Siirt’te 6 bin 313 depremzede konuk ediliyor

Siirt’te, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 6 bin 313 depremzede misafir ediliyor.

Valilikten yapılan açıklamada, Ilbay Vekili Abdulhamit Bahtiyar başkanlığında ait amme gelgel ve yapı temsilcilerinin katılımıyla “Kıran Koordinasyon Yorum Toplantısı” yapıldı.

“Asrın felaketi” namına nitelenen depremlerden etkilenen ve kentte mihman edilen depremzedelerin barınma, afiyet, yetişek gibi ihtiyaçlarının tespiti ve önlemlerin alınmasına ait konuların değerlendirildiği toplantıda, ati süreçte yapılması planlanan çalışmalar ele alındı.

Ilbay Vekili Bahtiyar, depremlerde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara ivedili şifalar dileyerek, 11 ili etkileyen depremlerin arkası sıra büyüklük genelinde başlatılan yardım seferberliğinin sürdüğünü söyledi.

Kentte 6 bin 313 depremzedenin misafir edildiğini bildiren Bahtiyar, “Depremzede kardeşlerimiz üzere devletimizin yekpare imkan ve kabiliyetleri seferber edildi. Evini kaybeden vatandaşlarımıza zat evlerine kavuşana büyüklüğünde yunak yuvalar kurmak için AFAD vasıtasıyla başlatılan ‘Evim Yuvan Olsun’ kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında kullanmadığı evi olan vatandaşlarımızın icap bedelsiz tahsis ederek, gerek tenzilatlı fiyatla kiraya vererek depremzede ailelere destek olabilecekler.” dedi.

Bahtiyar, barınma, terbiye, afiyet ve sosyal yardımların yanı sıra ailelere ve çocuklara müteveccih psikososyal destek çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Toplantıya, Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Uğurlu Delimsirek, İl Açıkgöz Komutanı Tugay Emrullah Büyük, İl Itimat Müdürü Kağan Yıldırımoğlu, Tillo Kaymakamı ve Ilbay Yardımcısı Vekili Muhammed Sait Baytok ve Uray Komutan Vekili Kıymet Talih de katıldı.

Share: