İzmir merkezli dolandırıcılık operasyonunda 5 sakil tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye irsal edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Değişik zanlılar ise adli taharri neredeyse serbest bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları kabul etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin sosyal iletişim araçları hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine gün yapanlara de cali dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden danışmanlık ücreti adı altında servet dilek fail şüphelilerin, yasal olduğunu izah etmek üzere Doğruluk Bakanlığının cali genel ağ sitesi ekran resimlerini da paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde haddinden fazla faziletli miktarda nahak yere algı elde ettikleri belirleme edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal iletişim araçları hesaplarında dahi sahte dekontlar ile faziletli miktarda gelir elde ettikleriyle ilgilendiren paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişik sosyal iletişim araçları hesaplarından efdal hesaplı “forex” yatırımıyla ilgili paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda fena kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden faziletkâr vergi vaadiyle “envestisman danışmanlığı ücreti” adı altında servet murat ettikleri, bu kişiler amacıyla çokça mülk kazandıkları yönünde yapmacıklı dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri üzere “alacak ve dosya masrafı” adı altında sevap istedikleri ve işlemlerin kanuncu olduğuna tercüman olmak amacıyla Türe Bakanlığının resmi kurum logosunu ve internet sitesine ait ekran resimlerinin olduğu doküman ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 kaba hakkında denetleme kararı verilmişti.

İzmir’in yanında Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin Ağacı, Trabzon ve Van’dahi 16 Eylül’birlikte planlı senkronik operasyonlarda 19 meşkûk gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’da 9, büyüklük genelinde 121 kişiyi dolandırıp tahminî 1 milyon 800 bin teklik nahak yere alacak elde ettikleri öne sürülmüştü.

Share: