakımını üstlendi.

Buldu’nun eniştesi Asan, AA muhabirine, ilk kez bu kadar ızdırap bir depremi yaşadıklarını söyledi.

Depremin etkisi bittikten şipşak sonradan baldızı Suzan Buldu’yu aradığını, Buldu’nun kendisine “Dış kapım açılmıyor, yetişin” dediğini aktaran Asan, hızlıca dolaşma mesafesindeki apartmana gittiğini belirtti.

Apartmana yaklaştığı esnada toz bulutuyla karşılaştığını ve binanın yıkıldığını anladığını dile getiren Asan, hayatının şokunu yaşadığını, apartmanın yıkıldığına inanamadığını kaydetti.

“Mucizeyle açıklanabilecek benzeri öz”

İlk etapta Suzan ve Kadri Buldu’nun çökme altında kaldığını düşündüklerini belirten Asan, baldızını kaybettikleri amacıyla çok üzüldüklerini ancak Kadri’ye kavuştukları amacıyla dahi sevindiklerini anlattı.

Asan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kadri göçük altında kalmamış, binanın dal cephesi yar gibiydi o nedenle çatı yıkılırken kayırıcı cephedeki dairelerin duvarları yırtılarak yıkılmış. Kadri’nin yatağı zar dibindeydi. Depremde zar yıkılınca belli yatağıyla beraber Kadri dahi sürüklenmiş. Ağır diyebileceğimiz tıpkısı yarası yok. Karı 3. kattaydı. O yükseklikten düşmesine rağmen gelişmemiş sıyrıklarla atlattı. O yükseklikten düşmüş olması ve okkalı benzeri kırıcı almamış olması vakit kaybetmeden mucize ile açıklanabilecek bir özdek. O büyüklüğünde yüksekten düşüp dirimlik tehlikesi olmadan kurtulmuş olması sadece Allah’ın tıpkısı mucizesi.”

Buldu’nun baldızından kendilerine can kaldığını dile getiren Asan, “Kadri bizim tıpkı evladımızdır. Eşim çok adi yaşlarda annesini, babasını da 5 sene evvel kaybetti. Ablası de irtihal edince avuntu adına Kadri ona dahi mebzul gelecektir.” ifadelerini kullandı.

Share: