ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA KAN KESEN TATBİKAT

ORDU’birlikte, İl Afet ve Ivedi Format (AFAD) Müdürlüğü marifetiyle 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Katmerli, Kayıp Arama-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta mahsur kalanları, gitgide yarışan ekipler kurtardı, suda kayıp şahıslar üzere bile taharri çalışması yapıldı. Deniz Boyu Asayiş Komutanlığı’na ilgili gemi ve helikopter birlikte tatbikatta kullanıldı.

Kalabalık İl Facia ve Müstacel Ebat (AFAD) Müdürlüğü yoluyla, ‘Sel, Baş Döndürücü, Kayıp Taharri-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Kalabalık ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilo yağış düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si ada üstünde başlamak için bütün 15 birey çevrik kalırken, 9 dirilik ise kayboldu. Bölgede kontrol ve istirdat çalışmaları başlatıldı. İlk yerine ırmaktaki adaya botla ulaşan ekipler, çevrilmiş artan 12 kişiyi kurtarıp, güvenli bölgeye aldı. Ardından ırmakta mahsur artan 3 kişiyi bile kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu tam reform çalışması yapan vinç operatörü, ırmakta mahdut kaldı. Operatör ve aksiyon makinesi bile tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği sel sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin miftah üstünde mahdut kalması üstüne harekete geçti. Çevirici üstünde muhat kalan kişiyi, ekipler emniyetli bölgeye, akarsu altında yapılan aramada dahi donmuş bedenlerine ulaşılan 2 dirilik botla karaya çıkartıldı. Bu tam Trabzon’dan getirilen enerjik taharri köpeği üstelik bölgede kontrol yaptı.

HELİKOPTER ÇEVRILMIŞ KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta muhat artan kişiye ulaşamaması nedeniyle bölgeye Yaka Güvenlik Komutanlığı’na bağlı helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen emanet, çevrilmiş kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Yaklaşık 2 saat süren manevra, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla her an kaydedildi.

‘ÜLKE ADINA GIDEREK HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın peşi sıra açıklama fail Cıvıl Cıvıl Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere hazır olunması gerektiğini belirterek, Bugün Kalabalık’dahi bölgemizden 10 ilden cümle birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda fena hâlde bire bir manevra gerçekleştirdiler. Yaka güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, sağlık ekiplerimiz ve bilcümle birimlerimize kadar kusursuz bir tatbikatla umulur dominant, heyelan ya da tıpkı afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, kalburüstü bire bir şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi memnun etti. Zira, seçme çeşit afete hazır olmamız gerekiyor. İki sene geçmiş yandaki ilimiz Giresun’daki baskın felaketini bütün birlikte yaşadık. İlk revan ekiplerden biri olarak konuşuyoruz. Bizim ülke adına giderek hazır olmamız lazım. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda gönüllü vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın serian himayelerinde devletimizin bilcümle birimleri namına kıyamet simultane oraya gitmesi bunun ayrımsız göstergesi. Bilcümle ekibe teşekkürname ediyorum diye konuştu.Share: