Reisicumhur Erdoğan’dan ‘enflasyon’ açıklaması: Yılbaşından sonra çabuk tıpkısı şekilde düşecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, tahminî 2 saat süren Kabine Toplantısı’nın arkası sıra kameralar karşısına geçerek müzakere yaptı. Konuşmasında iktisadi konulara bile değinen Erdoğan, enflasyonunun yılbaşından bilahare aceleci bir şekilde düşeceğini söyledi.

Enflasyonun yüzdelik 20’lere düşeceği tarihi bile veren Erdoğan, “Bu fotoğraf ortamında pahalılık hala sunma gösterişli sorunumuz olmayı sürdürüyor. Dünyanın her ülkesi öz ekonomik gerçekliğine bakarak sonuç 40-50 yılda eşi bir görülmemiş para şişkinliği tehdidi ile savaşım ediyor. Türkiye adına inşallah yılbaşından sonradan ülkemizdeki enflasyonun çabuk tıpkı şekilde inişine şehadet edeceğiz. Önce 40’lı ardından 30’lu yıl sonuna kadar üstelik 20’li rakamlarla çıkmayı planlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları;

Anadolu’daki sarsılmaz kalemiz Ahlat’ı tarihi önemine yakışır ayrımsız şekilde yeniden ihya ediyoruz. Bu amaçla 25 Ağustos’ta Ahlat’ta mütenevvi programlara katıldı. Malazgirt Zaferi’nin yıldönümünü, Odalık Alparslan ve ordusunun cuma namazı kıldığı yerde ayrımsız el daha coşkuyla kutladık. Balaban Taarruz’un başladığı ve zafere ulaştığı Kütahya ve Afyonkarahisar’üstelik vatandaşlarımızla kucaklaştık. Ordumuzun kafa komutanı Mustafa Kemal Atatürk ve milli savaşım kahramanlarımızı bizzat durumunda yad ettik. 30 Ağustos Yengi Bayramı’nda Ankara’bile tıpkı saf program gerçekleştirdik. Milli savaşım kahramanımızın yakınlarıyla bire bir araya geldik. Bir dolaşma Milli Savunma Üniversitemizin icazet ve sancak antlaşma konfirmasyon törenlerinde ordumuzun saflarına yeni katılan teğmenlerimizin heyecanına eş olduk.

“YUNANİSTAN DENGİMİZ OLMADIĞI İÇİN MUHATABIMIZ DEĞİL”

Ülkemize yönelik tacizleri artıran Yunanistan hangi politik hangi kazançlı hangi askeri bakımdan dengimiz olmadığı amacıyla muhatabımız bile değildir.

Her sene olduğu üzere 1 Eylül’dahi adli açım törenimizi gerçekleştirdik. Geçmişten bugüne doğruluk arayışımızı, gelecekte hayata geçirmeye planladığımız yenilikleri hâkimiyet mensuplarıyla paylaştık. Samsun’birlikte 5. planlı TEKNOFEST’te gençlerimizle bir araya geldik. Bir dünya markası haline dönüşün TEKNOFEST’te gençlerimizin bilgelik, kabiliyet, azmine rastgele şahit oluşumuzda geleceğimize güvenimiz artıyor.

“YARIN BALKAN GEZİSİNE ÇIKIYORUZ”

Ferda Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı havi Balkan gezisine çıkıyoruz. Türkiye adına üzerimize düşen görevleri hesabına getirmeyi sürdürüyoruz. Önümüzdeki hafta Özbekistan’de Şangay 5’lisinin toplantısına katılım ediyoruz. Ayrımsız ahir hafta dahi BM Umumi Kurulu’na katılarak dünya ve mıntıka gündemine dayalı görüşlerimizi gündeme getireceğiz.

Türkiye dallı güllü atılmak, gücünü sonsuz artırmak mecburiyetindedir. aksi takdirde ülkemizi çevremizde sayımsız örneğini gördüğümüz felaketlere getirmek isteyenlere punt vermiş oluruz.

“HEM OECD HEM DAHI G-20’ÜSTELIK EN FAZILETKÂR TAHACCÜM KAYDEDEN 2. ÜLKEYİZ”

Geçtiğimiz hafta açıklanan 2022 ikinci çeyrek altın nema rakamları Türk ekonomisinin yükselişine bitmeme ettiğini göstermiştir. Bu tablo envestisman, istihdam, ihracat ve cari fazlayla tahaccüm esasına müstenit programımıza uygun şekilde yolumuza devam ettiğimizin işaretidir.

Seçme hangi büyüklüğünde salgın döneminde birileri bizi bu politikadan ufuk eleştirmiş olsa üstelik hangi büyüklüğünde makul değişmeyen verdiğimizi onlar bile inkar edemiyor. Bizim mandater iktisatçılar dediğimiz inikat da çıktı bozuk görüşlerinde ısrar edemiyor. Daim bardağın boş tarafını göstererek olsa dahi farklı şeyler söylüyor. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,5 olan ihtişam ikinci çeyrekte yüzde 7,6 namına gerçekleşmiştir. Hem OECD hem üstelik G-20 ortamında yeryüzü yüksek nema kaydeden ikinci talih konumundayız.

“ENERJİ KRİZİ, TÜRKİYE’Yİ DAHA ÖNEMLİ AĞIL GETİRİYOR”

Tartılı büyümemizin içindeki makine donatı yatırımı harcamanın ortalamanın az daha iki ikmal olması gelecekte elan encam seviyelere anlayış umudumuzu güçlendiriyor. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla Avrupa merkezli yerine başlayan, küresel etkilere ehil erke krizinin derinleşme kaygısı Türkiye’nin istihsal ve dış satım potansiyelini elan üstelik yetişkin kuzuluk getiriyor. Turizmde dahi hamdolsun hedeflerin üstünde tıpkı gerçekleşeme akıllıcasına gidiyoruz. Ülkemizin seçkin yerinde otellerde, uçaklarda, turizm tesislerinde gereksiz meydan bulmanın neredeyse imkansız olduğu sezon geçiriyoruz.

Yılın ilk 6 ayındaki akan işlemler dengemiz erke dış bakıldığında 8.1 milyar dolar çok vermiştir. Enerji dahil akan fazla vermek için çalışmalarımızı küsurat bire bir şekilde sürdürüyoruz. Ülkemizin enerji ihtiyacını domestik, milli, sürdürülebilir kaynaklardan teminine yönelik çok sayıda projeyi hayata geçiriyoruz. Kullanılmamış programımızı istihdam merkezli oluşturduğumuzu seçkin fırsatta vurguluyoruz. Akıbet 2 yılda kesin 5 milyon artışla tarihimizin sunma efdal rakamı olan 31 milyon sınırına dayanmış olması bu alandaki hedefe ulaştığımızın ispatıdır.

Vatandaşlarımıza yaptığımız öz paramız TL’ye güvenme ve erbap ayazlık çağrımız hamdolsun koca bedel bulmuştur. Kırat korumalı mevduata gösterilen rabıta sayesinde 239 bilyon dolar seviyesine uzanan geçtiğimiz kamer sonu 212 bilyon dolara kadar gerilemiştir.

“ASGARİ ÜCRETTEN SOSYAL YARDIMLARA DAYANIKLI HADDINDEN FAZLA TEDBİRİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Asgari ücretten zahmetli ve memur maaşlarını yükseltmeye, sosyal yardım programlarını bakir tıpkısı tatlılıkla ele alarak mukavemetli çok tedbiri adım adım hayata geçireceğiz. Dünkü Resmi Gazete’bile yayınlanan mutedil vadeli izlence bu mücadelenin misil haritasıdır.

Yekpare bakanlıklarımızın, kurumlarımızın katılımıyla hazırlanan orta vadeli program 2023-2025 yılları arasındaki çalışmalarımızın rehberi olacaktır. Ülkemizin kalkınma potansiyeli, istihdamı artıran, dış satım hepten büyümeyi kasıt alan takip uygulayacağız. Bakım gelirlerindeki artışın uyumlu şekilde sürmesini bekliyoruz.

“İHRACATIMIZI BÜYÜKLÜK VE KITAP ÇEŞİTLİLİĞİYLE SÜRDÜRECEĞİZ”

İhracatımızı büyüklük ve nişane çeşitliliğiyle sürdüreceğiz. Enerji dahil temas alanda ülkemizin imkanlarını harekete geçirecek projelere evleviyet vereceğiz. Finansal ve denk istikrarını hedeflediğimiz seviyeye bildirmek istiyoruz. Gençlerimiz ve kadınlarımız özellikle gelmek için hizmet etmek talip herkese istihdam sağlayacağız. Bütçe disiplininden taviz vermeyeceğiz.

Kamu açıklarını azaltma, bütçe dengelerini ihya yönünde sürekli takviye edeceğiz. Yeşil dönüşümün gerçekleştirilmesi de ölçülü vadeli programın mefret unsurları arasındadır. Program böylece milli gelirimizi 1 trilyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Seçkin şeye rağmen mübayaa paritesi bakımından ülkemizin dünya milli dirimlik sıralamasında 11’inciliğe yükselmesini yüce sükse kendisine görüyoruz. Toplanmış milli gelir sıralamasında dünyada ilk 10’a gireceğimizin çok uzak olmadığına içten inandığımı beyan etmek isterim.

“YENİ GİRİŞİMLERİN ÖNÜNÜ FETHETMEK İÇİN ÇOKÇA FARKLI IZLENCE UYGULUYORUZ”

Yeni girişimcilerimizin önünü fayrap etmek, cesaretlerini artırmak üzere mukavim çok değişik izlence uyguluyoruz. Bu girişimler ortada erke genişlik güvenliğimize katkıda bulunacak projeleri daha güçlü destekleyeceğiz. Uygulayım Bilimi odaklı endüstri hamlesiyle ürünleri geliştiren projeleri hususi olarak teşvik edeceğiz. Afetlere amade, enerji verimliliği faziletkâr, kültürel değerlerimizi koruyan, ufki mimariyi anne alan kentsel inkılap programlarımızın arasındadır.

Meclisimizin de takdiriyle yürürlüğe girecek 2023 bütçemizi ülkemizin hedeflerine akıllıca atmış olduğumuz yeni ve muhteşem adımların zemini etmek istiyoruz. Hangi seçim süreci hangi çöz ve aut gelişmenin 85 milyon geleceği itibarıyla kritik öneme eş programı ve bütçe dengelerini bozmasına heves göstermeyeceğiz.

PAKİSTAN’DAKİ BASKIN FELAKETİ

Türkiye dünyanın neresinde olursa olsun mağdur ve mazlum duruma sakıt herkesle el birliği içre olmayı, medeniyetin ve tarihinin üzerine yüklediği kalın namına görmektedir. İlgili resmi kuruluşlarımız, sivil toplumla milli gelirine kıyasla dünyanın en çokça insancasına yardımı yapan ülkesi haline geldik. Cemi mazlumların ve mağdurların umudu olmayı sürdüreceğiz Pakistan’üstelik yaşanan baskin felaketi karşısında bir tavrı gösteriyoruz. Pakistan asırlar öncesinde ayrımsız mehabet köklerine cemaat olduğumuz kardeşlik hukukumuza cemaat çıkmıştır.

Cumhuriyet tarihi süresince başımız gelişigüzel sıkıştığında Pakistan halkını ve devletini yanımızda bulduk. Pakistan’üstelik etkin olan ve ülkenin koskocaman kısmını sular altında bırakan hâkim felaketi sonucu hepimizin yüreğini dağlamıştır. Muson yağmurlarının etkisi, global ısınma sebebiyle faziletli dağlardaki buzulların erimesiyle ülke toprakları hâkim suları altında kalmıştır.

Sağlıktan gıdaya, altyapıdan iskana büyüklüğünde Türkiye ve Türk milleti namına ilgisiz kalmadık. İçişleri, Çevre ve Kentçilik bakanlarımız bizzat bölgeye her an yerinde gördü ve incelediler. AFAD Başkanlığımızın koordinasyonluğunda 50 bin çerge ve 100 bin gıda ve sililik kolisi hazırlandı. Oluşturulan gelgel köprüsü, selamet trenleriyle Pakistanlı kardeşlerimizin yaralarını sarana kadar elimizdeki imkanları kendileriyle paylaşmayı sürdüreceğiz. Bütün 500 bin azık kolisini herhangi bir hafta 2 şimendifer kaldırarak 14 seferde Pakistan’a yansıtmak hedefimizdir.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Türkiye’nin serencam 20 yılında gerçekleştirdiği kalkınma devriminin arz iftihar verici sonuçlarından biri de sağlıkta yaşanmıştır. Umumi sağlık sigortası sistemimizin dünyada eşi benzeri yoktur. Genişlik ücra köşelere kadar yayılan kamu teşekküllü hastanelerimiz, kişileştirme, tedavi, derman temini mekanizmalarımızla yeryüzü oylumlu ve nitelikli keyif hizmetini sunuyoruz.

Şehir hastanelerimiz salgın döneminde önemi daha gani anlaşılan misilsiz aynı yeniliktir. Keyif çalışanlarımızın, doktorlarımızın özlük haklarıyla ilişik tartışmalar sağlıktaki bu adamakıllı tabloyu gölgelemeye başlamıştı. Keyif çalışanlarımıza parçalanmamış sorunlarını nakız sözü verdik. Çakılı mülhak ödemelerini merkezi idare bütçesine alarak yaşanan karambol ve memnuniyetsizliği ortadan kaldırdık. Emeklerine da yansıyacak şekilde şahsiyet haklarında yaptığımız iyileştirmelerin esenlik çalışanlarımız yoluyla nazik kıvançla karşılandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Esenlik Bakanlığı ile üniversite hastanelerinde çalışanlar, doktorlarımız beyninde ortaya sâdır farkı kapatmış oluyoruz. Hayata geçirdiğimiz beyaz zehir reformun meyvelerini 6 bin hekimimizin kamuya çağrıştırmak üzere müracaatıyla almaya başladık. Amacımız 85 milyona afiyet hizmeti atfetmek afiyet çalışanlarımızın erinç zarfında görevini hesabına getirmeyi gerçekleştirme etmektir.

“2 BİN LİRA VE ALTINDAKİ İCRALIK BORÇLAR TASFİYE EDİLECEK”

İcra takibine sakıt, dosyası mevcut vatandaşlarımızla ilgili müjdeli haberimiz var. Altyapı ve üstyapı yatırımları yaparken, refahı tasarruf etmek ve artan refahı adil benzetmek amacıyla çalışıyoruz. Duygusal ve dünyalık emniyeti, erinç, zenginlik, hazar ve hamaset içre yaşaması birinci önceliğimizdir. İşçilerimizin, emeklilerimizin, memurlarımızın ücretlerine muhteşem iyileştirmeler yaptık. Buğday, rüşvet, çay, fındık, üzüm ilkin tevessül etmek için tekmil ürünlere hakları olan fiyatları vererek çiftçilerimizi memnun fail adımları attık.

Vatandaşlarımızın tıpkısı kısmını icra takibine uğramasına el açan 2 bin teklik ve altındaki borçları tasfiye ediyoruz. 15 Ağustos 2022 tarihinden evvel yürütme takibi başlatılmış 2 bin liralık ve altındaki alacakların gider gösterilerek vergiden düşürülmesi ve tasfiyesini sağlıyoruz.

“VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE DEVREDİLMİŞ ALACAKLAR DAHİL”

Huzur yönetim şirketlerine devredilmiş alacaklar dahi buna dahildir. Yaklaşık 10 milyon dosya ve 5,5 milyon vatandaşımız yürütme takibinden kurtulmuş olacaktır. Aldığımız bu kararın kanuncu düzenleme boyutunu Ilk Teşrin ayında meclisin açılmasıyla alay malay Topluluk ittifakının divan grupları adımını atacaktır.

2022-2023 yetişek öğretimle ilişik hazırlıklarını örümcek gerekseme sahibi ailelerimize, Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği vakıflarımıza ilave asıl aktarımı yaptık. İhtiyaç sahibi ailelerimizin ilçelerindeki vakıflara başvurmaları gerekiyor. Doğalgaz istihlak desteği programını bu sene de sürdüreceğiz. Ocak sahibi veya kiracı, birlik vatandaşlarımız 5 Eylül’den itibaren e-şevket üzerinden başvurularını yapabilirler.

DOĞALGAZ DESTEĞİ

Kronik hastaların, hayat destek cihazlarına sadık ailelere doğalgaz desteği yüzdelik 5 olağandan yapılacaktır. Şartları tutmadığı amacıyla diğer yardımlardan yararlanamayan 831 bin vatandaşımıza Orak Ayı ayında 427 milyon bindi sağlamıştık. 1.6 milyon kişinin 1 milyar lirayı bulan Ağustos kocaoğlan ödemelerini 7 Eylül’de gerçekleştiriyoruz.Share: