Bakan Hava: “Diyarbakır’da 27 bin 253 konutun sahada fiilen yapımına başladık”

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik, Diyarbakır’bile 18 bin bölük ve 3 bin köy evi atılmak amacıyla toplamda 21 bin konutunun yapımını planladıklarını belirterek “Bilirkişi ekipler TOKİ ile birlikte aynı master cazibe çerçevesi zarfında Diyarbakır’ın kültür ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada çalışarak yapımına başlamış olduk.” dedi.

Türe Bakanı Bekir Bozdağ ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Alım, Diyarbakır Güvenlik ve Ivedili Vaziyetler Eş Güdüm Başkanlığı’ndaki derinti sonrası açıklamalarda bulundu. Kıymetlendirme toplantısı sonrası önceki mütekellim Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konutlar için muktezi çalışmaların yapıldığını ve sunumların incelendiğini vurguladı. Bakan Bozdağ, “Bakanımız ve ekibiyle bu arada Diyarbakır’birlikte yer sarsıntısı sonrası bugüne büyüklüğünde şehirde yapılan çalışmaları eksiksizce kıymetlendirme ika imkanımız oldu. Yıkılmış, vahim hasarlı, itidalli hasarlı yıkılacak binalar ve Diyarbakır’ımıza bu çerçevede yapılacak binalarla ait yapılan sunumlar heyetimiz marifetiyle değerlendirildi. Diyarbakır’ımızla ilişik kebir kararlar burada alındığını ifade ederim. Hem Türkiye’birlikte sarsıntı yaşanan yerlerde hem birlikte Diyarbakır’dahi Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna üstenme ettiği üzere vatandaşlarımızın hayat şartları gür ve depreme elan dayanabilen konutlar tevlit konusunda büyük ayrımsız seferberliği bakanlığımız ve ilgilendiren birimler tarafında yürütüldüğünü Diyarbakır’de birlikte aynı sefer elan tanık olduk. Depremin şipşak sonrasında 21 bin konutun inşasını başladığını görüyoruz, bu balaban bir başarıdır. İnşallah bu proses içerisinde artan konutları hızlıca vatandaşlarımıza halkımıza teslim edeceğiz” dedi.

“27 bin 253 konutun sahada çalışarak yapımına başlamış olduk”

Icra Vekili Kurum, Diyarbakır’da tarihe akıllıca ayrımsız şekilde konutları yapacaklarını belirterek “Diyarbakır’ı bilcümle birlikte yeniden ayağı kaldıracağız. Tıpkısı özge 10 ilimizde olduğu üzere sürekli konutlara ilişkinde yapılması müstelzim mecmu çalışmaları depremin geçmiş anından şüphesiz seferber olduysa anlı tatlılıkla yürüteceğiz. Hasar belirleme çalışmalarımızda sona geldik, 5 ilimizden olan Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis’te tespitler tamamlandı. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 4 bin mutlak bölümden oluşan hasar tespit çalışmaları çerçevesinde 1 milyon 760 bin binada inceleme işlenmiş durumda. İçerisinde 820 bin 302 mutlak bölümden oluşan 279 bin binanın viran, ivedili yıkılacak kilolu hasarlı ve ölçülü hasarlı olduğunun tespitini yapmış olduk. Yetersiz bölgeleme çalışması yaptığımız alanlarda yapım sürecini başlattık. Diyarbakır’de 18 bin basamak ve 3 bin köy konutu atılmak için toplamda 21 bin konutunun yapımını planladık. Yapılacak yerleri konuşma ettik. Bilirkişi ekipler TOKİ ile gelişigüzel tıpkı master cazibe çerçevesi zarfında Diyarbakır’ın ekin ve ruhunu bu plana yansıtacağız. Toplamda 27 bin 253 konutun sahada çalışarak yapımına başlamış olduk. Önümüzdeki günlerde 309 bin konutun yapımını başlatmış olacağız. 11 ilimizde eş anlı namına yürüyecek bu süreç. Diyarbakır’da şehrin geleceğine ait birlik esnaf üzere yıpranmamış sanayi sitelerinin yerleri belirleyeceğiz. Tarihi surlarda hasar gören yerlerimiz var. Surların yenileme süreci kaldığı yerden devam edecek. Tarihi camiler, hanlar, hamamlar beis gören ne var ise esasen makul aynı şekilde ayağa kaldıracağız. Sur’de yaptığımız basiret ile engel gören eksiksiz alanları benzeri feraset ile ayağa kaldıracağız” diye niteleyerek konuştu. – DİYARBAKIR

Share: