Deniz Poyraz Davası’nın Beşinci Duruşması Başladı.

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ- Alıcı: KERİM UĞUR

HDP İzmir İl Başkanlığı binasında Bahir Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in yargılandığı davanın beşinci duruşması öncesi adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. HDP Mardin Saylav ve Fırka Sözcüsü Ebru Günay, “Bu iktidarın anne fail olduğunu hepimiz biliyoruz. Seçkin dolaşma ekranların başına geçip partimizi, kadınları meram gösterenler işte bu katliamın arkasındaki yabansı güçlerdir. Bu dalavereli güçler, kendilerine ulaşmasın diyerek dahi bu davayı kapatmaya çalışıyorlar” dedi. CHP İstanbul Saylav Sezgin Tanrıkulu ise “Sanığa benzeri yiğit muamelesi yapılıyor. Görevini yapmış tıpkı herif muamelesi yapılıyor” diyerek konuştu.

İzmir’dahi 17 Haziran 2021’da HDP ülke binasında partili Deniz Poyraz’ı tabancayla vurarak öldüren Değer Gencer’in ağırlaştırılmış müebbet ve 7 sene mahpushane cezası istemiyle yargılandığı davanın beşinci duruşması başladı. İzmir 6. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi’ndeki murafaa öncesi, Bayraklı’daki İzmir Adliyesi girişinde matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya HDP Mardin Saylav ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP İzmir Milletvekilleri Meram Çepni ve Serpil Kemalbay, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bahir Poyraz’ın ailesi ile HDP’liler katıldı.

HDP’liler, adliye uğrunda “Katillerden adisyon soracağız, faşizm yenilecek, biz kazanacağız” yazılı pankart açıp, “Deniz’e sözümüz sulh olacak”, “Katiller bölüt adisyon verecek” sloganları attı.

“MÜCADELE ETMEYE KARARLIYIZ”

HDP Mardin Mebus ve Parti Sözcüsü Ebru Günay, adliye önünde şu açıklamayı yaptı:

“Türe talebimiz ve hakikatlerin ortaya çıkması üzere beşinci kere İzmir Adliyesi uğrunda toplanıyoruz. Beş mahkeme boyunca neler yaşandığını bütün halkoyu biliyor. Deniz’in katledildiği andan itibaren katillerin bittabi korunduğunu, faillerin nasıl gizlendiğini ve IŞİD artığı çetelerin şüphesiz bu saldırıyı düzenlediklerini birlik Türkiye izleme etti. Katilin duruşmadaki tavırları herkesin malumu. Henüz da önemlisi hakikatin ortaya çıkması için uğraş etmesi gereken duruşma heyetinin tavrı arasında. Geçen duruşmada avukat arkadaşlarımız aynı yargılamada asıl yetişkin olan soru sorma aşamasına geçmeye başladılar. Hem katilin hem üstelik duruşma heyeti, katilin arkasındaki dalavereli ancak ortaya çıkmasını engel olmak amacıyla soru sorma işleminde bile inhibütör ayrımsız tutum içindeydiler. Bizler bütün katliam dosyalarında alelhusus Kürtlerin, HDP’lilerin katledildiği dosyalarda; 10 Ekim Gar katliamından, Suruç katliamından, hep dosyalarda iktidarın tutumlarını biliyoruz. Bu cezasızlık tutumudur. Gerçeklerin açığa çıkmasını engelleme tutumudur. Bu biçimci failleri korumanın, adisyon sormamanın tutumudur. Bizler bunun yabancısı değiliz. Buna alın birlikte savaşim etmeye kararlıyız. Bundan da asla hoşgörüsüz durmayacağız.

“İKTİDAR ÖRGÜTLENEN KADINLARDAN KORKUYOR”

Ihtimal bugün katiller hamur manada yargılanmayacak. Tığ şunu biliyoruz, kadınların mücadelesi özgürlük, doğruluk arayışı, bu topraklardaki hazar mücadelesi katillerden hesap soracaktır. Katiller mutlaka ilkin kadınlara, halka, gönlünü demokrasiye yatırmış herkese hesap verecektir. Bunu tığ mücadelemizle, ısrarımızla, direnişimizle gerçekleştireceğiz. Bu iktidarın asıl eden olduğunu hepimiz biliyoruz. Gelişigüzel bölüm ekranların başına geçip partimizi, kadınları maksat gösterenler aha bu katliamın arkasındaki suratsız güçlerdir. Bu çirkin güçler, kendilerine ulaşmasın diye da bu davayı kapatmaya çalışıyorlar. Hakikatin üzerini örtmeye çalışıyorlar. Tığ farkındayız ve Türkiye toplumu bu hakikatin farkında. Zaman benzeri katliamcı zihniyetin katlettiği Anide Akarsal arkadaşımızın Türkiye’de doğduğu topraklarda defnedileceği gün. Deniz’in katilleri ortaya çıksaydı, adisyon vermiş olsaydı, mukteza tedbirler münfail olsaydı Rappadak arkadaşımız tıpkı suikast ile yaşamını yitirmeyecekti. Bu kuvvet örgütlenen, özgürleşmek üzere uğraş eden kadından korkuyor. Kamu bir kadın katliam politikasıyla kadınlara saldırıyor. Deniz’e sözümüzdür. Tığ bu topraklara barışı özgürlüğü mutlak getireceğiz. Ansızın’a ve İran’bile savaş fail saçını bayraklaştıran kadınlara sözümüzdür. Tığ bu topraklara kadın özgürlüğünü beyan etmek için elimizden geleni yapacağız.”

TANRIKULU: “KAHRAMAN MUAMELESİ YAPILIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise şunları söyledi:

“17 Haziran 2021 tarihinden bu yana 16-17 ay geçti. Dört murafaa yapıldı, bugün beşincisi. Hepsini izledik. Tıpkı cinayeti incelerken işlenmeden öncesi proses, işlendiği ve sonraki süreci birlikte değerlendirdiğimizde katilleri ve azmettirenlere ulaşabiliriz. İzmir’in itidalli yerinde HDP’nin önünde tıpkı devriye var. 24 saat gözetleniyor, izlem ediliyor. Nedense bu kıyacı izleme edilmiyor. Şakkadak fazla gelip gittiği ve keşif yaptığı halde. Cinayetin yapıldığı anda engelleme edilmiyor, gecikiliyor. Adeta bu katliamın gerçekleştirmesi isteniyor ve müsaade veriliyor. Katliamdan sonra namına alp muamelesi yapılıyor. Tıpkısı tweet attığınız amacıyla 4 ahit gözaltında kalıyorsunuz. Bu acımasız sadece 24 saat gözaltında kaldı, arkasındaki ilgiler araştırılmadı. Derhâl adliyeye getirildi ve tutuklandı. İddianamesi bile alışılmamış kısa sürede hazırlandı. Arkasındaki tek aksata araştırılmadı. Görüngü yerindeki dijital evraklar basına teyit edildi.

“ÜNSIYET KURALLARI İÇERİSİNDE ADISYON SORACAĞIZ”

Bu kıya, açık oturum iktidarın yarattığı tiksinti söyleminin, kutuplaşma ve hedef teşhir üzerine işlenmiştir. Dolayısıyla açık oturum erk bu cinayetin ortağıdır, azmettiricisidir. Biz onlardan adisyon soracağız. Siyaseten adisyon soracağız, sandıkla soracağız. Bu yargılamayı eden yargıçlara, savcılara sesleniyorum. Bu suça eş olmayın. Asgari özen gösterin. Sanığı, arkasındaki güçleri korumayın. Hiç olmazsa doğruluk gerçekleşecek izlenimi yaratın. Bugün beşinci duruşmadayız. Birçok öğün astronomi değişti. Sanığa benzeri kahraman muamelesi yapılıyor. Görevini yapmış tıpkı herif muamelesi yapılıyor. Bunların tümünü görüyoruz, izliyoruz. Tümünden adisyon soracağız. Bunlar üzere değil, adil tıpkısı şekilde ülfet kuralları içerisinde.”

PANKART İNDİRİLDİ

Açıklamaların arkası sıra adliye karşısındaki tıpkı binaya 3 eş vasıtasıyla “Deniz Poyraz’ın katilleri 5 duruşmadır korunuyor” bağlanmış pankart asıldı. Balkondan sloganlar atan kadınlara müdahale fail polis güçleri ekipleri, pankartı indirdi.

Share: