Van’dan İzmir’e Mevrut 11. Derslik Öğrencisinin Meslek Kaydının Isteyerek Yapılmadığı İddia Edildi. CHP’li Bahir Yücel: “Bu Ayıba Serencam Verin”

CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, Van’dan gelerek İzmir’in Kemalpaşa ilçesine yerleşen ailenin kızı Rojin Antrenör’un “Puanı yetmesine rağmen tek okula kaydının yapılmadığı” iddiasını gündeme getirdi. Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer ve İzmir İl Milli Terbiye Müdürü Derviş Yentür’e seslenen Yücel, “Van’dan İzmir’e gelerek derk etmek amacıyla çırpınan bir kız çocuğunun eğitim bilimi hayatının engellenmesinin gerekçesi nedir? Lamı cimi bulunmayan. Bu ayıba serencam verin” dedi.

İddiaya göre tıpkı müddet ilk Kemalpaşa ilçesine taşınan Antrenör ailesinin kızı Rojin, puanı tutmasına rağmen İzmir’de tek okula araç yaptıramadı. Familya, ilçedeki yegâne Küçük Asya lisesi olan Erzan Bulum Rum Lisesi’nin “Yer bulunmayan” gerekçesiyle kendilerini vurdumduymaz çevirdiğini söyledi. 11. derslik öğrencisi olan Rojin’in Anadolu lisesinden nakil olduğu üzere imam hatip ve patika liselerine geçiş yapamadığı belirtildi.

Kendisine ulaşan aileyle tıpkısı araya mevrut CHP İzmir İl Başkanı avukat Deniz Yücel, toplumsal medya hesabından açıklama yaparak Milli Terbiye Bakanı Özer ve İzmir İl Milli Terbiye Müdürü Yentür’e çağrı yaptı. Yücel’in açıklaması şöyle:

“Van’dan İzmir Kemalpaşa’ya gelerek yetişek hayatına sürmek isteyen 11. derslik öğrencisi Rojin Belletici’un, ekol puanı yettiği halde bayıla bayıla kendisine Kemalpaşa’da tek okula kaydının yapılmadığı akla yatkın mudur? Bu doğruysa, Van’dan İzmir’e gelerek kavzamak için çırpınan ayrımsız kız çocuğunun eğitim bilimi hayatının engellenmesinin gerekçesi nedir? Hani eğitim bilimi hakkı anayasal bir haktı ve okazyon eşitliğine inanıyordunuz? Lamı cimi yok. Bu ayıba sonuç verin. Rojin ve ailesinden özür dileyin. Takipçisiyiz.”

Share: