Trabzon’da öğretmenlerden oluşan koro tayf aldı

Trabzon’üstelik çeşitli branşlardan 51 öğretmen, Öğretmenler Günü amacıyla hazırlanan programda fon aldı.

İl Milli Yetişek Müdürlüğü koordinesinde, 14 ilçede bilgisayar, görsel sanatlar, matematik, kimya ve gökçe yazın branşlarında görev işleyen öğretmenler “Türk Halk Müziği Öğretmenler Korosu”nda yer aldı.

Müzik öğretmeni Hanife Sümer’in şefliğinde 10 gündür müteharrik öğretmenler, Trabzon Çap Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi’nde 24 Kasım Öğretmenler Haset’ne özel hazırlanan “Öğretmenim Canım Benim” konserinde hünerlerini sergiledi.

Enstrümanların birlikte öğretmenler tarafından çalındığı konserde, solo ve koro olarak 14 türkü ile 2 türkü seslendirildi.

Konsere Ilbay İsmail Ustaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, amme çekicilik müdürleri, öğretmenler ve davetliler katıldı. Ayrımlı yörelerden türkülerin seslendirildiği konserde koro, katılımcılardan tam not aldı.

Koro şefi Sümer, AA muhabirine dinleti öncesi yaptığı açıklamada, değişik branşlardan öğretmenlerin koroda tıpkı araya geldiğini söyledi.

Koroda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Sümer, “Amacımız derdimizi kendimiz anlatalım, keyfimizi bile kendimiz yaşayalım. Bu mesajı biz verelim istedik. Haddizatında bu özel günde öğrenciler, öğretmenlere program yapıyorlar amma sonuçta biz her antlaşma topluma tasa vermesi müstelzim kesimiz. 24 Son Teşrin’ı de o anlamda evire çevire ve nadir tıpkı bölüm olarak görüyorum. O mesajı gine öğretmenler versin istedik.” diye niteleyerek konuştu.

Sümer, eğitim bilimi öğretimi aksatmayacak şekilde provalarını tamamlayarak fon alacaklarını belirterek, haddinden fazla ince süre çalışamasalar dahi ortaya sunturlu tıpkı izlence çıktığını düşündüğünü rapor etti.

Birçok zorluğa karşın mesleklerini haddinden fazla sevdiklerini vurgulayan Sümer, şunları kaydetti:

“Burada belki 51 kişiyiz ama binleriz, belki tıpkı milyonuz esasta. Bütün öğretmenlerimiz zihnimizde. Eğlenceli türkülerimiz da var amma bu topraklarda geleneksel türkülerin içerisinde öyle teessürat vardır ki sizi oynatır. O yüzden türkülerimiz bile hakeza. Hüzünlüyüz, keşki daha bahtiyar bir dönem olsaydı bizim amacıyla. Bire Bir haberle sarsıldık ( Gaziantep’te martir düşen hoca) amma değerler bizi hep ayakta tutaç. Bütün söyleyeceğiz.”

“İlk yol sahnede olacağım”

7 yıllık matematik öğretmeni Şayan Özcan de ilk defa ayrımsız koroda kayran aldığını rapor ederek, “Faaliyet zarfında stres ve fütur oluyor, burada o yorgunluğu atıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Tamamen hasbilik esasına raci koroya katıldığını belirten enstrüman öğretmeni Ebru Topal, ayrımlı branşlardan öğretmenlerin manzara duygusunu tatmasının sevinçli olduğunu dile getirdi.

Of ilçesinde İngilizce öğretmeni adına çalışan Burçin Kaykılı üstelik ilçeden provalara gelmek amacıyla yaşadığı zorlukları aktararak, şunları söyledi:

“Zorluklara rağmen bu atmosferi sürmek üzere yolu hücre aldım. Burada bakir arkadaşlarla tanıştım, ırak olduğum için tereddüt ettim ama istekli ve arzulu olduktan sonra herhangi bir şeyin üstesinden geliniyor. Burada olmaktan etraf mutluyum. Çalışmalarımızda notlar alarak dosyaya koyduk, tıpkısı mektepli edasıyla çalışıp hazırlandık.”

Dinleti böylelikle koroda meydan düz öğretmenlerin çocuklarından oluşan koro dahi sahneye çıkarak, “Öğretmenim Canım Benim” şarkısını söyledi. Çocuklara Vali Ustaoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fettahoğlu bile haremlik etti.

Burada konuşan Ustaoğlu, öğretmenleri dershane ve okullarda görmeye alıştıklarını belirterek, “Öğretmenlerimizi sahnede türküleri seslendirirken izlemek bizi mutlu etti. Arzu telimize dokunan çok güzelce türküler söylediler. Hepsine teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ustaoğlu, 24 Son Teşrin’ın seçme fert için çok özel aynı dönüş olduğunu vurgulayarak, ilkokul öğretmenini bibi unutmadığını ve onun da Trabzonlu olduğunu anlatım etti.

Fettahoğlu üstelik mesleki açıdan öğretmenliğin önemine değinerek, meslektaşlarının gününü kutladı. Konuşmaların arkası sıra öğretmenlere gül dürü edildi.

Share: