Tecim Bakanı Mehmet Muş, Pendik’te esnaf ve sanayicilerle bir araya geldi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Etrafına baktığınız devir Türkiye büyüklüğünde imalat kapasitesi olan çok çok büyüklük bulunmayan. ve bu yılki dış satım hedefimiz 250 milyar dolar. Bu cirim imalattan geliyor, üretimden geliyor. ve inşallah bu rakamı Türkiye yakalayacak. Amacımız bunun dahi biraz üzerine geçmek.” diyerek konuştu.

Bakan Muş, YANLIŞSIZ Fırka İstanbul İl Başkanlığı’nın “Yüz Yüze 100 Ahit” projesi kapsamında, Pendik Velibaba Endüstri Sitesi’nde planlı kahvaltı programında esnaf ve sanayicilerle ayrımsız araya geldi.

Burada konuşan Muş, İstanbul gibi mega kentlerde sanayi arsası teksir sorunuyla karşılaşıldığını belirterek, “İstanbul’un yüzölçümü 5300 kilometrekare. Bunun yarısı orman. Vurdumduymaz mütezayit 2650 kilometrekare düzlük içerisinde İstanbul’un 15-16 milyon nüfusu var. 70’e yakın üniversitesi, hastaneleri, amme binaları çevre yolları, parkları, endüstri alanları bilcümle kâffesi bu kayran içerisinde, tıpkı de ekincilik arazileri var. Bu alan içerisinde sanayi alanı üretmekte icap istemez müşkülat yaşanabiliyor. Bu insanların yaşayabileceği konutu söylemek da antrparantez aynı okkalı yük. Bunları düşünerek elimizdeki imkanları seferber edeceğiz.” diye konuştu.

Muş, endüstri bölgelerinin tamlık anlamıyla gurk merkezi kabilinden çalıştığını bildirerek, şunları söyledi:

“O açıdan bizim amacıyla tıpkı değeri var buraların. Türkiye üreterek, turizmle, hizmet ihracatıyla döviz girdisi sağlamaya çalışıyor. Bunun yanında Türkiye’nin ihtimal bir o kadar birlikte hizmet ihracatı kabiliyeti var. Sanayi kuruluşlarıyla alakadar ihracata gezmek isteyenlerle ilgili yaptığımız tespitlerden tıpkı tanesi finansa erişimde sıkıntı yaşıyor bu firmalar.

Özellikle KOBİ’ler. İhracatı ihya çok ortaklı şirketi kabilinden aynı bina oluşturuldu, ihracatçı birliklerinin ortaklığında. Bu, ihracatçı KOBİ’lerin finansa erişimini kolaylaştıracak ayrımsız çatı. Kefaleti o veriyor, siz ihracatınızı yapıyorsunuz. Bu imkanlardan kesinkes faydalanın. Alelhusus bunun yokuş noktası filhakika finansa erişimde maslahat dinç ihracatçıların erişimini kolaylaştırmak. Şu zaman muhtemelen tıpkısı seviyeye geldi, önümüzdeki yıllarda haddinden fazla daha aşkın büyüyecek.”

Türkiye’nin imalatçı benzeri talih olduğunu vurgulayan Muş, “Etrafına baktığınız devir Türkiye kadar imalat kapasitesi olan çokça çok mevki namevcut. ve bu yılki dış satım hedefimiz 250 milyar dolar. Bu miktar imalattan geliyor, üretimden geliyor. ve inşallah bu rakamı Türkiye yakalayacak. Amacımız bunun da biraz üstüne çıkmaya işlemek. Zira garaz zaten rötuşlu edildi.” şeklinde konuştu.

“Çevrede yaşanan bütün gelişmelere karşın Türkiye önü kategorik ayrımsız devlet”

Özellikle mal ve erke fiyatlarında bu büyüklüğünde belirsiz aynı dönemin elan önce yaşanmadığını belirten Muş, “Dünyanın kuma benzeri sorunu var, erke fiyatları ve girdi maliyetlerindeki oynaklık. İster istemez bu bütün ülkeleri etkiliyor, bizi dahi etkiliyor. Türkiye’nin 250 milyar dolarlık ihracat hedefi var. Türkiye erke ihraç eden ayrımsız talih değil. İthal fail benzeri talih. Bu enerjiyi sanayide, farklı alanlarda kullanıyoruz. Bu uluslararası piyasalardaki bu artışla kim alışılagelen değil olağan dışı bir süreç yaşanıyor. İster istemez hepimizi de etkileyebiliyor. Bunun farkındayız ve burada şanlı aynı denge üstelik merkezi hükümet bütçesinden karşılanıyor.” dedi.

Pandemi sürecinin başarıyla yönetildiğini söyleyen Muş, “Esenlik altyapımız çok iyiydi. ve tamam dünya rahat ediyordu ki hızlı hızlı kuzeyimizde tıpkısı uğraş yarık verdi. Demin kimi zaman değişik partilerden ihvan söylüyorlar işte buraya bindirim geldi, şu arttı. Söylenmek yalınç amma dönemin şartlarında değerlendirip buna karar vermeniz lazım. Fiyatını belirleyemediğiniz ürünlerle müntesip hükümet bütçeden bunaltıcı ayrımsız destekleme sağlamasına karşın ayrımsız kısmını birlikte daha çok o bütçe karşılayamaz duruma geliyor. Hangi yapıyor? Mecburen duyurmak durumunda kalıyor. Olayları ve konuları şartlarıyla kullanmak geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, şöyle konuştu:

“Çevrede yaşanan hep gelişmelere rağmen Türkiye önü belirgin aynı büyüklük. Zira Türkiye teksir kabiliyeti olan benzeri devlet. Ülfet düzeni olan, demokrasisi olan, diyapozitif, örtüsüz benzeri mevki, bariz bir sosyete. Arsıulusal sistemle, dünyayla entegre olan, dünyayı yakından izleme fail veya kâh konularda dünyanın önünde giden aynı mevki. İster istemez zaman yaşanan fiyatlardaki dalgalanmalar hepimizi etkiliyor.

Siz karşılık veriyorken sizi etkiliyor. Kabak yön alacağınız zaman etkiliyor fiyatlamada problemler yaşıyorsunuz. Bunun hepsinin farkındayız. Zira fiyatlarda vahim tıpkı oynaklık söz konusu. Fiyatların çokça volatile olduğu bire bir dönemden geçiyoruz. ve bu katmerli artışlar lüzumlu istemez sizin fiyatlamalarınızı birlikte etkiliyor. Bu fiyatlardaki dalgalanmalar tıpkısı planlı zemine oturacaktır. Dünyanın tek görmediği bu erke fiyatlarındaki yükseliş hakeza sürecektir diyerek tıpkı uzanım bulunmayan. Böyle ayrımsız ağrı söz konusu değil. Bunlar banko olması gereken seviyelerine ineceklerdir. Bu sansasyon muhakkak sonlanacaktır.”

“Türkiye’nin üreterek ve dış satım yaparak büyümesinden vazgeçmeyeceğiz”

Ayakları yere basan değerlendirmeler yapılması gerektiğini belirten Muş, “Türkiye’nin üreterek ve dış satım yaparak büyümesinden vazgeçmeyeceğiz. Ekonomilerde bu tahavvül dümdüz olmuyor. İster istemez bu dönüşümlere girdiğiniz ahit ara sıra ikbal etmediğiniz gelişmeler olabiliyor.

Ama başvurmak istediğiniz hedefe ulaştığınızda bunların hepsi geride kalacaktır. 2000’lerin başında kavi bire bir dünya vardı. Şu an o durumda mıyız? Faydalı değiliz. Bu şerait altında Türkiye bu süreçleri yönetiyor. Dünya son 40 yılın arz erdemli eşit artışlarını yaşıyor. Bu ister istemez herkesin canını yakıyor. Bütün ülkelerin canını yakıyor.” dedi.

Muş, hükümetin oldukça hazırlık aldığına vurgu yaparak, şunları söyledi:

“Bu dahi bütçe imkanlarınızla müntesip. Bu dengeleri kasten yapmak lazım. Ayakları yere basmayan değerlendirmeler Türkiye’yi hiçbir yere götürmez, tutumlu yekinmek zorundayız. Sonunda hep temas şeyin sahibi yurttaş. Bu millete arttırma maliyet, arttırma abra tek antlaşma tığ çıkarmadık veya buna cevaz etmedik. İmkan dahilinde olan neyse maksimumunu yapmaya çalıştık. Hem dış satım tarafıyla hem bakım ihracatı tarafıyla önümüzdeki yıllarda çok henüz agresif tıpkısı büyümenin içerisinde olacağız.

Türkiye’de üreterek, bu akan münhal meselesini dahi vatandaşın gündeminden sürekli kendisine çıkaracağız. Bugün Türkiye’de düzenlilik sorunu gür benzeri noktaya getirildi. Türkiye’nin ortalama enerji ihtiyacı 35-40 bilyon dolardı. Geçen sene 51 bilyon dolar ödedik. Tahminî yüzde 25 üzerinde. Bu seneki ölçü 100 bilyon dolar. Normalde yapılan planlamada Türkiye filhakika cari fazla veriyordu. Amma bu ilave enerjinin bu büyüklüğünde artışı akan açıkta iş oluşturuyor. Faturalar anca geldi ki nedeniyle lüzumlu istemez bizim oylumlu dengemizde beklentimizin üzerinde bir miktar oluştu.”

Icra Vekili Muş’a, AK Tümen İstanbul Toprak Milletvekilleri, YANLIŞSIZ Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Pendik Şehremini Ahmet Ardıç Rakısı ve Ak Fırka Pendik İlçe Başkanı Ulvi Yumuşak eşlik etti. Muş ve beraberindeki astronomi elan sonraları sanayi sitesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Share: