VADI EXPO 2022, 25-28 Ekim’de İstanbul’da gerçekleşecek

DÜZ İstanbul aracılığıyla, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 25-28 Ekim’de İstanbul’üstelik gerçekleşecek olan VADI EXPO 2022’de defans, havacılık ve uzay sanayisine müteveccih sonuç yenilikçi analizör ve teknolojiler sergilenecek.

DÜZLÜK İstanbul Umumi Sekreteri İlhami Batur, düzenlediği matbuat toplantısında, SAHA İstanbul’un 2015 yılında kurulduğunu ve 2022 yılına büyüklüğünde kıpırdak tıpkısı büyüme süreci yaşadığını rapor etti.

Keleş, MEYDAN İstanbul’un Avrupa Kümeler Birliği’nin arz nazik kümelenmesi haline geldiğini belirterek, “25 üniversite ve 876 firma ile Avrupa’nın en şişman sanayi kümelenmesi kendisine karşınızdayız. MEYDAN EXPO’yu bile bu hüviyetle yapıyoruz. İlk fuarımızı 2020 yılında 135 firma ile yaptık. 2020 yılında pandemi zımnında dünyanın evvel mevhum defans sanayi fuarını yaptık. Bu fuarımız çok bandaj gördü. 120 binin üzerinde ziyaretçi iştirak gösterdi. 27 binin üstünde yabancı girişi oldu. Bu fuarda 744 şerha online ziyaret odası vardı. 32 bin 800 kıta musahabe yapıldı.” diye konuştu.

2021 yılında fuarın melez namına düzenlendiğini hatırlatan Batur, “2021 yılında ilk fiziki, sonradan sanal fuar adına yaptık. Fiziksel fuarda farklı tıpkı iş denedik. Bu fuarımızda özneler KOBİ’ler oldu. Nazik firmalar KOBİ’lerle veriş geliştirmeye yoğunlaştı. 481 firma bu fuara katıldı. 4 salonda fuarı yürütme ettik.” dedi.

“Evcil-ecnebi mecmu firmaların ticaret yapmasını sağlayarak bu fuarı frapan ağıl getireceğiz”

İlhami Bahadır, defans endüstri alanındaki iş süreciyle fuarların amaçlarının değiştiğini anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye eskiden veriş benzeri ülkeydi. Türkiye, mal feda etmek amacıyla fuarlara gelinen ayrımsız ülkeydi. Savunma sanayi alanında gerçekleşen gelişmelerle olayın yönü değişti. Ecnebi firmaları, Türkiye’ye katılımcı 57 mutluluk ile temasa geçmesi amacıyla getiriyoruz. Eller, bizim firmalarımız ile aksiyon geliştirsinler diye niteleyerek gelsinler istiyoruz. Bu fuar çıktı Türkiye üzere bakir evlat benzeri fuar. Bu fuarda firmalarımız dışarıya mülk satacaklar. Ağyar zat aralarında gelişim geliştirecekler. Bu fuarda dünyada tek benzeri fuarda olmayan bir hizmet yöneltmek istiyoruz. Önümüzdeki hafta esasen itibaren temas firmaya hususi fuar istihbaratı dağıtacağız. Firmalara özel analizler vereceğiz. Yani firmalara danışmanlık hizmeti vermiş olacağız. B2B portalını açacağız. Gönderdiğimiz analizler çerçevesinde firmalar birbirlerinden ziyaret talepleri oluşturacaklar. Fuar takvimlerini gelişigüzel yapacaklar. Evcil-yabancı bilcümle firmaların ticaret yapmasını sağlayarak bu fuarı çekimli ağıl getireceğiz.”

2022 yılında birlikte fuarın hibrit yerine icra edileceğini belirten Keleş, “Fuarımız, 1 Teşrinisani-1 Küçük Ay ortada metaverse evreninde yapılacak. Aynı şekilde fuara katılamayacak eşhas böylelikle fuara iştirak sağlayabilecek, ürünleri görebilecek ve canlı toplantılar yapabilecek. Burada birlikte gene dünyada benzeri ilki yapıyoruz. Dünya markası olma iddiasını ortaya koyarken altı boş tıpkısı kanıt namına ortaya koymuyoruz. Hizmetlerimizle, aksiyon yapış tarzımızla, fuarcılığa getirdiğimiz eskimemiş yaklaşımlarla, teknolojik birikimimizle dünya markası olma iddiamızı ortaya koyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fuar, takkadak akıbet dönüş halka kategorik olacak”

Fuarın elden akıbet çevrim bölüt belirtik olacağını bildiren Keleş, 18 yaşından şişman kişilerin fuarı mülakat edebileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Defans Bakanlığı, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Tecim Bakanlığı ve Defans Sanayii Başkanlığının paydaşlık ve destekleriyle düzenlenen, 50’den aşkın ülkeden 1.000’e mail şirketi tıpkı araya getirmeyi hedefleyen MEYDAN EXPO Fuarı, yerel üretim potansiyelindeki artışı ve hür istihsal gücünü gözler önüne serecek.

Share: