Susuzluk paslı ediyor: Umutlar mart ve nisan yağmurlarına kaldı

Siirt site genelinde muhtemel yağışların ayrımsız nev gelmemesi, üreticileri huzursuz etmeye bitmeme ediyor. Yağışsızlık riskinin artması üzerine Siirt Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Günbat, umutlarını mart ve nisan ayında yağması beklenen yağmurlara bıraktıklarını söyledi.

Beklenen yağışların olmaması dolayısıyla kuraklık tehlikesiyle yüz yüze kâin Siirt’te, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üreticilerin umutlarını yağması beklenen yağışlara bıraktıklarını tabir fail Günbat, tek umutlarının mart ve april aylarında beklenen yağışlar olduğunu söyledi.

Şehirde ve bölgede bu yıl çokça bir iki yağmur yağdığını hatırlatan Günbat, kuraklığın kafa gösterdiğini değerlendirdi. Günbat, “Bunun üzere henüz esbak demeçlerimde dahi bilcümle halkımızı baran duasına nida etmiştim. Şu temel büyüklüğünde da baran yağmadı ama artık baran yağarsa hem hububatta hem da meralarda yararlı olur. Biliyorsunuz ilimizin bütün ekonomisi ekincilik ve hayvanlıkladır. Mart ve april yağmurları çokça yarayışlı oluyor darı, pamuk, buğday, fıstık kabil ürünlerde. Tabiatıyla yağmur yağmazsa zooloji otlanmaz. Duman olmadı mı üstelik hayvan bilimi beslenmez. Kar ile zararlar birbirini karşılamaz onun amacıyla şu anda uykularımız kaçıyor. Geçmişte bile söylemiştim şu anda üstelik söylüyorum bu kuraklıktan dünya diken üstündeyiz” dedi.

“İmamlara baran duası amacıyla çağrıda bulunacağız”

Yegâne umutlarının mart ve nisan yağmurları olduğunu dile getiren Günbat, “Mart ve nisan aylarında yağmur yağarsa bayağı rençper ve havyan besicileri bekledikleri refaha kavuşur. Amma şayet Mart ve April’üstelik yağmur yağmazsa ilimizde kuraklıktan kıran çokça şişman zararlar meydana ati. Tığ Mart ve April yağmurları üzere yakarış edeceğiz. İmamları baran duasına çağıracağız. Bilcümle gelişigüzel bu memleketin refahı ve geleceği amacıyla yakarış edelim” diye konuştu. – SİİRT

Share: