Reisicumhur Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yunanistan ne siyasal ne soylu erki ne askeri bakımdan bizim dengemiz olmadığı için muhatabımız birlikte değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Sonuç Kabine Toplantısından bu güne, her anlarını talih ve millet üzere nişane ve hizmetlerle yoğun tıpkı şekilde geçirdiklerini tamlayan Erdoğan, Türkiye’yi dünyada gururla desise fail elverişsiz dışı müteahhitlerle 24 Ağustos’ta ayrımsız araya gelerek başarı ödüllerini arz ettiklerini hatırlattı.

Anadolu’daki sarsılmaz kale Ahlat’ı tarihi önemine ve ecdadın mirasına reva tıpkı şekilde yeniden diriltme ettiklerini vurgulayan Erdoğan, bu amaçla 25 Ağustos’ta Ahlat’ta çeşitli programlara katıldıklarını aktardı.

Erdoğan, “Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünü, Hükümdar Alparslan ve ordusunun cuma namazı kıldığı yerde, 26 Ağustos günü bire bir defa daha coşkuyla kutladık. Daha ahir günlerde milli mücadelemizin dönüm noktasını teşkil fail Iri Taarruz’un başladığı ve zafere ulaştığı Kütahya’üstelik, Afyonkarahisar’bile vatandaşlarımızla kucaklaştık. Iri Taarruz’un 100. yılı vesilesiyle ordularımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Savaşım kahramanlarımızı bizzat yerinde garip ettik. Bununla kalmadık, Kütahya ve Afyonkarahisar şehirlerimize kazandırdığımız ürün ve hizmetlerin toplu açılışını yaparak zaferin 100. yılını henüz birlikte düşündürücü kuzuluk getirdik.” şeklinde konuştu.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Ankara’de bir saf program gerçekleştirdiklerini, bu programlarda değişik davetlilerin birlikte Milli Savaşım kahramanlarının yakınlarıyla dahi benzeri araya geldiklerini anlatım eden Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 30 Ağustos konserinin, iri zaferin 100. yılının şanına yerinde ayrımsız izlence olduğuna inanıyorum.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, ayrımsız gün Milli Savunma Üniversitesinin Kara Savaş Okulundaki icazet ve sancak ahit doğrulama törenlerinde, ordunun saflarına yıpranmamış katılan teğmenlerin heyecanına kuma olduklarını, devrisi periyot üstelik İstanbul’dahi Deniz ve Gelgel Harp Okullarının diploma ve sembol antlaşma doğrulama törenlerine katılım ettiklerini hatırlattı.

Erdoğan, “Bu vesileyle bire bir posta henüz son dönemde ülkemize yönelik tacizlerini ve terbiyesizliklerini arttıran Yunanistan’la ilgili yerine şu hatırlatmayı fayrap etmek istiyorum, Yunanistan ne siyasi hangi hesaplı hangi askeri bakımdan bizim dengemiz olmadığı için muhatabımız dahi değildir.” açıklamasını yaptı.

Herhangi Bir sene olduğu kadar 1 Eylül’da Adli Yıl Açılış Töreni’ni gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Adli Yıl Açılış Töreninde, geçmişten bugüne adalet arayışımızı, bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmaları, antrparantez gelecekte hayata geçirmeyi planladığımız yenilikleri hâkimiyet mensuplarımızla paylaştık. Geçtiğimiz cumartesi haset Samsun’üstelik, beşincisi planlı TEKNOFEST’in Karadeniz ayağında gençlerimizle bire bir araya geldik. Çıktı sınırlarımızı aşıp aynı acun markası haline dönüşen TEKNOFEST’te gençlerimizin bilgisine, kabiliyetine, çalışkanlığına, azmine her şahit oluşumuzda geleceğimize güvenimiz de artıyor.”

Sıkıntılı dışı ziyaretleri

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, yarın Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı havi bire bir Balkan gezisine çıkacağını belirterek, “Akıbet dönemde gerginliklerin arttığı bu coğrafyada barışın, huzurun, kalkınmanın, hakkaniyetin temsilcisi Türkiye kendisine üzerimize düşen görevleri namına getirmeyi sürdürüyoruz.” dedi.

Gelecek hafta Özbekistan’bile Şanghay Beşlisi’nin toplantısına katılma ederek, Türkiye’nin doğruluk ve menfaatlerini itidalli ve şark Asya coğrafyalarında geliştirmenin yollarını arayacaklarını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bire Bir ahir hafta dahi Mürekkep Milletler Genel Kurulu’na katılarak, hem acun ve toprak gündemine dayalı görüşlerimizi dile getirecek hem dahi haddinden fazla sayıda derinti ve mülakat yapacağız. Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada artan gücü, etkisi ve sorumlulukları bize ufkumuzu sonsuz genişletmemiz, ilişkilerimizi çeşitlendirmemiz, fırsatları değerlendirmemiz gerektiğini söylüyor. Bunun üzere hem büyüklük içre siyasetten ekonomiye, gelişigüzel alanda hedeflerimize kısmık sarılmamız hem dahi global gelişmeleri öz lehimize yönlendirmemiz gerekiyor.

Gece güneş demeden böylesine bati programlarla koşturmanın yegâne sebebi Türkiye ve Türk milleti kendisine işte bu tarihi fırsatı en son düzeyde kullanabilmektir. Rastgele fırsatta altını çizerek gene ettiğimiz gibi Türkiye dallı güllü başlamak, gücünü daima çoğaltmak mecburiyetindedir. aksi hâlde ülkemizi, çevremizde sayımsız örneğini gördüğümüz felaketlerin içine sağlamak isteyenlere vesile vermiş oluruz. Siyasetçisinden sokaktaki vatandaşına kadar kendini bu ülkenin aynı ferdi kendisine gören herkesin birlikte bu tatlılıkla cereyan etmesini bekliyoruz.”

2022 ikinci çeyrek tahaccüm rakamları

Cumhur Reisi Erdoğan, sabık hafta açıklanan 2022 ikinci çeyrek nema rakamlarının, Türk ekonomisinin yükselişine bitmeme ettiğini gösterdiğini vurgulayarak, bunun yalnız başına ortaya çıkan benzeri başarı olmadığını belirtti. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu tablo, envestisman, istihdam, üretim, dış satım ve cari fazlayla büyüme esasına müstenit Türkiye Ekonomi Programımıza uygun şekilde yolumuza devam ettiğimizin işaretidir. Müstevli döneminde herkes içine kapanırken tığ istihsal çarklarının dönmeye bitmeme etmesini, istihdamın korunmasını, ihracatın artırılmasını murat düzlük bir yaklaşımla akım etmiştik. Temas hangi büyüklüğünde o dönemde birileri bizi bu politikamızdan ufuk eleştirmiş olsa üstelik geldiğimiz noktada ne kadar akilane aynı karar verdiğimizi onlar de inkar edemiyor. Kaslı ülkelerin ekonomi politikalarını, alışılmış modelleri tıpkısı kenara bırakarak bizimkine analog tıpkısı tatlılıkla değiştirmeye başlamaları da programımızın isabetini konfirmasyon eden bire bir özge gelişmedir. Bizim mandater iktisatçılar dediğimiz ittifak da çıktı bozuk görüşlerinde ısrar edemiyor. Sürekli bardağın abes tarafını göstererek üstelik olsa farklı şeyler söylemeye çalışıyor. Nema rakamlarımızı işte bu fotoğraf içre kullanmak gerekiyor.

Bu yılın geçmiş çeyreğinde yüzdelik 7,5 olan büyüme oranımız, ikinci çeyrekte yüzdelik 7,6 kendisine gerçekleşmiştir. İkinci çeyrekteki tahaccüm oranımızla hem OECD hem bile G20 içinde genişlik faziletli büyüme kaydeden ikinci büyüklük konumundayız. Birlikte bu büyümeyi çöz dilek beraberinde dış talepteki işlek artım birlikte desteklemiştir. Tartılı büyümemizin içindeki araba donatı yatırımı harcamalarının ortalamanın az daha iki kaskatı seviyesinde aynı yere topluluk olması, gelecekte elan ati seviyelere anlayış umudumuzu güçlendiriyor. Tabiatıyla bu tahaccüm oranına etrafımızda yaşanan güvenlik krizlerine, insani trajedilere, ülkemize müteveccih zorlu çokça haksız saldırıya rağmen ulaştığımızı bile unutmamalıyız.”

(Sürecek)

Share: