Sonuç an haberi: Üzüm diyarı Manisa’da kazanlar pekmez yapımı üzere kaynıyor

Türkiye’nin üzüm üretim merkezi Manisa’nın rustik mahallelerinde ilgi bozumunun arkası sıra başlayan pekmez mesaisi devam ediyor.

Üreticiler, sabahın erken saatlerinde türküler eşliğinde bağlardan özenle topladıkları üzümleri, traktörlerle evlerine taşıyor.

Üzüm suyunun yoğunlaşması amacıyla 2 çağ kasalarda dinlendirilen üzümler, anadan görme yöntemlerle erkekler eliyle havuzlarda ezilerek şıra haline getiriliyor. Bu işlemin peşi sıra aynı dönem henüz bekletilen şıranın konusunda bölgede “marn” yerine aşina kil arttırma ediliyor ve 8 ila 10 saat bekletiliyor.

Ertesi sabahleyin topraktan arındırılan şıranın kaynatma işlemine geçiliyor. Mahalle meydanına kurulan kazanların başında imece usulü etkin kadınlar da odun ateşiyle ısıtılan kazanlarda üzüm suyunu kısaca 16 saat kaynatıyor.

Kıvamını aldıktan sonra 6 saat dinlendirilen pekmez, katkı maddesi kullanmadan değişik işlemlerden geçirildikten sonra şişelere dolduruluyor.

Her aşaması ayrı bir mücahede müstelzim üzüm pekmezi büyükşehirler ile belde illerden kâm görüyor.

“Lezzeti makinede sıkılana benzemez”

Sevinçler Mahallesi’nde kıpırdak 82 yaşındaki Emek Taş, AA muhabirine, seçme yıl eşi, çocukları ve komşularıyla imece usulü pekmez ürettiklerini belirterek, anadan görme yöntemle katkı maddesi kullanmadan yaptıkları pekmezlerin tüketiciler aracılığıyla haddinden fazla beğenildiğini söyledi.

Bağcılığın ve pekmez üretiminin pres ve himmet mucip tıpkı hareket olduğunu vurgulayan Taş, şunları anlattı:

“Demet, bahar gelir sürülür, budarız, yaz gelir aralanır. Üzüm olduktan bilahare hasadına başlanır. Pekmezi hazırlamak 5 gün sürer. Makinede üzümü ezerek suyunu çıkaranlar dahi var. Amma hakeza yapılanlara banko uymuyor. Bu şekilde henüz tabii ve kaynatıldığında lezzeti kesinlikle diğerine benzemez. Üzümlerimizi çiğnedikten sonraları suyunu kazanlara dolduruyoruz. Pekmez toprağını kazanlara koyup sabaha kadar dinlendirdikten sonra odun ateşinde kaynatmaya başlıyoruz. Ocağa 15 kazan vurduk, akşama kadar kaynatacağız, oluncaya kadar devem edeceğiz. Zor amma ilaç yok, çaba edeceğiz.”

Özlük işlerinin yanı sıra çizin çizin komşularının üstelik pekmez üretiminde çalıştıklarını nâkil Mesai Taş, hoppadak Sevinçler Mahallesi’nde almanak sayı farkı bire bir tona yakın pekmez üretildiğini, bunları İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara kabil şişman şehirler ile mekân illerden irade edenlere sattıklarını sözlerine ekledi.

Share: