oğul cinayetinde tutuklu 4 sanığa 37,5’ar yıl hapis

KAYSERİ’üstelik, dünyalık meselesinden husumetli oldukları Yunus Emre Akbıyık ile soyadını değiştiren babası İbrahim Başkurt’u öldürdükleri iddiasıyla 4’ü mevkuf 10 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Duruşma heyeti, tutuklu sanıkların 2 cinayetten 37,5’ar yıl hapsine, tutuksuz sanıkların ise beraatlerine hükmetti.

Olay, sabık sene 27 Mayıs’ta, Kocasinan ilçesi Buğdaylı Mahallesi 4201’inci Sokak’ta meydana geldi. Halel, Erol ve Görgülü D. kardeşler, dünyalık meselesinden husumetli oldukları İbrahim Başkurt ve oğlu Yunus Akbıyık’ı arayarak Fesih D.’nin yaşadığı bağımsız milletvekili lüp önüne çağırdı. Burada cet-mahdum ile kardeşler ortada tartışma daha çok. Bodur sürede kavgaya dönüşen olayda Tağyir, Erol ve Vazıh D. kardeşlerin bulunduğu alandan tabancayla İbrahim Başkurt ile oğlu Yunus Emre Akbıyık’a dokunaklı edildi. Baba ve oğlu, vücutlarına çıkma eden mermilerle kanlar içinde yere yığıldı. İhbar üstüne adrese polis ve esenlik ekipleri irsal edildi. Keyif ekibinin yaptığı kontrollerde Yunus Akbıyık’ın hayatını kaybettiği belirlendi. İbrahim Başkurt ise ambulansla Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Başkurt bile 2 periyot sonraları yaşamını yitirdi.

3 CÖMERT TUTUKLANDIOlayın ardından yakalanıp gözaltına alınan Tahrip D., Erol D. ve Işıklı D. kardeşler ile onlara arkalama ettiği tez edilen Ayhan D., Ziyalı D., Hacı Uzun D., Sevgili D., Misyon D., Ömer D. ve Türkan D. gözaltına makbuz. Adliyeye gönderme edilen 10 şüpheliden 3 ahi, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı, 7 kişi ise tutuklanmadan yargılanmak için salıverildi. Tutuklanmadan sanıklardan Amaç D.’nin geçmiş celse tutuklanması ile davadaki tutuklu sayısı, 4’e yükseldi. Kayseri Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca hesaplı soruşturmanın tamamlanmasının arkası sıra iddianame hazırlandı. Kayseri 4’üncü Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi aracılığıyla kabul edilen iddianamede, vakfedilmiş 3 cömert karşı, ‘kasten kayırıcı öldürme’ suçundan 2’şer kere müebbet mahbes cezası istemiyle dava açıldı. Özge 7 keleş üzerine ise çeşitli suçlardan ceza istendi.DAVADA DEĞIŞMEYEN ÇIKTIDavanın zaman tanıdık değişmeyen duruşmasında vakfedilmiş Fek, Erol ve Entelektüel D. kardeşler ile davanın eski celselerinde tutuklanan Meram D., amade bulunurken, tutuksuz sanıklardan 3’ü ise Patırtılı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Antalya Adliyesi’nden duruşmaya katıldı. Duruşmada, ölen cet ve oğlunun yakınları ile avukatları Bekir Güpür ve Terane Deniz Önal Buz üstelik hazır bulundu. Tutuklanmadan 2 maznun ise duruşmaya katılmadı. Sevgili öncesi, adliye dışında ve çatı içre degaje düzenlilik önlemeleri alınırken, haddinden fazla sayıda polis ekibi de murafaa güvenliği üzere adliyede görevlendirildi.Sanıklar, üzerlerine atık suçlamaları akseptans etmeyerek, beraatlerini istedi. Şikayetçi canip ise adalete güvendiklerini ve tamam sanıkların arz ağırbaşlı cezayı almalarını istediklerini söyledi.Mahkeme heyeti, Fek D., Erol D. ve Kültürlü D. ile Hedef D.’yi Yunus Emre Akbıyak’a cebin eylemlerinden periferi ‘kasten öldürme’ suçundan 25’er sene, İbrahim Başkurt’a müteveccih eylemden dolayı ise bir suçtan değişik 12 yıl 6 ay kalkışmak için hep 37,5’ar sene kodes cezasına çarptırarak, tutukluluk hallerinin devamlarına değişmeyen verdi. Heyet, tutuklanmadan 6 sanığın ise beraatlerini kararlaştırdı.

Share: