Susuzluk bozuk ediyor: Umutlar mart ve nisan yağmurlarına kaldı

– Yağışsızlık paslı ediyor: Umutlar mart ve nisan yağmurlarına kaldı

SİİRT – Siirt site genelinde beklenen yağışların bir nev gelmemesi, üreticileri huzursuz etmeye bitmeme ediyor. Yaşanan kuraklık riskinin artması konusunda Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, umutlarını mart ve nisan ayında yağması muhtemel yağmurlara bıraktıklarını söyledi.

Beklenen yağışların olmaması nedeniyle susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Siirt’te, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üreticilerin umutlarını yağması beklenen yağışlara bıraktıklarını rapor fail Günbat, biricik umutlarının mart ve nisan aylarında yağması belenen yağışlar olduğunu söyledi.

Şehirde ve bölgede bu yıl çokça birkaç baran yağdığını anımsatan Günbat, kuraklığın esas gösterdiğini değerlendirdi. Günbat, “Bunun amacıyla henüz esbak demeçlerimde üstelik mecmu halkımızı baran duasına nida etmiştim. Şu ana büyüklüğünde da yağmur yağmadı amma bundan sonra baran yağarsa hem hububatta hem da meralarda yarayışlı peki. Biliyorsunuz ilimizin hep ekonomisi tarım ve hayvanlıkladır. Mart ve april yağmurları çok müfit oluyor mısır, iğ, buğday, fıstık kabil ürünlerde. Bittabi yağmur yağmazsa hayvan bilimi otlanmaz. Mal olmadı mı birlikte hayvanlar beslenmez. Kar ile zararlar birbirini karşılamaz onun için şu anda uykularımız kaçıyor. Bir Zamanlar üstelik söylemiştim şu anda bile söylüyorum bu kuraklıktan periferi diken üstündeyiz” dedi.

“İmamlara baran duası amacıyla çağrıda bulunacağız”

Biricik umutlarının mart ve nisan yağmurları olduğunu dile getiren Günbat, “Mart ve nisan aylarında baran yağarsa âdeta rençper ve havyan besicileri bekledikleri refaha kavuşur. Ama eğer Mart ve Nisan’da baran yağmazsa ilimizde kuraklıktan periferi çok iri zararlar meydana ati. Biz Mart ve April yağmurları üzere dua edeceğiz. İmamları yağmur duasına çağıracağız. Bütün gelişigüzel bu memleketin refahı ve geleceği amacıyla yakarış edelim” diye konuştu.

Share: