Diyarbakır ve Siirt’te depremzedelerin ihtiyaçları karşılanıyor

Diyarbakır ve Siirt’te, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesince AFAD koordinasyonunda Koşuyolu Parkı, Nevruz Parkı, Şehir Meydanı, Otopark 75, Sümerpark, DESOB yanı ve Kurşunlu Camisi’nde kurulan 728 çadırda 6 bin 560 depremzede barınıyor.

Bu deri kentlerde vatandaşların, besin ve çul ile hijyen malzemeleri ve özge ihtiyaçları gideriliyor.

Çadır kentlerde psikososyal destek çalışmalarının yanı sıra Karı ve Ocak Ofis Başkanlığında görevli eğitmenlerce vatandaşlara kişisel bakım hizmeti veriliyor.

Eğitmenler vasıtasıyla tek kullanımlık kibrit, ayak tarağı, ellik, önlüklerle hıfzıssıhha koşulları en üst seviyede tutularak saç kesimi yapılıyor. Çocuklara, kadınlara özenle zatî bakım hizmeti veriliyor.

Açıklamada görüşlerine düzlük sunulan depremzede İldeniz Esenli, çerge kentte ölçülü hizmetlerden geçmiş günden itibaren yararlandığını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi her tür ihtiyacımızla ilgileniyor. Personel, ihtiyaçlarımızı kullanmak amacıyla koruyucu oluyor. Çalışmalardan memnunuz.” dedi.

Mikriye Ezgin de keçe, soba, azık desteği aldıklarını, yetkililerden mutlu olduklarını aktardı.

Depremzedelerden Garaz Turan ise hizmetlerin tamam yapıldığını anlattı.

-Siirt

Siirt Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Il koordinasyonunda Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Terbiye Müdürlüğü, İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü, Siirt Belediyesi, Içtimai Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı, AFAD ve Müftülük ekipleri, 1067 aileye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

İl genelinde 3 bin 740 depremzededen 400’ü kamu hava ve kuruluşlarının konukevi ile yurtlarında barındırılıyor. Bu ailelere günlük 3 misil ısıdam yemek servisi yapılıyor.

Evlerde artan depremzede ailelere bile ark gıda, ahzüita kartı, battaniye, bala bezi ve maması yardımları yapılıyor.

Kentte kurulan Psikososyal Bindi Masaları ile meslek öncesi hoca ve gönüllü ruhsal danışmanlar yoluyla depremzedelere destek sağlanıyor.

Share: