Siirt’te bir iki hasarlı 81 bina tayin edildi

Siirt Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mehmet Müstenit Bülbül, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan gözlemsel incelemelerde 81 az hasarlı çatı tayin edildiğini belirtti.

Bülbül, depremlerin arkası sıra kurulan akse masası ile il genelinde 15 ekiple mesai yapıldığını belirtti.

Depremin yaşandığı önce çevrim amme alım ve kuruluşlara ilgilendiren çatı, hastane, sağlık kuruluşları, ekol, ensiz ve vatandaşlara ilgili yapılarda hasar tayin çalışmaları yapıldığını dile getiren Bülbül, şöyle konuştu:

“İl genelinde kamuya ilgilendiren ve vatandaşların talepleri doğrultusunda 590 yapıda gözlemsel inceleme yapıldı. 509 yapının sırtçı elemanlarında (kolon, engel, kiriş ve döşemelerinde) zelzele etkisiyle rastgele hasar gözlenmedi. 81 beş altı hasarlı belirleme edilen yapıda ise depremin etkisiyle ayrımsız hasar oluşmadığı, taşıyıcı olmayan duvarlarında ve sıvalarında kılcal düzeyde çatlakların olduğu gözlemlenmiştir. Hasar tespit çalışması binaların ileriki zamanlarda yaşanılabilmesi muhtemel afetler karşısındaki davranışını, performansını ve riskini oluşturacak nitelikte ve kapsamda değildir.”

Gurur girişinde kurulan kriz masasıyla vatandaşların taleplerinin değerlendirildiğini dile getiren Bülbül, şu anki etapta denetimlerin teknik ekibin gözlemsel inceleme yapmasıyla gerçekleştiğini aktardı.

Share: